שתף קטע נבחר

צבעוני וסקרן: איך מגדלים תוכי קוקטיל?

חולמים להכניס לחייכם תוכי קוקטיל שובב וקולני? רגע לפני שתקבלו אותו בכנפיים פרושות לרווחה, ד"ר עמיר מאורר ו-ynet מדריכים אתכם צעד צעד כיצד לבדוק את הציפור בחנות ואיך להעניק לה חיים בריאים, מעניינים וארוכים

תוכי מסוג קוקטיל הוא אחד מבעלי הכנף הנחמדים והמומלצים ביותר לגידול כחיית מחמד. למרות שהדעות חלוקות בנושא של גידול בעלי כנף בשבי, מדריך זה בא להפנות את תשומת לבם של המעוניינים לגדל קוקטיל, על מנת שיוכלו להעניק לו את תנאי המחייה הטובים והבריאים להם הוא זקוק.

 

רגע לפני שתכניסו לחייכם תוכי מסוג קוקטיל, ד"ר עמיר מאורר, מנהל פורומי תוכים וחיות אקזוטיות ב-ynet, ממליץ לשים לב למספר פרטים חשובים בדרך.  

 
 

מחוייבות לטווח ארוך

תוכי הוא לא חפץ, אלא חיית מחמד שדורשת טיפול יומיומי ותשומת לב, לכן כדאי להשקיע מחשבה רבה לפני שתחליטו לגדל תוכי. בדומה לכלב או חתול, מדובר בהתחייבות לטפל בו מדי יום לתקופה ארוכה ולדאוג לו לכל צרכיו, מאחר שקוקטיל מסוגל לחיות בשבי עד כ-15 שנה.
 
אם תעניקו לו את הטיפול המתאים בשילוב של אהבה רבה, תזכו ליהנות מעולמו המרתק של התוכי למשך שנים רבות. רבים מתבלבלים בשמו של התוכי מסוג קוקטיל. לא מדובר בקוקטיל (משקה) או בקקטיל או כל עיוות שם אחר, אלא קוקטיל (Ko-ka-til).
 

למרות שהוא מסוגל לחיות לבדו, ההמלצה היא לגדלם בזוג, מאחר שמרבית מהזמן ביום, בני המשפחה אינם נמצאים בבית ועסוקים בעבודה, לימודים ושאר פעילויות אחרות, כך שמן הראוי שתוכי לא ישאר לבד בבית לאורך שעות רבות.

 

אחד המאפיינים הבולטים והחיננים של הקוקטיל היא ה"כרבולת", הציצית שיש לו על ראשו. כיצד מבדילים בין זכר ונקבה? אצל הקוקטיל האפור הנחשב לאחד הקוקטילים הפופולריים כיום, קל מאוד להבחין בהבדלים הבאים לידי ביטוי בעוצמת הצבע הכתום על הלחיים של התוכי. אצל הזכר אפשר להבחין בעיגול כתום, חזק ויפה. ואילו אצל הנקבה, העיגול יהיה חלש יותר ופחות ברור. כמו כן הזכר נוטה להיות יותר ווקאלי - לשיר ו"לפטפט" רבות לעומת הנקבה שבדרך כלל רק מצייצת.

 

מה לבדוק בחנות לפני הרכישה?

מומלץ לבדוק את החנות ולוודא כי מדובר במקום נקי, מאוורר ומסודר. מומלץ לשאול את בעלי החנות או המוכר אם החנות היא תחת פיקוח וטרינרי. כדאי לשים לב אם מציעים לכם ציפור במחיר זול מאוד, הדבר צריך להדליק נורה אדומה ולחשוד מדוע המחיר שלה נמוך בהשוואה לאחרים מאותו הסוג.

 

התנהגות התוכי - אחת הדרכים כדאי לתהות על בריאותו. אם הוא מתעניין בסביבתו הקרובה, ערני ומגיב לרחשים סביבו, החל מדיבורים, נשיפה ורעשים קלים, אז אתם בדרך הנכונה. אם הבחנתם בציפור שקטה, חלשה שלא מתעניינת במתרחש סביבה, או יושבת על רצפת הכלוב, כשנוצותיה מנופחות ונראית מסכנה וחלשה, רוב הסיכויים כי מדובר בציפורים חולות שלא יאריכו ימים.
 


שימו לב להתנהגות של התוכי בחנות (צילום: רונן יהודאי)

 

נוצות – חשוב לוודא כי הן חלקות, יפות ושאין טפילים חיצוניים שהולכים עליהן. במקביל כדאי להסתכל למספר דקות על התוכי ולוודא שאינו מתגרד באינטנסיביות.
 
כנפיים - במידה והתוכי מרשה, מומלץ לפרוש את כנפיו, להסתכל עליהן היטב ולוודא כי הן נקיות ושאין דימומים.

 

עיניים, נחיריים ומקור– העיניים צריכות להיות חלקות ומבריקות, ללא הפרשות או אדמומיות. חשוב שלא יהיו הפרשות מהנחיריים. גם המקור צריך להיות שלם ונקי וסימטרי.

 

רגליים - כף הרגל של התוכי אמורה להיות ללא עור עבה, יבש או לבן (סדוק). חשוב לוודא כי אין סימני דימום או ציפורניים שבורות.

 

בּיב - הנקב ממנו מפריש התוכי את הלשלשת שלו, מתחת לזנב. כדאי להציץ מלמטה ולוודא שהוא נקי.אם הוא לא נקי - רוב הסיכויים שהתוכי משלשל.

