שתף קטע נבחר

חזקיהו: הרפורמה חסכה ללקוחות 300 מיליון שקל

המפקח על הבנקים אמר בוועדת הכלכלה כי הרפורמה בעמלות הבנקים, הוזילה את השירותים הנפוצים למשקי הבית ב-10%-24%. לדבריו, הבנק הזול ביותר בפעילות העו"ש הוא פועלים ואחריו לאומי, לעומת הבנק הבינלאומי שהוא היקר ביותר. יו"ר הוועדה אקוניס הסתייג: "הרפורמה לא השיגה מטרתה"

"הרפורמה בעמלות הבנקים הביאה לחיסכון של כ-300 מיליון שקל בשנה למשקי הבית". כך אמר היום (ג') המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, בדיון שנערך בוועדת הכלכלה בנושא הרפורמה.

 

לדברי חזקיהו, "הרפורמה הביאה להוזלה בשירותים הנפוצים למשקי הבית של 10%-24%. עבור האוכלוסיות החלשות היתה הוזלה של 49% לעומת מה ששילמו לפני הרפורמה". הוא הוסיף: "לא נוספו עמלות חדשות ולא הועלו תעריפי שירותים למשקי הבית מאז יישום הרפורמה, זאת למרות שהיתה עלייה בשיעורי המדד".

 

חזקיהו אמר שנמצא כי הבנק הזול ביותר בפעילות העו"ש הוא פועלים (13.9 שקל בחודש לחשבון) ואחריו לאומי, לעומת הבנק הבינלאומי שהוא היקר ביותר (23 שקל). "לאור העובדה ששני הבנקים הגדולים הם הזולים ביותר, 70% מהלקוחות נהנים מהוזלה עקבות הרפורמה. מבחינת פעילות בכרטיסי אשראי - העמלה הזולה ביותר היא בחברת ישראכרט בה משלמים 4.85 שקל לעומת ויזה כאל היקרה ביותר עם 10.8 שקל".

 

כמו כן, לדבריו, "השקיפות הביאה לגידול בהתמקחות וביצירת הנחות לציבור משקי הבית - אפשר לראות שקיימים פערים בין התעריף שהבנקים גובים בפועל למה שהם משלמים בממוצע - קיים הבדל של 2 שקלים בממוצע. זה דבר שלא היה ברבעונים הראשונים של יישום הרפורמה. וזה בדיוק מה שאנו מצפים מהציבור", אמר המפקח, "להיעזר באחידות בין העמלות ובשקיפות לשם השוואה בין הבנקים ולשם הוזלה בטווח הארוך של השירותים שהם משלמים ולשלם פחות מהתעריפון". 

 

חזקיהו הוסיף ש"ההוזלה בפעולה בערוצים ישירים היא כ-18% בממוצע. כמו כן ניתן לראות שהציבור למד שהפעולות מול הערוצים הישירים זולות יותר וחל קיטון של 50% בפעילות מול הפקיד הנחשבת ליקרה ביותר. לפני הרפורמה הפעילות מול הפקיד היתה של 12% מהציבור, כיום היא עומדת על 6%". 

 

חזקיהו ציין כי דווקא היה ייקור של עמלות לתאגידים ולמגזר העסקי, "וזה לדעתי דווקא צעד מבורך, מכיוון שעד כה משקי הבית מימנו את ההטבות לגופים הגדולים שהיה להם כוח משא ומתן".

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס אמר: "על פניו, הרפורמה בעמלות לא השיגה את מטרתה במלואה". הוא הוסיף: "נדאג לכך שהרפורמה תתנהל כך שתקל על הציבור".  

 

"לבטל את העמלות"

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג קרא לבנק ישראל לבטל את העמלות שהבנקים גובים על העו"ש. הוא טוען כי הרפורמה נכשלה וכי בעצם העובדה שצרכנים לא "עושים שופינג" כפי שהם עושים במשכנתאות ולא עוברים מבנק לבנק, התחרות בין הבנקים בפועל לא מתקיימת. לדבריו, "הבנקים אמורים להרויח מהמרווחים שהם גובים על אשראי והם הרי מרוויחים כבר מהפקדונות שאנו מפקידם אצלם. ביטול כזה הוא מגמה בבנקים בעולם כולו". 

 

ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה) קרא למפקח לחייב את הבנקים להציג בסניפים עצמם את לוח התעריפים המשווה בין הבנקים. 

 

מנכ"ל אגוד הבנקים משה פרל האשים ש"הוועדה יצאה למסע ציד וכשגמרה את התחמושת היא היתה מתוסכלת שהיא מצאה רק אבק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוני חזקיהו
צילום: אורי פורת
מומלצים