שתף קטע נבחר

ניצול התעללות הקמר רוז' התייפח: היינו כמו חיות

"התנאים בכלא היו תת-אנושיים, כמעט שלא קיבלנו מזון", העיד ון נאת, אחד מעשרה בני אדם ששרדו את כלא S-21 של משטר האימים בקמבודיה, במשפטו של מפקד הכלא. הוא סיפר כיצד נאלצו האסירים לאכול רמשים או עור של בני אדם, ליד גופות האסירים שמתו

אחד הניצולים הספורים ששרדו את ההתעללות הקשה של משטר הקמר רוז' העיד היום (ב') במשפטו של מפקד כלא S-21 של משטר האימים הקומוניסטי - והתייפח כשנזכר בתקופה שעברה עליו במתקן שבו עונו 16 אלף כלואים ואז הוצאו להורג.

 

חייו של הניצול, ון נאת, בן 63, ניצלו מאחר שהיה אמן, והוטל עליו לצייר ולפסל דיוקנאות של מנהיג הקמר רוז', הרודן פול פוט. עם זאת, מעמדו המיוחד לא הצליח לחסוך ממנו התעללות. "התנאים בבית הכלא היו תת-אנושיים וכמעט שלא קיבלנו מזון", אמר הניצול לשופטי בית הדין המיוחד, והדמעות לא הפסיקו לזלוג מעיניו. "אפילו חשבתי שאכילת עור אנושי תספק לי ארוחה משביעה".

 

ון נאת סיפר כי מדי יום קיבל שתי ארוחות - אך שתיהן כללו שלוש כפיות דייסת אורז. העצירים בכלא הוחזקו בשלשלאות, ונאסר עליהם לזוז או לדבר. "היינו כל כך רעבים, שאכלנו רמשים וזוחלים שנפלו מהתקרה. חטפנו אותם מהר כדי שהסוהרים לא יראו. אכלנו ליד גופות של עצירים שמתו. לא היה אכפת לנו, היינו כמו חיות", הוסיף.

 

העדות נמסרה במשפטו של קאינג גואק איב, הידוע בכינוי "דויק", מי שפיקד על כלא S-21 בפנום פן בין השנים 1975 ל-1979. במתקן עונו כ-16 אלף גברים, נשים וילדים - ומאוחר יותר הוצאו להורג. על פי הערכות, רק כעשרה בני אדם, בהם ון נאת, ניצלו, אך רובם כבר הלכו לעולמם. בהמשך השבוע צפויים להעיד שני ניצולים נוספים.

 

דויק הוא בכיר הקמר הרוז' הראשון שעומד למשפט באשמת פשעים נגד האנושות - והראשון שלקח אחריות על מעשיו. משפטו מתנהל בבית הדין לפשעים נגד האנושות שהתבצעו במדינה, שהוקם בחסות האו"ם. במהלך שלטון האימים של הקמר רוז' בין השנים 1975 ל-1979, נספו כ-1.7 מיליון קמבודים - מי בעבודת פרך, מי ברעב ובהזנחה, ומי בהוצאות

להורג. בכירים נוספים במשטר נעצרו והם צפויים לעמוד לדין בשנה-שנתיים הבאות.

 

הנאשם הביט בשתיקה בעדותו של הניצול, שסיפר כי נעצר לאחר שהואשם בחתירה תחת השלטון. הוא הועבר למתקן הכליאה בינואר 1978, ושהה שם עד ימיו האחרונים של משטר הקמר רוז'. "מה שאני רוצה עכשיו הוא משהו לא-מוחשי", סיכם הניצול. "אני רוצה צדק - למען הנספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ון נאת. רוצה צדק למען הנספים
צילום: AP
הקשיב בפנים חתומות. הנאשם, דויק
צילום: AP
מומלצים