 

עצם החזה - אם התוכי מאפשר זאת, העבירו בעדינות אצבע על עצם החזה. נסו להרגיש האם העצם נמצאת במרכז, בולטת או חדה מאוד. אם כן, זהו סימן שהתוכי רזה מאוד. 

 

בדיקה וטרינרית ותזונה בריאה

חשוב לבצע בדיקה וטרינרית בסיסית לפני שאתם מכניסים לבית קוקטיל למשך שנים רבות. הבדיקה החשובה ביותר היא בדיקה שתזהה נוכחות של חיידק שנקרא קלמידופילה פסיטצי (או בשמו הקודם, הידוע יותר "קלמידיה"), שעשוי לעבור גם לבני אדם והוא נחשב מסוכן גם לתוכי וגם למשפחה.

 

במידה והתוכי נתגלה כנשא, ישנו טיפול אנטיביוטי שירפא אותו, כך שאפשר להמשיך לחיות איתו בבית ללא חשש. תסמיני הזיהום בבני אדם - דמויי שפעת.

 

תזונה - התזונה המומלצת ביותר לתוכי צריכה להיות מבוססת על כופתיות בשיעור של 70-80 אחוז מהתזונה היומית. אם תציעו לו מזון אחר, כדוגמת גרעיני חמניה, דוחן ופריטים שומניים אחרים, התוכי יבחר את המזון הטעים לו ביותר ולאו דווקא הבריא ביותר.

 

מלבד כופתיות, שאר התזונה של הקוקטיל מורכבת מפירות, ירקות ונבטים. חשוב להמעיט מאוד בגרעינים. יש לספק לתוכי מזון לאורך כל שעות היממה וללא הגבלה. מים הם מצרך חיוני ויש לספק לו מים טריים ונקיים מדי יום. ד"ר מאורר מדגיש כי הסיבה הנפוצה ביותר לתמותה ותחלואה של תוכים בשבי היא תזונה לקויה, ומכאן הצורך לא לוותר על תזונה מבוססת כופתיות.

 

לגדל בכלוב או לשחרר את התוכי בבית?

אם אחד מבני המשפחה נמצא בבית, מומלץ לאפשר לו להיות מחוץ לכלוב, אך חשוב להשמר מתאונות ביתיות - שאף אחד לא ידרוך על הציפור או שהיא תיכנס למקומות שיהיה קשה לה לצאת מהם. כמו כן להשמר ממאווררי תקרה, סירים רותחים, זכוכית של חלון שבה התוכי עלול להתנגש ועוד.

 

את הכלוב יש להציב במקום לא מרכזי מדי בבית ולא מוזנח מדי. מומלץ שלא לישון עם התוכי באותו החדר ולהימנע משינויים קיצוניים בטמפרטורה בה נמצא התוכי. באיזה כלוב לשכן את התוכי? התנאי המינימלי הוא לאפשר לתוכי לפרוש את כנפיו ולבצע סיבוב שלם ותנאי הגידול האידיאליים הם כלוב גדול ככל שמתאפשר מבחינת עלות כספית ומקום בבית. לא כדאי לרכוש כלובים עגולים.

 

בכל הנוגע למנוחה, תוכי בריא זקוק ל-12 שעות שינה באזור שקט וחשוך. אחד הדברים החשובים ביותר לבריאות התוכי ובעליו, הוא ניקיון יומיומי של הכלוב. כדאי לנקות את קרקעית הכלוב מלשלשת, ולא לתת לה להצטבר.

 


תשומת לב ומזון בריא (צילום: דלית שחם)

 

משחקים שוברי שיעמום

איך להחזיק את התוכי?  אין צורך לתפוס אותו ולהוציאו מהכלוב, אלא להושיט לעברו אצבע ולאפשר לו לגעת בה. ניתן לקרב אצבע לקראת החזה של התוכי, כך שהוא יעבור לאצבע הבאה. אם החלטתם בכל מקרה לאחוז בתוכי, אין להחזיקו מהכנפיים, אלא מהגוף ולעשות זאת בעדינות, מבלי לרסן את תנועות גופו - כך התוכי נושם.

 

אפשר לרכוש צעצועים מחנויות יעודיות לכך, אך יש להזהר מצעצועים מתכתיים (שאינם מנירוסטה אמיתית) או צעצועים שצבועים בצבעים מזיקים. יש להיזהר מפיסות קטנות שהתוכי עלול לשבור ו/או לבלוע.

 

במקום לרכוש צעצועים, אפשר להכין אותם בבית בקלי קלות ובזול. איספו ענפים של עצים בטוחים (אקליפטוס, עץ פרי הדר), אחרי טיפול במים רותחים, קירור וייבוש -  התוכי יהנה לכרסמם. גם כדור נייר לבן שבמרכזו מניחים גרעין או צ'ופר אחר, יעסיקו את התוכי שיהנה להשיג במשך זמן רב את הפרס.

 

אחת הבעיות הגדולות בגידול בעל חיים חכם בשבי, כדוגמת התוכי היא השיעמום, לכן חשוב לבלות איתו מספר שעות מדי יום, להעניק לו תשומת לב ולא להזניח אותו עם חלוף ההתרגשות הראשונית. 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קוקטיל. זקוק לאהבה, מזון בריא ומשחקים
צילום: דלית שחם
ד"ר עמיר מאורר. תוכי הוא לא חפץ, אלא חיית מחמד לשנים רבות
צילום: ארז ארליכמן
אפשר לשחרר את התוכי בבית, אבל בזהירות
צילום: ד"ר עמיר מאורר
מומלצים