שתף קטע נבחר

"מעטפות הכסף": גרסאות סותרות בעדות טלנסקי

אחרי שפרקליטי אולמרט ניסו לקעקע את אמינותו של העד המרכזי, משה טלנסקי, הגיע תורו של פרקליטה של שולה זקן, ראש לשכתו של רה"מ לשעבר. בתחילה טען טלנסקי כי העביר לזקן רק מעטפה אחת, אך לאחר מכן סתר דבריו ואמר כי העביר לה כמה מעטפות, אך רק במקרה אחד ידעה זקן מה היא מכילה

העדות נמשכת: הדיון בחקירתו הנגדית של משה טלנסקי, העד המרכזי בפרשת מעטפות הכסף, החל הבוקר (יום ב'), וטלנסקי, כך נראה, משחק לידי ההגנה וממשיך למסור גרסאות שונות.

 

בתחילת היום נחקר טלנסקי על-ידי עו"ד מיכה פטמן, סניגורה של שולה זקן, מנהלת לשכתו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. טלנסקי ענה על שאלותיו ואמר כי מלבד מעטפה אחת, ובה 72 אלף דולרים במזומן, אותה נתן לזקן, היא כלל לא קיבלה ממנו מעטפות, ותפקידה היה טכני בלבד.

 

"כאשר אתה דיברת עם אולמרט על נושא כספי, מעורבותה של שולה הייתה יכולה להיות בשאלה של האם מה שדיברת עם אולמרט יצא לפועל", אמר פטמן וטלנסקי השיב: "כמעט ולא שוחחתי עם שולה, חוץ מלוח זמנים, הגעה לניו יורק ודברים כאלו". פטמן המשיך לשאול אותו על המעטפה המדוברת, על-כך ענה טלנסקי: "המעורבות שלה היא שנתתי לה את המעטפה, זה הכל".

 

לאחר שפטמן הקריא לטלנסקי את הדברים שאמר בחקירותיו, הודה טלנסקי כי כל מה שהוא זוכר זו העובדה שהעביר לזקן את המעטפה, אך אינו זוכר את הפרטים: "אתה יכול להיות בטוח שאת המעטפה הספציפית הזו נתת לה?" שאל פטמן, וטלנסקי השיב: "לא היה ביומנה רישום על כסף אחר, לכן אני מאמין שזה קרה". עם זאת, לאחר מכן הודה טלנסקי כי הוא לא זוכר את הדברים, אלא מסיק אותם ממה שנאמר לו במשטרה.

 

לאחר מכן החל לחקור את טלנסקי פרקליט המדינה, משה לדור, וטלנסקי המשיך לספר על תפיקדה של זקן: "היא היתה מזכירה, היא לעולם לא יזמה את גיוס הכספים. הוא (אולמרט), תמיד התקשר להגיד לי 'אני צריך את זה, ואני צריך את זה'". לאחר מכן סתר טלנסקי את עדותו מהבוקר, ואמר כי הביא לזקן גם מעטפות אחרות, אבל רק במקרה של המעטפה המדובר היא ידעה שמדובר בכסף.

 

במהלך העדות, לדור אף שאל את טלנסקי לגבי חוב שאולמרט חייב לו, על כך ששילם לכיסוי חוב השייך לעמותת "ירושלים מלוכדת", בראשותו של אולמרט, במהלך מערכת הבחירות לעיריית ירושלים ב-1998. בתגובה ענה טלנסקי כי הכסף, בסך 380 אלף דולר, לא הוחזר אליו.

 

לדור, שניסה להוכיח סתירות בין הודעותיו של טלנסקי במשטרה לעדותו בבית המשפט, נתקל בסירוב הסנגוריה, שטענה כי קו חקירה כזה יכול להתקיים רק אם לדור יכריז על טלנסקי כ"עד עויין". לדור השיב כי הוא נמנע בשלב זה לעשות כן. לאחר הפסקה קצרה, החליטו השופטים כי לדור יכול להמשיך בקו ההגנה מבלי להכריז על טלנסקי כעד עויין.

