שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד התרבות דורש מעשבי להתפטר

  במשרד התרבות דורשים ממנכ"ל "אמנות לעם", אמיר עשבי, להתפטר באופן מיידי, ומקווים שבעקבות דו"ח חמור של חשב מלווה גם הועד המנהל ייקח אחריות ויילך הביתה. בינתיים עובדי העמותה נשלחו לחופשה והמנעולים הוחלפו

  משרד התרבות דורש היום (ב') ממנכ"ל "אמנות לעם", אמיר עשבי, לממש את התפטרותו ולעזוב לאלתר את העמותה כפי שהצהיר שיעשה בשבוע שעבר. במשרד מתייחסים לדו"ח חמור שהציג החשב המלווה מטעם משרד האוצר, שעיקריו הוצגו היום בפני שרת התרבות, לימור לבנת.

   

  "מהנתונים עולה תמונת מצב קשה של המתרחש בעמותה. הממצאים מעלים נתונים קשים, ואנו דורשים מעשבי לממש את התפטרותו כפי שהצהיר. אנו רואים בחברי הוועד המנהל של העמותה אחראים מלאים לתוצאות הדו"ח ולהתנהלות. האחריות חלה על פי חוק על כל חברי הוועד המנהל שכיהנו באותה התקופה".


  לבנת. דורשת התפטרות המנכ"ל

   

  כצעד הגנתי נוסף הוחלט להאריך את מינויו של החשב המלווה, רו"ח איתן שפירא, בשלושה חודשים נוספים. במשרד התרבות מתנערים מהטענה כי הם האחראים על סגירת הברזים וחסימת תזרים המזומנים שמעיבים על המשך הפעילות.

   

  "לעמותה אין בעיית תזרים מזומנים. בקופתה מצויים כיום 3.762 מיליון שקל. אנו דורשים מהעמותה לשלם לאמנים אשר כספם מעוכב את המגיע להם". במקביל, מבטיחים במשרד כי בחודשים הקרובים לא תיפגע פעילות התרבות המתוכננת בפריפריה. "להציג את הקופה כריקה ואת המשרד כמי שאחראי על אי תשלום לאמנים - זה מגוחך. יש בדבר גניבת דעת.  הם כולם צריכים ללכת הביתה", אומרים במשרד.

   

  המייל על המנעול

  אמש קיבלו עובדי "אמנות לעם", שנשלחו לשבוע חופש עד לבירור המצב החדש, הודעת מייל מפתיעה. בהודעה, עליה חתום יו"ר העמותה ישראל גל, התבשר לעובדים כי מנעול דלת הכניסה למשרדי העמותה הוחלף. במייל יוחסה החלפת המנעול לתקלה ובין היתר נכתב בו: "מי מהעובדים שיצטרך להיכנס למשרדים לפני החזרה מן החופשה, נא לפנות לאמיר עשבי".

   

  שלא לייחוס אומרים עובדים בעמותה ל-ynet: "אנחנו בבית.

  המשרדים נעולים בפנינו. זה בית משוגעים. המנכ"ל ממשיך לכהן בתפקיד. הוא נמצא במשרד מדי יום. זו התפטרות על פניה. קשה לראות לאן אנחנו הולכים מפה".

   

  בעקבות הדיון בנושא נקבע כי בימים הקרובים יוקם צוות מיוחד לטיפול דחוף במשבר העמותה, שבראשו יעמוד אברהם נתן, ראש מדור תרבות בקהילה במועצה לתרבות ולאמנות.

   

  במחלקה המשפטית של משרד התרבות אומרים היום: "לא ברור אם החלפת מנעול המשרדים, במקביל להוצאת העובדים לחופשה, קשורה בתקלה או בסיבות אחרות, השאלה היא מדוע מנכ"ל שהתפטר ולא אמור להיות לו כל קשר למקום - מחזיק במפתחות. לא דרשנו את התפטרותו, אבל אם כבר הצהיר עליה, עצם היותו שומר הסף מעורר שאלות.

   

  "יש בעמותה אי סדרים ברמה כזו שאנו שואלים איפה היה הוועד המנהל שעל פי חוק הוא האחראי על המנכ"ל. העמותה הזו עושה פעילות חשובה מאוד בהבאת התרבות לפריפריה. השאלה שעומדת בפנינו היא כיצד יכול המשרד לסייע לה להתנהל באופן תקין. המשך פעילותו של החשב המלווה נועד לעלות את המוסד על פסים סבירים מתוך המצב המשברי בו הוא שרוי. מבחינה משפטית אנחנו בודקים מה ההליכים המשפטיים הבאים שעומדים בפנינו".

   

  עשבי: יש לנו יותר חובות מכסף

  תגובת אמיר עשבי לדברים: "האופן שבו מציג משרד התרבות את העובדות אינו מדויק. זה נכון שיש כסף בקופה, אבל הוא צבוע לפרויקטים שהתחייבנו עליהם. זה לא כסף שמחכה בעו"ש להחלטה שלנו למי לשלם. יש לנו יותר חובות מכסף וכל מה שאנחנו דורשים זה העברת החוב של כ-6 מיליון שקל".

   

  על פרשת המנעול אמר עשבי: "נכון שהחלפנו את המנעול שנשבר. אני הודעתי על כך לעובדים, כי ההנהלה פנתה אליי בנושא. יש לי עדיין 14 יום עד שההתפטרות תיכנס לתוקפה. אדם מתפטר לא עוזב את הכל ובורח. יש לי עדיין אחריות כמנהל כלפי העמותה הזו והמשך פעילותה".

  עשבי הוסיף: "לא התפטרתי בכעס, אלא מתוך מטרה לגרום למישהו במשרד התרבות להקשיב למצוקה ולנהל איתנו שיח. אני שמח שאחרי חודשים של נתק הם החליטו להתייחס אלינו. אברהם נתן הוא איש מוכשר שאני מאד מעריך. אולי משהו יזוז".

   

  הוועד המנהל של העמותה מאשים בתורו את משרד התרבות. "הם שכחו מה זו תרבות של אמירת אמת", אומרת ההנהלה, ומדגישה כי חבריה היו אלה שיזמו את דו"ח הביקורת וכניסתו של החשב המלווה למוסד. "במקום לקבל זר של שושנים ותודות, קיבלנו קוצים וניסיון השתלטות דורסני על העמותה. השרה התערבה בניגוד לכללי ניהול עמותה. דבריה של השרה כי 'תטפל בעמותה' וההמצאה המופרכת שלוועדה קרואה, אינם אמירות תרבותיות, שלא לומר הפעלת לחץ".

  "ההנהלה החדשה מובילה דרך חדשה של מנהל תקין ותכנית התייעלות דרמטית שבגינה יצא קצפם של העובדים שנותקו מסיר הבשר. מנגד יועברו מיליוני שקלים שעד היום יועדו לג'ובים ולמנהלה לטובת הפעילות בשטח. השרה מנסה לחנוק את העמותה בכל מחיר בניגוד לחוק ושלא כדין כדי להשיג מטרות זרות ולשרת מטרות פסולות".

   

  עוד אומרים חברי ההנהלה כי בניגוד לטענות המשרד לעמותה - אזל הכסף. "כל פעילות או הוצאה תכניס את העמותה לגרעונות בניגוד לחוק העמותות. לא ניפול לתוך הבור הזה שבו נהיה תלויים בגחמות ליבה של השרה".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים