שתף קטע נבחר

רמון ייפרד מחר מהכנסת - הולך לעסקים

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, אחד הפוליטיקאים הוותיקים בישראל יניח מחרתיים מכתב התפטרות על שולחנו של יו"ר הכנסת, אחרי 26 שנות כהונה. הוא צפוי לפנות לעסקים - אך הוא לא יתנתק מהפוליטיקה, וישמש ראש מועצת קדימה. המחליפה בכנסת: יוליה שמאלוב-ברקוביץ'

סוף לקריירה בממשלה ובכנסת, בינתיים: אחרי 26 שנים בחזית הפוליטיקה הישראלית, צפוי חבר הכנסת חיים רמון להודיע מחר (יום ב') כי הוא מתפטר מהכנסת - ופונה לעסקים. רמון יודיע על ההתפטרות במסיבת עיתונאים שיקיים מחר אחר-הצהריים, ולאחר מכן ייפרד מחבריו בישיבת סיעת קדימה. מחרתיים יניח את מכתב ההתפטרות על שולחנו של יו"ר הכנסת רובי ריבלין, וביום רביעי הוא צפוי לנאום - בפעם האחרונה - במליאה. במקומו תיכנס לכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ'.

 

לפני כמה שבועות נחשף ב-ynet כי רמון צפוי להודיע תוך זמן קצר על התפטרותו מן הכנסת, אולם רמון עצמו סירב לאשר את הידיעה. "אני לוקח פסק זמן מפעילותי בכנסת", אמר היום (א') ל-ynet. "איני מתנתק מהפוליטיקה וגם לא מקדימה. אני נשאר בחיים פוליטיים, אך לא בכנסת".

 

רמון צפוי לשלוח מכתב ליו"ר קדימה, ציפי לבני, שבו יסביר את מניעי פרישתו. למעשה, כבר סיכם עם לבני כי לאחר פרישתו מהכנסת יעמוד בראש מועצת המפלגה. לבני מעוניינת להיעזר בכישוריו של רמון גם אם לא יכהן בכנסת. בכירים בקדימה ציינו כי "רמון יישאר בתמונה בכל מקרה, וזה ברור שבעתיד, לאחר שיהיו שינויים במצב הפוליטי, יוכל לכהן כשר אם ירצה בכך".

 

במגרש הביתי - ישיבת סיעה, רגע לפני המעבר לקדימה (צילום: דן בלילטי)

 

השמועות על פרישתו הצפויה של רמון מציפות את המערכת הפוליטית כבר שנים ארוכות. רמון נחשב לפוליטיקאי מוכשר, אולם פעם אחר פעם איים לפרוש מן החיים הפוליטיים. לאחרונה, בסמוך לפריימריז לרשימת קדימה לכנסת, היה קרוב לפרישה, אולם לבני הצליחה לשכנעו להתמודד על מקום ברשימה, תוך הבטחה כי התוצאה שם לא תשפיע על מיקומו סביב שולחן הממשלה - אם היא תרכיב אותה. רמון התרצה, התמודד, ולאחר שנתניהו הקים את הממשלה - גמלה בליבו ההחלטה הסופית לפרוש.

 

בקדימה אומרים כי רמון המתין לדו"ח מבקר המדינה בנוגע לחקירתו ב"פרשת הנשיקה", בה הורשע בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב. לאחרונה פורסם כי המוערבים בחקירתו קיבלו מכתבי אזהרה ממבקר המדינה, דבר המעיד על כך שהדו"ח הסופי של המבקר צפוי להיות חריף וימתח ביקורת על התנהלות המשטרה, כפי שטען רמון עצמו.

 

מנאום הלווייתנים לפרשת הנשיקה

רמון, יליד 1950, החל את הקריירה הפוליטית שלו ב-1978, כמזכיר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, וב-1983 הפך לראשונה לח"כ. בהמשך התקדם לתפקיד יו"ר סיעת העבודה בכנסת, ובתפקיד זה שימש כרוח החיה ב"תרגיל המסריח" של העבודה וש"ס ב-1990. לאחר מכן כיהן כשר הבריאות, ובתקופה זו נשא את "נאום הלוויתנים" הזכור בוועידת מפלגת העבודה, שבו האשים את המפלגה ב"התאבדות". זמן קצר לאחר מכן עזב את המפלגה, התמודד נגדה על תפקיד יו"ר ההסתדרות מטעם סיעת "חיים חדשים" שהקים - ובעקבות זכייתו, הנהיג מהפכה בארגון.


עם ציפי לבני - המעוניינת להיעזר בו גם אחרי פרישתו (צילום: חיים צח)

 

לאחר רצח רבין ב-1995 חזר רמון לעבודה ולממשלה, וכיהן כשר הפנים. בימי ממשלת ברק שימש כשר במשרד ראש הממשלה ואחראי על ירושלים, ולבסוף שב למשרד הפנים. בימי ממשלת שרון היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ולאחר מכן שר בלי תיק.

ב-2005 הצטרף למפלגת קדימה עם הקמתה, ומטעמה כיהן בממשלת אולמרט כשר המשפטים, ולאחר מכן כמשנה לראש הממשלה. בתקופה זו הורשע במעשה מגונה בחיילת ונדון ל-120 שעות עבודות שירות, אך מכיוון שלא היה בעבירה קלון, נבחר שוב בבחירות האחרונות לכנסת - ממנה הוא פורש כעת.

 

מחליפתו של רמון בכנסת, יוליה שמאלוב-ברקובץ', היא עיתונאית בעברה. היא הצטרפה לקדימה עם הקמתה על ידי אריאל שרון, ובתחילה שימשה בתפקיד בכיר במנגנון הארגוני של המפלגה. לקראת הבחירות האחרונות הוצבה במקום ה-29 ברשימת המפלגה, והחמיצה במנדט אחד את הכיסא בכנסת. כעת מתפנה לה המקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעשה לביתו: רמון
צילום: גיל יוחנן
המחליפה: יוליה שמאלוב-ברקוביץ'
צילום: צביקה טישלר
מומלצים