שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכיר במשרד החוץ: דברי סרקוזי בלתי נסבלים
  דבריו של נשיא צרפת נגד שר החוץ, אביגדור ליברמן, ממשיכים לחולל סערה. בכיר במשרד החוץ בירושלים הבהיר בשיחה עם ynet שישראל תתעלם ולא תבקש הבהרות: "זו התבטאות בוטה ואומללה. הוא ידוע בלשונו משולחת הרסן"

  זעם רב במשרד החוץ על הדברים החריפים שאמר נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על שר החוץ, אביגדור ליברמן, במהלך הפגישה ביום רביעי שעבר בארמון האליזה. "זו התבטאות בוטה ואומללה, של מי שכבר ידוע בלשונו משולחת הרסן", אמר ל-ynet בכיר במשרד החוץ בירושלים.

   

  סרקוזי לא חסך מילים קשות מליברמן, והמליץ לנתניהו: "אתה צריך להיפטר מהאדם הזה. תוציא אותו ותכניס את לבני. איתה ועם ברק אתה יכול לעשות היסטוריה. תמיד הייתי מקבל שרי חוץ ישראלים, את ציפי לבני אהבתי מאוד לקבל כאן באליזה, אבל עם זה (ליברמן) אני לא יכול". במהלך דבריו אף נופף בידו.


  זה התחיל בחיוכים (צילום: AFP)

   

  נתניהו השיב: "בשיחות פרטיות הוא נשמע אחרת". סרקוזי השיב: "בשיחות פרטיות גם ז'אן מארי לה פן (הלאומן הגזען) הוא אדם נחמד". ראש הממשלה ניסה לגונן על שותפו הפוליטי: "ליברמן הוא לא לה פן, אין מקום להשוואה". סרקוזי חזר בו ואמר כי אינו רוצה להשוות בין האישים. 

   

  בצמרת משרד החוץ הוכו בתדהמה. בכיר במשרד: "הדברים של נשיא צרפת נגד שר החוץ ליברמן, אם אכן נאמרו על ידו, הם דברים משולחי רסן וחסרי אחריות. הם התערבות בדמוקרטיה של מדינה אחרת. אלה דברים בלתי נסבלים. אין בכוונתנו לפנות לצרפתים באופן רשמי. אנו מתכוונים להתעלם לחלוטין. אני בטוח שאם ישאלו את אזרחי ישראל מי הם רוצים שימנה את שר החוץ שלהם - אלה לא יהיו הצרפתים".

   

  במשרד החוץ הצביעו של שורה של ציטוטים של סרקוזי, שהובאו במקור בעיתון ליברסיון בצרפת, לאחר שהשתלח באישים פוליטיים שונים, ובראשם בנשיא ארצות הברית, ברק אובמה. הדברים נאמרו בארוחת צהריים לא פורמלית שבה השתתפו 24 איש באליזה. בין היתר, לדברי גורמי משרד החוץ, אמר סרקוזי כי אובמה "אינו עומד בסטנדרט של קבלת החלטות ויעילות".

   

  סרקוזי, כך ליברסיון, אמנם שיבח את אובמה על הכריזמה הרבה והאינטליגנציה הגבוהה,

  אך אמר ש"בנושאים שונים אין לנשיא ארה"ב מעמד". על ראש ממשלת ספרד, חוזה לואיס זפטרו, אמר: "הוא אינו איש אינטליגנטי כל כך". ארמון האליזה אמנם הכחיש את הציטוט הנוגע לזפטרו, אך נמנע מלהכחיש את הציטוטים האחרים.

   

  במשרד החוץ ציינו כי סרקוזי גם מתח ביקורת קשה בעבר על קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בעיצומו של המשבר הכלכלי: "אנחנו בהחלט בחברה טובה, כאשר נשיא צרפת תוקף גם את שר החוץ של ישראל אביגדור ליברמן. עלינו להתעלם לחלוטין מדבריו", אמר הבכיר.

   

  בלשכת ראש הממשלה נתניהו אמרו אמש בתגובה: "ראש הממשלה אינו מתייחס לתכני שיחות שהוא מנהל, עם זאת מביע ראש הממשלה נתניהו הערכה רבה לשר החוץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מאחורי החיוכים בין סרקוזי לנתניהו
  צילום: AFP
  אורח לא רצוי? ליברמן
  צילום: AFP
  מומלצים