שתף קטע נבחר

פלסן תספק מיגון לצבא ארה"ב ב-300 מיליון דולר

החברה מקיבוץ סאסא תייצר עם אושקוש האמריקנית מיגון עבור רכבי שטח חדשים שיסופקו עוד השנה לצבא ארה"ב

חברת פלסן סאסא זכתה בחוזה ענק בהיקף של 250–300 מיליון דולר במכרז של הצבא האמריקני למיגון כלי רכב באפגניסטן. החברה תספק את המיגון כקבלנית משנה של החברה האמריקאית אושקוש (Oshkosh), שזכתה במכרז ענק שהיקפו 1.1 מיליארד דולר.

 

אין מדובר בעסקה ראשונה של פלסן סאסא מול הצבא האמריקני: בתחילת 2008 זכתה החברה הישראלית מקיבוץ סאסא במכרז בהיקף של 200 מיליון דולר למיגון 1,500 כלי רכב לצבא היבשה האמריקני בעיראק. במסגרת עסקה זו מספקת החברה את המיגון כקבלנית משנה של החברה האמריקנית אינטרנשיונל מיליטרי אנד גוברנמנט.

 

במסגרת העסקה החדשה תייצר אושקוש האמריקנית עם פלסן 2,224 כלי רכב ממוגנים המכונים "אמראפ", שיסופקו עד סוף השנה לצבא ארה"ב. מדובר ברכב שטח גדול יותר מג'יפ אך קטן ממשאית, שנועד להובלת חיילים באזורים מאוימים. רכבים אלו מצוידים במיגון יעיל נגד ירי, מוקשים ומטענים. המכרז הנוכחי הוא של דגם משופר, נייד וגמיש יותר של ה"אמראפ" שכבר סופק בעבר על ידי אושקוש לכוחות הצבא האמריקני הפועל בעיראק. לשתי החברות, אושקוש ופלסן סאסא, צפויות עוד הזמנות של רכב זה במהלך שנת 2010.

 

אושקוש אחראית על ייצור שלדת הרכב, המנוע והגלגלים, ואילו פלסן אחראית על ייצור והתקנת מערכות המיגון ומערכת השרידות של הרכב ואנשי הצוות שלו. מערכות שרידות אלו כוללות, בין היתר, אמצעים לכיבוי אש בשעת דליקה.

 

ייצור ה"אמראפ" מאפשר לפלסן סאסא לראשונה ליטול חלק מרכזי בפרויקט מיגון כלי רכב כבר בשלב הייצור, ולא אחרי שהרכב כבר קיים.

 

במכרז התמודדו גם היצרניות האמריקניות BAEA, ג'נרל דיינמיקס וחברת נאביסטאר, שעמה זכתה פלסן בחוזה הקודם לאספקת מיגון לצבא עיראק.

 

"לפלסן יש מעמד ייחודי בשוק האמריקני", אמר יו"ר פלסן סאסא, עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר. "במסגרת המכרז הצבנו בחזית הפרויקט את החברה־הבת האמריקנית שלנו, פלסן צפון אמריקה, שהוקמה לפני שנה כדי להעביר חלק מהייצור לארה"ב. כך נוכל להיות קרובים ללקוח ולהתמודד בפרויקטים גדולים שמצריכים יותר מקו ייצור אחד", הוסיף מלכא. לדבריו, ייצור המיגון ומערכות השרידות של ה"אמראפ" ייעשה הן בארה"ב והן במפעל בקיבוץ סאסא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: PR
2.224 רכבים ממוגנים עד סוף השנה
Photo: PR
מומלצים