שתף קטע נבחר

תגלית באקוודור: סלמנדרה חייזרית וצפרדע שקופה

צפרדע שקופה למחצה שניתן לראות את איבריה הפנימיים, חגב המסוגל לקרוא בתדר שאינו נשמע לאוזן אדם וסלמנדרה כהה שדומה לחייזר ET, הם רק חלק מהחיות שנמצאו על ידי משלחת חוקרים בהרי אקוודור לפני כחודשיים ועשויים להיות חדשים למדע

משלחת מדעית של חוקרי קרן השימור העולמית (CI) גילתה בהרי אקוודור, מבחר מינים של דו-חיים, לטאה וחרקים, שעשויים להיות חדשים למדע.
 
המשלחת שהגיעה במהלך חודש אפריל לאזור Cordillera del Condor  בדרום-מזרח אקוודור, סמוך לגבול עם פרו, שהתה מספר שבועות ביערות ההרים כדי לאתר וללכוד בעלי חיים מקומיים בתקווה לאתר מינים חדשים. במהלך הסקר, גילו החוקרים ארבעה דו-חיים, לטאה אחת ושבעה מיני חרקים הנחשבים לחדשים למדע.
 
אחת התגליות הצבעוניות במיוחד במהלך הסקר היתה סלמנדרה כהה בעלת עיניים גדולות, שמזכירה לדבריהם את החייזר החביב הבדיוני, אי-טי. החוקרים מאמינים כי הסלמנדרה (ממשפחת Bolitoglossa) שהתגלתה ביערות היא בעלת פוטנציאל גדול להיות חדשה למדע. אנשי המחקר גילו אותה במהלך סקר באזור Nangaritza, בדרום מזרח אקוודור ולדבריהם מדובר בדו-חיים נדירים, הפעילים בעיקר בלילה ומצויים באזורי יערות בלתי מיושבים בגובה של מתחת לאלף מטר.
 
 
בארגון מקווים כי התגלית תעודד את הממשלה המקומית להגן על האזור העשיר במגוון ביולוגי. ליאני אלונסו מארגון השימור אמר כי "המינים שגילינו במשלחת הם מרתקים ומבהירים את החשיבות הביולוגית של האזור - לא רק נוכח עושר הצמחים והחיות הנמצאים בו, אלא גם נוכח האמצעים שהוא מספק לתושבים המקומית, החל ממים נקיים והזדמנויות להכנסה מתיירות אקולוגית. זה הכרחי שנגן על האזור בהתאם".

 


צילום: CI
 
בין התגליות, היתה גם צפרדע צבעונית קטנה שניחנה אומנם במראה צבעוני ומושך, אך למעשה מדובר בדו-חיים רעיל במיוחד. בדומה למרבית מהמינים שהתגלו, גם הצפרדע הרעילה (arrow frog) היא בעלת פוטנציאל להיות מין חדש למדע. הזכר שצולם על ידי החוקרים (Dendrobates) נושא על גבו את אחד מהראשנים.  
 


 

קטידיד, סוג של חגב (Typophyllum) המזכיר במראהו עלה שעבר זמנו ואף הוא בעל פוטנציאל להיות חדש למדע, בעל יכולת להשמיע סדרות של שלושה פולסים בתדרים של מעל 20 קילוהרץ ולדברי החוקרים, אוזן אדם לא יכולה לשמוע את קריאתו הייחודית. הקטידיד המדובר חי בגובה בין של 1,500-2,952 מטר. 
 


צילום: CI

 

החוקרים הצליחו לאתר במהלך הסקר רק שתי נקבות זעירות של קטידיד גמדי לבן-פנים, שגם הוא נחשב כחדש למדע.

 


 
מי שגנבה את ההצגה, למרות שאינה מין חדש למדע, היא צפרדע "הזכוכית" (Hyalinobatrachium pellucidum ) דו-חיים שניתן לראות את איבריו הפנימיים בקלות מאחר שעורו שקוף למחצה. הצפרדע המרהיבה נמצאת כיום בסכנת הכחדה על פי איגוד השימור העולמי. 
 

צילום: CI
לטאה מנוקדת וצבעונית (Enyalioides) היא הזוחל היחיד שנאסף במהלך הסקר

 

בנוסף למינים בעלי חיים שהחוקרים מאמינים שהם חדשים למדע, הם גילו בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה בטבע, ביניהן צפרדע "זכוכית" שקופה ואוכלוסיה בריאה של צפרדעים ממין harlequin, שנפגעה קשות בשנה האחרונה כתוצאה מהפטרייה הקטלנית המאיימת למחוק מעל פני האדמה כ-30 אחוז מיני דו-חיים בעולם.

 

בין החיות שנמצאו על ידי המשלחת ביערות היו מבחר של מיני צפרדעים ויונקים שלא היו ידועים באקוודור ונחשבים בסכנת הכחדה. בארגון חוששים כי עם פיתוח החקלאות באזור, כריתת עצים וכריית פחם, הדבר יאיים על מינים רבים של בעלי חיים אנדמיים ונדירים.

 


פורסם לראשונה 28/06/2009 17:36

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלמנדרה חייזרית אך חיננית
צילום: CI
לטאה צבעונית
צילום: CI
אחת הצפרדעים הקטנות בהרי האנדים - זכר בתמונה בגודל של 1.5 ס"מ
צילום: CI
החוקרים בשטח
צילום: CI
מומלצים