 

בסיום עדותו פנה טלנסקי ללדור, ואמר: "היום אני רואה את העיתונאים כותבים שאני עד עויין. אני רוצה שתבהיר להם שאני לא עד עויין, אני לא עויין לא לתביעה ולא להגנה ובאתי להגיד מה שצריך".

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה כי "כרגיל, טלנסקי משנה את גרסתו פעם אחר פעם, בהתאם למה שמי שחוקר אותו רוצה לשמוע".

 

פרקליטו של טלנסקי: טיסה לשום מקום

לאחר הדיון אמר פרקליטו של טלנסקי, עורך הדין ז'אק חן, כי "מששקע האבק עלינו, כולנו שואלים מדוע טלנסקי היה צריך לחזור ליומיים האלה. למעט שתי שאלות הוא לא נשאל לגופו של עניין וזו הייתה טיסה לשום מקום. לא הייתה בינו לבין אולמרט מערכת יחסים מושחתת. היום אנו רואים שגם היועמ"ש וגם פרקליט המדינה אינם טוענים לביצוע חשדות מהמין הזה. צריך לשאול האם בסופו של דבר היה עימות אמיתי או מדומה, כניסיון יחצ"ני לצייר את טלנסקי כמקור כל הבעיות של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט". 

 

חן התיייחס בדבריו לסוגיה שעלתה בדיון בנוגע למעמדו של טלנסקי כעד עויין ואמר כי "פרקליט המדינה הבהיר שהוא לא חשב על טלנסקי כעד עויין. עד עויין אף לא צריך להיות בהכרח עויין לצד שהביא אותו". לאחר מכן התייחס חן למעמדו של טלנסקי וביקר את הפרקליטות באומרו: "במסגרת ההליך לא הובהר מעמדו של טלנסקי, וזאת לא מסיבות ענייניות. ייתכן שבפרקליטות פחדו שההכרזה על מעמדו של טלנסקי תשפיע על המשך העדות".

 

פטמן אמר בסוף הדיון כי הוא מאוד שבע רצון. לדבריו, "טלנסקי הבהיר ששולה זקן לא היתה קשורה בקשר פסול איתו, הוא הבהיר לפרקליט המדינה עד כמה היא לא מעורבת. הטכניקה שבה השתמש לדור איננה קיימת בהליך הפלילי, העובדה שהוא לא מרוצה מדברי עד לא מאפשרת לו לקיים הליך לא קיים, כולי תקווה שהפרקליטות תקח את עדותו של טלנסקי כמהימנה ונכונה. אני לא רוצה להתעסק בנבואות אבל נראה לי שהנחישות של לדור בעניין שולה זקן עלולה ליצור את הרושם שדעתו בעניין זה כבר הוכרעה".  

 

לעומת זאת, פרקליטו של אולמרט, עו"ד נבות תל-צור, אמר כי "חקירתו של טלנסקי הסתיימה באקורד צורם, בו הפרקליטות הביעה חוסר אמון מוחלט בעד שלה, כאשר ביקשה לחקור אותו בחקירה נגדית מבלי להכריז עליו כעד עויין. יצא המרצע מן השק כאשר התברר כי גם הפרקליטות סוברת שהמהימנות שלו מפוקפקת והניסיון שלה להתחמק מתווית זו מדבר בעד עצמו. טוב שהשימוע של אולמרט נדחה עד להשלמת עדות טלנסקי ובשימוע באוגוסט אפשר יהיה להביא את התמונה השלמה ולהגיע למחשבה שנייה בכל הפרשה הזאת".  

 

עו"ד אלי זהר, המייצג אף הוא את אולמרט, הוסיף כי "עדות זו צריכה להיזכר כניסיון רע להפעיל את הזדמנות העדות המוקדמת והיא איננה מיועדת לשמש ככלי פוליטי לחיסולו הפוליטי של ראש הממשלה. אני מאמין שלמרות נחישותו של לדור, הוא והיועץ המשפטי לממשלה יבואו לשימוע בנפש חפצה ובלב פתוח, אבל יש לי המון סימני שאלה בעניין. פרשת טלנסקי נגמרה ואנו נכנסים לשלב ההתלבטויות והכנה לשימועים". 


פורסם לראשונה 29/06/2009 10:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלנסקי בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים