שתף קטע נבחר

חצי שנה קשה ליהלומנים: הייצוא התכווץ ב-58%

מנתוני המפקח על היהלומים עולה כי הייצוא הסתכם בינואר-יוני 2009 ב-1.58 מיליארד דולר. יחד עם זאת, מסתמנת התאוששות קלה בנתוני סוף הרבעון השני של השנה

מגמת ההתכווצות בייצוא תעשיית היהלומים הישראלית, שהחלה מיד עם פרוץ המשבר הכלכלי בספטמבר 2008, המשיכה להעיק על יצוא הענף הישראלי גם לאורך כל המחצית הראשונה של 2009, למעט התאוששות קלה שנרשמה בשבועות האחרונים. 

  

מנתונים שמפרסם היום (ד') המפקח על היהלומים במשרד התמ"ת, שמואל מרדכי, עולה כי במחצית הראשונה של השנה חלה ירידה של 58.3% בייצוא יהלומים מלוטשים נטו לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והוא הסתכם ב-1.58 מיליארד דולר.

 

יצוא יהלומים גולמיים נטו הסתכם בחצי השנה הראשונה של השנה ב-797 מיליון דולר, ירידה של 63.4%. יבוא יהלומי גלם נטו הסתכם ב-853 מיליון דולר, ירידה של 69.2%.

 

"הירידה בייצוא ובייבוא היהלומים נובעת מהמשבר הכלכלי. יחד עם זאת מסתמנת עלייה קלה ברבעון האחרון של שנת 2009 בהשוואה לרבעון האחרון של שנת 2008 ולרבעון הראשון של שנת 2009 בכל סוגי היהלומים", אמר מרדכי.

 

מגמת ההתאוששות של השבועות האחרונים נתמכת גם באינדיקציות על עצירה בירידת מחירי היהלומים. ההערכות בשוק הן כי רמות המחירים משקפות התאוששות עוד לפני נתוני הייצוא, ולכן אינדיקציות על התאוששות הענף יגיעו רק בנתוני הייצוא של הרבעון השלישי.  

 

ארה"ב ממשיכה להוות את השוק העיקרי לייצוא יהלומים מלוטשים ברוטו מתחילת השנה, עם 51% מכלל הייצוא הישראלי, הונג קונג עם23%, שוויץ 9%, בלגיה 7%, אנגליה 2%, ומדינות נוספות עם 8%.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ירידה בייצוא, בגלל המשבר
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים