שתף קטע נבחר

הפגנות השבת עוברות לימות החול

אחרי שההפגנות האלימות בשבת לא הועילו, מתכננים החרדים להעתיק את פעולות המחאה על פתיחת חניון קרתא גם לשאר ימות השבוע. כבר בתחילת השבוע הבא מתוכננת הפגנת ענק, שעשויים להשתתף בה עשרות אלפי חרדים

הקרב על השבת זז משבת: ראשי העדה החרדית החליטו הערב (יום ב') להחריף את המאבק נגד פתיחת חניון קרתא בירושלים, ולהרחיב את פעילות המחאה. אם עד כה התרכזו ההפגנות וההתפרעויות בשבתות, מהשבוע הבא גם ימי החול בבירה לא יהיו שקטים. ל-ynet נודע כי הוחלט לערוך הפגנת ענק בתחילת השבוע הבא, ברחבת ככר ספרא.

 

במהלך ישיבת חירום שנערכה בבית מנהיג העדה החרדית, הגאב"ד הרב יצחק טוביה וייס, נשמעו עדויות לפיהן יועציו החרדים של ראש העיר ניר ברקת מפצירים בו שלא להיכנע, ומבטיחים כי אם המשטרה תנהג ביד קשה

כלפי המפגינים תירגע מחאת הציבור החרדי בתוך כמה שבועות. בתגובה הורה הרב וייס החריף את המאבק.

 

גורמים בהנהלת העדה החרדית הבטיחו להציג "כמה הפתעות לראש העיר". הם סירבו לפרט במה דברים אמורים אך ממידע שנמסר ל-ynet עולה כי כצעד ראשון מדובר על הפגנה שככל הנראה תיערך ביום ראשון או שני, בהשתתפות אלפים. במקרה של שילוב כוחות חרדי - המספר יאמיר לעשרות אלפים.

 

ככלל, הפגנה מתוכננת מראש ביום חול עשויה לצרף ציבור חרדי גדול למחאה, אלא שעדיין לא ידוע האם גם רבנים מהזרם המרכזי בציבור החרדי, כמו הרב אלישיב והאדמו"ר מגור, יקראו להשתתף בה כפי שעשו בנוגע לעצרת התפילה שהתקיימה בסוף השבוע שעבר ברחוב בר אילן, אליה הגיעו עשרות אלפים.

 

החלטת ראש העדה החרדית מהערב לא התקבלה בתיאום עם בכירי הזרמים החרדים האחרים וגורם בהנהלת העדה העריך בשיחה עם ynet כי רבנים אלו - שהתנגדו להפגנה בשבת האחרונה וקראו לקיום עצרת תפילה בלבד - יסתייגו מההחלטה להחריף את המאבק. 

 

מסר לנציגים בעירייה

שמואל פפנהיים, מדוברי העדה החרדית, אמר ל-ynet כי בינתיים מדובר בהחלטה עקרונית, ובימים הקרובים יוחלט סופית מהם הצעדים הבאים. "יוצא מכאן מסר גם לנציגים

החרדים בעירייה, שלא להידבר עם ראש העיר ואנשיו בעניין ולא להסכים לשום פשרות", אמר.

 

פפנהיים הדגיש כי הפגנות החרדים היום בשכונת מאה שערים אינן קשורות להחלטה להעתיק את המחאה לימות החול, ומטרתן רק ללחוץ על המשטרה לשחרר את עצורי השבת: "הם חושבים שאם ישמרו אותם במעצר יישמר הסדר, אז אנחנו מראים להם מה זה סדר".

 

מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת ונציגם של הרב אלישיב והאדמו"ר מגור, הרב יצחק גולדקנופף, אמר ל-ynet: "זה עניין של סגנון וטקטיקה של מאבק, ואנחנו צריכים על כך הוראה מגדולי ישראל. על כל דבר אפשר לומר שהולכים להפגנה עד הסוף - קצבאות ילדים, פסיקות של בג"ץ וחילול שבת. יש הרבה מערכות, ויכול להיות שצריך פעם אחת ללכת על כל הקופה. את זה יחליטו הרבנים, שמכוונים את דרכה של היהדות החרדית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם בימי חול
צילום: AFP
מעצר חרדים בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים