שתף קטע נבחר

גורמי צבא: הרב הצבאי צריך להיזהר בלשונו

בעקבות הדברים שיוחסו לרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, שאמר כי בנות אינן צריכות להתגייס, אמרו גורמים באגף כוח אדם ובזרועות האחרות כי "הוא צריך לזכור את מעמדו ואת חשיבותו ועליו להיזהר בלשונו". בסביבת הרב הסבירו: הוא סבור שכל צעירה יכולה להתגייס

הדברים שיוחסו לרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, לפיהן בנות אינן צריכות להתגייס לצה"ל, גררו הבוקר (יום ה') תגובות של אי-נחת בצה"ל. גורמים באגף כוח אדם ובזרועות האחרות אמרו כי גם אם הרב מדבר לאוכלוסיות דתיות, "הוא צריך לזכור את מעמדו ואת חשיבותו ועליו להיזהר בלשונו, שכן לעתים הדברים עשויים להתפרש באופן מוטעה, כלפי אוכלוסיות שאינן מבינות היטב את הנושא, ועלולות להיות השלכות שהוא אינו מעוניין בהן".

 

 

בעקבות הפרסום ב"הארץ", בו צוטט הרב אומר כי "אני אישית חושב ששירות של בנות בצבא זה לא מלכתחילה", הבהירו בסביבתו שהרב סבור שכל צעירה שרוצה להתגייס יכולה לעשות זאת, "והרבנות מבחינתה תדאג כי תעשה את שרותה בסביבה הטובה ביותר על-מנת שהיא לא תפגע ולא ייפגעו חיילים דתיים בסביבתה". 

 

הרב הצבאי דיבר לפני כשבועיים בכנס שנערך בפני עשרות חיילות דתיות, "דבריו בפני אוכלוסיה דתית מתפרשים לעתים באופן מוטעה מהדרך שבה הוא נוקט", הבהירו בסביבתו. לדברי גורמים ברבנות הצבאית, יש אמירות הלכתיות שמקובלות על קשת רחבה של רבנים.

 

עם זאת, הרב הצבאי הראשי מעולם לא פעל ואינו פועל על מנת למנוע או לצמצם גיוס של חיילות לצבא. "ההיפך הוא הנכון, הרב מנסה יחד עם גורמים נוספים להתאים לבנות המתגייסות לצה"ל סביבה נוחה ככל שניתן על מנת שיבצעו את שירותן בדרך הטובה ביותר ובכך יתרמו הן לצבא והן לעצמן".

  

בסביבת הרב הצבאי הראשי הסבירו כי דברים שנאמרים בפני פורום דתי אינן מובנות בצורה ראויה למי שאינו מכיר את ההלכה ולכן אין להקיש מהן על פועלו של הרב בנושא.  

 

"אמירה מיותרת, שיחזור בו מדבריו"

ח"כ אופיר פינס-פז אמר בתגובה כי: "זוהי אינה התבטאות מקוממת ראשונה של הרב רונצקי. הרבצ"ר חצה קו אדום בהתבטאויותיו ואסור לעבור לסדר היום על כך. זוהי התבטאות שוביניסטית ומזלזלת המעודדת השתמטות ואני קורא לרמטכ"ל להעביר את הרב הראשי לצה"ל מתפקידו. לצה"ל מגיע רב ראשי אחר". ח"כ פינס הוסיף כי "עכשיו אני מבין מדוע מעכבים את הצעת החוק שהגשתי, למניעת השתמטות בנות מצה"ל".  

 

דוברת צה"ל לשעבר, ח"כ מירי רגב (הליכוד), אמרה בתגובה כי "אמירתו של הרב הראשי מיותרת ואני מצפה ממנו לחזור בו מדבריו. אסור לאפשר שאמירה שכזו תשקף את רוח הקצינים בצה"ל. שירות הנשים בצבא הוא חשוב ומשמעותי. הצהרה זו נוגדת את רוח צה"ל, שמגייס נשים וגברים כאחד לשירות משמעותי, עוצמתו של צה"ל כמו גם החברה הישראלית מושתת על שוויון הזדמנויות בין המינים".

 

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), קראה לרמטכ"ל ולראש אכ"א לשקול את הדחת הרב הצבאי הראשי, "בשל חומרת דבריו ויכולת השפעתם על תפקודו של צה"ל כארגון ועל עמדותיהם של קצינים וחיילים הרואים בו דמות חינוכית ורוחנית". לדבריה, "אמירותיו של הרב הצבאי פרימיטביות וחשוכות, ואין מקום להשמיע אותן בארגון כמו צה"ל המשמש כצבא העם ושמרבית כוח האדם שלו מורכב מנשים".

 

אין זו הפעם הראשונה בה רונצקי עולה לכותרות בשל אמירותיו. במהלך מבצע עופרת נהג רונצקי להיכנס לשטח אויב, יחד עם החיילים, ואף חילק להם חוברת כללים, שעוררה גלי מחאה עזים בקרב ארגוני שמאל. בין היתר נכתב שם כי "כשמרחמים על אויב אכזרי, בכך מתאכזרים על חיילים תמימים וישרים. זהו חוסר מוסריות נורא ואיום. לא מדובר כאן במשחקים בלונה-פארק בהם הרוח הספורטיווית מלמדת לוותר. מדובר כאן במלחמה ברוצחים. ובמלחמה כמו במלחמה".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב הצבאי הראשי, אביחי רונצקי
צילום: אורלי זיילר
מומלצים