שתף קטע נבחר

אל-חרירי: נחתור לממשלת אחדות, אך יהיה קשה

סיעות הפרלמנט, פרט לחיזבאללה ולמישל עון, המליצו בפני נשיא לבנון מישל סולימאן שבנו של ראש הממשלה שנרצח ירכיב את הממשלה הבאה. ראש הממשלה המיועד: המכשולים עלולים להתברר כגבוהים מכפי שנראה

נשיא לבנון, מישל סולימאן, הטיל היום (שבת) על ראש המחנה האנטי-סורי וראש סיעת "אל-מוסתקבל", סעד אל-חרירי, להרכיב את הממשלה הבאה בלבנון. סולימאן החל אתמול לקיים התייעצויות עם ראשי הסיעות הפוליטיות במדינה, לאחר הבחירות שנערכו בה ב-7 ביוני, ומרביתם המליצו על אל-חרירי.

 

מיד לאחר פגישתו עם הנשיא הבהיר אל-חרירי כי בכוונתו לנסות להקים ממשלת אחדות לאומית, אך הזהיר כי משימתו תהיה קשה. "בהתאם להתחייבויותינו במהלך מסע הבחירות, נתחיל בהתייעצויות עם כל סיעות הפרלמנט", אמר בתום פגישתו עם סולימאן. "אנחנו יודעים שהדרך למטרה לא תהיה קלה, והמכשולים, שנראים קשים גם כך, עלולים להתברר כגבוהים עוד יותר".

 

בין היתר הביע את תמיכתו במועמדותו של אל-חרירי גם ראש הממשלה היוצא, פואד סניורה, שאמר בתורו כי לא ישוב לכהן בממשלה כשר. למרות התמיכה הנרחבת באל-חרירי, שזכה לרוב בבחירות האחרונות, נמנעו נציגי חיזבאללה וכן מפלגתו של הגנרל המרוני בדימוס, מישל עון, להמליץ על בנו של רפיק אל-חרירי המנוח - בפני הנשיא.

 

עם זאת, מנהיג תנועת אמ"ל השיעית ויו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, שבר את האחדות בקרב האופוזיציה והמליץ על אל-חרירי. חיזבאללה סירבו לנקוב במועמד שמומלץ עליהם, אולם אמרו כי ישתפו פעולה עם ראש הממשלה המיועד. גם עון אמר כי "לא יטיל וטו על איש".

 

מקורות במחנה האנטי-סורי מסרו לעיתון "א-שרק אל-אווסט", היוצא לאור בלונדון, כי אל-חרירי לא יקים ממשלה אם זו לא תזכה לשיתוף פעולה מצד האופוזיציה וכי בימים הקרובים יהיו בבחינת "מבחן כוונות" עבור האופוזיציה הלבנונית ומידת רצינותה לשתף פעולה עם מחנהו של אל-חרירי.

 "למרות להיטותו של אל-חרירי לפעול במסגרת הממשלה, הוא אינו מוכן להיכנע לסחטנות. אם זו הדרך שהאחרים יבחרו בה, סניורה יהיה ראש הממשלה הטוב ביותר עבור הממשלה הזו בפני העולם", אמרו אותם מקורות.

 

שלשום נועדו אל-חרירי ומזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בביירות. על פי הדיווח, השניים סיכמו להמשיך ולהידבר באווירה של "רגיעה חיובית ועל בסיס של הידברות, שיתוף פעולה ופתיחות".


פורסם לראשונה 27/06/2009 11:35

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-חרירי. ראש הממשלה הבא
צילום: AFP
צילום: רויטרס
סניורה. אפילו לא שר
צילום: רויטרס
נסראללה. לא תמך
צילום: AFP
מומלצים