שתף קטע נבחר

חרדים התפרעו: "נאצים, תישרפו בגיהינום"

מתפרעים חרדים שכבו על הכביש וניסו לחסום את חניון קרתא. הם אמרו לכוחות הביטחון: "עברנו את הנאצים, נעבור גם אתכם". חרדים יידו אבנים אל מכוניות בכביש 9, בין הגבעה הצרפתית לכביש רמות

מלחמת השבת התנהלה במלוא העוצמה בירושלים: אלפי חרדים יצאו הערב (שבת) להפגנות אלימות במספר מוקדים בבירה. פעם אחר פעם שכבו על הכביש הראשי סמוך לחניון קרתא, והשוטרים פינו אותם. במהלך העימותים נעצר חרדי אחד. הם קראו לעבר כוחות הבטחון "נאצים", "אנטישמים", "עברנו את הנאצים, נעבור גם אתכם". אחרים קראו "אתם תישרפו באש הגיהינום. החרדים יישארו".  

 

לשוטרים חובשי כיפה, קראו המפגינים "מישלינג" (בן תערובת בגרמנית). המוקד העיקרי של האלימות הוא באזור מאה שערים, אך חרדים יידו אבנים גם לעבר מכוניות בכביש 9 בין הגבעה הצרפתית לכביש רמות בירושלים. איש לא נפגע. בשכונת מאה שערים הובערו פחי אשפה. 

 

ליד מאה שערים, מיידים חרדים אבנים, ודוחפים שוטרים במחאה על פתיחת חניון קרתא בעיר. המשטרה נערכה לאירוע מבעוד מועד והעימות הצפוי לא איחר לבוא. רבנים מהעדה החרדית התייצבו משולבי ידיים בגוש אחד, על מנת להקשות על השוטרים לפנותם מהמקום, וצעקו: "מחלליה מות יומת". 


פעם אחר פעם פונו מפגינים מהכביש (צילום: גיל יוחנן)

  

עשרות שוטרים שהוצבו בכניסה לרחוב שבטי ישראל הציבו מחסומים לאורך הכביש. השוטרים מנעו מהם את הגישה לרחוב המוביל לחניון ודחקו אותם חזרה לעבר שכונת מאה שערים. החרדים דוחפים את השוטרים, והשוטרים הודפים אותם חזרה. 

 

כמה עשרות חרדים הצליחו לפרוץ את המחסומים ולהגיע לחניון קרתא. מנגד, כוחות גדולים של יס"מ ומג"ב מונעים מהם לסגור את החניון. החרדים צועקים "שעבס, שעבס".

  

הפגנה מתוכננת היטב

במודעות שנתלו בימים האחרונים בירושלים מטעם בית הדין של העדה (הבד"ץ) נקרא הציבור להשתתף בצעדת מחאה משכונת מאה שערים לעבר חניון קרתא. בניגוד לעימותים בשבת שעברה, אז מדובר היה בהתארגנות ספונטנית מהשטח ובלי תמיכה מוצהרת של העדה החרדית הרשמית, הפעם עומדים בראש המפגינים גם רבנים מטעם העדה עצמה. 

 

במשטרה אמרו אתמול כי בכוונתם לאפשר הפגנה שקטה ולגיטימית, אך עם זאת הם הדגישו כי השוטרים "יגלו אפס סובלנות כלפי כל אלימות" ויעצרו במידת הצורך. בשבוע שעבר נעצרו 57 חרדים בחשד לתקיפת שוטרים, התקהלות אסורה והפרות סדר אלימות. נגד חלקם כבר הוגשו כתבי אישום וכתבי אישום נוספים יוגשו בימים הקרובים.


"מחלליה מות יומת". חרדים בהפגנה (צילום: גיל יוחנן)

  

לפני כשבוע וחצי החליט בית המשפט המחוזי בירושלים לפתוח את חניון קרתא - שהוצע כחלופה לפתיחת חניון ספרא. חניון קרתא, הממוקם למרגלות שער

יפו בעיר העתיקה, מכיל כ-800 מקומות ואמור לפתור את מצוקת החנייה בסופי השבוע בבירה. בית המשפט קבע שפתרון זה "הוא לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים".

 

העימותים בבירה פרצו בתחילת החודש שעבר, כאשר העירייה החליטה לפתוח לראשונה את חניון ספרא גם בשבתות. היוזמה לפתוח את החניון עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהן נפצעו שישה שוטרים.


פורסם לראשונה 04/07/2009 18:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדי מול השוטרים
צילום: גיל יוחנן
החרדים ניסו לפרוץ מחסומים
צילום: גיל יוחנן
עימותים עם המשטרה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים