שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עכשיו זה מדעי: לב שבור עלול לגרום להתקף לב

  היא החלה ביפן, הוכרה רשמית בארה"ב ואפילו לארץ היא הגיעה: תסמונת הלב השבור, בעלת מאפיינים דומים להתקף לב, צוברת הכרה בעולם. ממה היא נגרמת, במי היא פוגעת וכיצד תזהו אותה?

  שנים אומרים לנו שעצב גורם לשברון לב, עכשיו יש לקלישאה הזו גם גיבוי רפואי: דיווחים מהשנים האחרונות תיארו מספר חולים שלקו בהתקף לב בעקבות עצב. על פי אחת ההשערות, רמות גבוהות של כימיקלים גורמות לחסימה באספקת הדם ללב. על התופעה מדווח כתב העת "הרפואה" בגליונו החדש.

   

  לאורך ההיסטוריה תואר הלב כמקור לרגש ורוחניות. לאחרונה מצטברות עדויות המרמזות על כך שהקשר בין המוח, הרגש והלב אולי חזק מכפי ששוער. בשנת 2004 דווח לראשונה בישראל על חולה שלקתה בתסמונת הלב השבור, הקרויה תסמונת טאקו-טסובו.

   

  במאמר מתארים מומחי המחלקה לרפואה פנימית ב' בביה"ח מאיר בכפר סבא אישה בת 64 , שהתקבלה לאישפוז בשל כאב חד בבית החזה, קוצר נשימה ושיעול. אלה הופיעו לאחר שיחה בביתה שגרמה לה מתח רב. בדיקת אק"ג גילתה כי היא לקתה בהתקף לב, והיא הועברה לצנתור. כעבור שלושה ימים שוחררה  האישה לביתה.

   

  התסמונת בה לקתה החולה, טאקו-טסובו, הולכת וצוברת הכרה בעולם. בשנת 1990 היא תוארה לראשונה ביפן; בשל צורת הלב - שנראית אצל החולים כמו כד עם צוואר בקבוק צר - קיבלה התסמונת את שמה, שמקורו בכד דייג מסורתי ששימש את הדייגים היפנים כדי לצוד תמנונים. בשנת 2006 סווגה התסמונת כמחלת לב על ידי ארגון הלב האמריקאי. היא שכיחה פי עשר בנשים לעומת גברים, ומתרחשת בדרך כלל לאחר אירועים המלווים במתח נפשי עז. היא מתאפיינת בכאב בבית החזה וקוצר נשימה בדומה להתקף לב. 

   

  מחקר שפורסם בשנת 2005 בכתב העת הרפואי היוקרתי "ניו אינגלנד" ערך מעקב אחר 19 חולות לאורך תקופה של ארבע שנים. כולן לקו באי ספיקת לב על רקע מתח נפשי, ורובן טופלו באופן הדומה לטיפול בהתקף לב. למרות סיכויי ההחלמה הגבוהים, הספרות הרפואית מדווחת על אירועים נדירים של התפתחות קריש דם בתוך חדר הלב, הפרעות קצב לב ובמקרים נדירים גם מוות.

   

  לא ברור מה בדיוק גורם לתסמונת, אולם על פי ההשערה המקובלת, רמות מוגברות של חומרים הקרויים קטכולאמינים, גורמים לעיבוי המחיצה בין חדרי הלב ולחסימה של מוצא החדר. כתוצאה מכך, נוצרת חסימה משמעותית באספקת הדם לשריר הלב. למרבה המזל, התסמונת הזו, אף שהיא בעלת מאפיינים הדומים להתקף לב, חולפת ולרוב אינה כרוכה במחלות בעתיד.

  פורסם לראשונה 28/06/2009 09:38

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  תסמונת שבה אי ספיקת לב על רקע נפשי
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים