שתף קטע נבחר

הצמיחה בכלכלה הבריטית בשפל של 51 שנה

המשק בממלכה המאוחדת התכווץ ב-2.4% ברבעון הראשון של השנה. בעקבות המשבר, גם בית המלוכה עלול להיקלע לקשיים

כלכלת בריטניה התכווצה בשיעור של 2.4% ברבעון הראשון של השנה. כך עולה מנתונים מעודכנים שפרסם היום (ג') משרד הסטטיסטיקה הבריטי. לפי הנתונים הקודמים, הכלכלה התכווצה ב־1.9% באותה התקופה. מדובר בהאטה החדה ביותר שנרשמה זה 51 שנה. הפעילות בענף הבנייה התכווצה כמעט פי שלושה מהערכות האנליסטים.

 

 

בעוד סקרים בקרב בעלי עסקים מצביעים על כך שהמצב הכלכלי משתפר, שיעור האבטלה עשוי להמשיך להעלות והיקף המשכנתאות שאושרו נמצא בשפל מאז החלו לפרסם את הנתונים בשנת 1993.

  

בתוך כך, מתריעים כלכלני הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OEСD) כי בריטניה נמצאת בסכנת משבר כלכלי חדש עוד בטרם נחלצה מהמשבר הנוכחי. לדבריהם, מחנק האשראי במשק וחוסר הרצון של הבנקים להעניק הלוואות יובילו לעלייה חדה בריבית, יגרמו ללחצים אינפלציוניים וימנעו את ההתאוששות המיוחלת בכלכלה.

 

ב-OECD מציינים כי בריטניה אמנם שרויה במיתון עמוק, אבל כבר עכשיו נראים הסממנים למיתון הבא. "ההתאוששות תהיה מאוד איטית ואילו האבטלה תעלה לגבהים חדשים", נכתב בדו"ח. באותה נשימה, מותחים ב-OECD ביקורת על משרד האוצר ש"יכול היה לעשות הרבה יותר" כדי לייצב את הכלכלה.

 

תחזית קודרת זו עומדת בסתירה לאופטימיות שאחזה לאחרונה את השוק בעקבות פרסום של כמה נתונים שהעידו כי המיתון נסוג. ב-OECD מדגישים כי השמחה מוקדמת, ומזכירים כי למשבר יכולה להיות צורתו של אות W, כלומר גל נוסף שיבוא לאחר תקופה קצרה של שיפור כלכלי.

 

נציגי הבנק המרכזי הודו כי אכן קיימת בעיה בשוק האשראי. במשך חודש מאי, למשל, אושרו 43 אלף הלוואות בלבד. עד חודש יוני השנה היה היקף ההפסדים של הבנקים הבריטיים על רקע חובות לא מסופקים 400 מיליארד ליש"ט. נתון זה מסביר את חוסר הרצון שלהם להמשיך ולהעניק אשראי לחברות עסקיות ולקוחות פרטיים.

 

גם המלכה בצרות

לא רק כלכלת בריטניה מתמודדת עם קשיים פיננסיים עצומים, אלא גם המלכה. בשנה האחרונה עלו הוצאות ארמון בקינגהאם ואילצו את המלכה להשלים את התקציב מקרן רזרבה מיוחדת. על פי דו"ח מטעם הארמון, ההוצאות על בית המלוכה הגיעו ל-69 פני לכל תושב בריטניה, עלייה של 3 פני לעומת השנה שעברה. העלות הכוללת של הוצאות הארמון הסתכמה ב-41.1 מיליון ליש"ט.

 

המלכה אליזבת השנייה ניצלה 6 מיליון ליש"ט מכספי הקרן - הסכום הגדול ביותר שנלקח ממנה מאז נוסדה בשנת 1990. אם תמשיך המלכה לנצלה בקצב זהה, הקרן תתרוקן כבר בשנת 2012. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המלכה בצרות כלכליות
צילום: AFP
מומלצים