שתף קטע נבחר

חשד: ח"כ חיים כץ ובכירי כדורגל קיבלו מידע פנים

ידיעות אחרונות מוסר כי רשות ניירות ערך בודקת חשדות שמשקיעים ובהם ח"כ כץ ושני בכירים בכדורגל הישראלי, קיבלו מידע פנים על מציאת הגז מול חופי חיפה בינואר השנה, לפני שבעלת הקידוח, חברת ישראמקו, מסרה על כך דיווח לבורסה. השלושה מכחישים את החשדות

רשות ניירות ערך בודקת האם נעשו עבירות בניירות ערך במניית "ישראמקו". במסגרת החקירה נבדקת מעורבותם של חבר הכנסת חיים כץ (ליכוד) ושל בכירים בעולם הכדורגל. כץ הוא יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת וחבר בוועדת הכספים. במקביל שימש כץ בשנים האחרונות בתפקידים בכירים בוועד עובדי התעשייה האווירית.

 

חברת "ישראמקו" שותפה בקידוח "תמר "1 שמול חופי חיפה, קידוח שהניב את תגלית הגז הטבעי הגדולה ביותר בישראל אי פעם. בעלי השליטה ב"ישראמקו" הינם קובי מימון וחיים צוף. השותפים הנוספים בקידוח הם קבוצת דלק, אבנר והחברה האמריקאית נובל אנרג'י.

 

בשלהי 2008 המשקיעים גילו מעט מאוד עניין ב"ישראמקו," כמו בכל שוק המניות. הבורסות בעולם ניסו לעכל את המשבר הכלכלי ובישראל החל מבצע "עופרת יצוקה." בינואר התמונה השתנתה פתאום.

 

מניות חיפושי הנפט והגז ידועות כמניות תנודתיות ומסוכנות יחסית, אך התנודה ב-11 בינואר הייתה יוצאת דופן גם למניית נפט. "ישראמקו" עלתה באותו יום באופן חריג יחסית וזינקה ב-19.3% ללא כל הודעה שתסביר את הקפיצה. קפיצה שכזו מוסברת לרוב בהימצאותו של קונה או של קבוצת קונים שביקשו לקנות את המניה "בכל מחיר". כדבר שבשגרה, וכפי שנעשה במקרים רבים אחרים שבהם נרשמת קפיצה חריגה במחיר מנייה הנסחרת בבורסה, פתחה רשות ניירות ערך בבדיקת הנסיבות של הזינוק הזה.

 

כעת עולה החשד כי הייתה סיבה טובה לקונים למהר ולרכוש את המניה. באותו יום, שעות אחרי סיום המסחר בבורסה, וליתר דיוק בשעה 22:27 בערב, דיווחה "ישראמקו" לציבור המשקיעים כי התגלו סימנים של גז טבעי בקידוח "תמר" מול חופי חיפה.

 

בבוקר שלאחר הדיווח, ב-12 בינואר, הגיבה המניה של החברה בזינוק של 31% נוספים, במחזור מסחר ענק.

 

ביום המסחר של ה-13 בינואר זינקה המניה ב-12.5% נוספים. ב-14 בינואר מניית "ישראמקו" אף ירדה בכ-12.7% אולם ביום ראשון, ה-18 בינואר, יצאה החברה בבשורה למשקיעים: בדיווח שלה היא מסרה כי אכן מדובר בתגלית מסחרית שעל פי האנליסטים הכנסותיה עשויות להסתכם בכ-20 מיליארד דולר. התגובה לא איחרה לבוא והמניה זינקה ב-124% נוספים ביום אחד.

 

יש לציין כי מתחילת השנה זינקה המנייה בכ-1100% על רקע התגלית זו ותגלית נוספת מול חופי חדרה.

 

"לא היה ולא נברא"

כאמור, בדיקת רשות ניירות ערך של הקפיצה הלא מוסברת בביקוש למניה טרם הסתיימה, אולם בין השאר נבדקת מעורבותם של חבר הכנסת חיים כץ ושל בכירים בעולם הכדורגל.

 

"אני לא מודע לשום חקירה וזה נראה לי מופרך. לא היה ולא נברא", הגיב ח"כ כץ. "פירוט כל תיק המניות שעמו נכנסתי לכנסת נמצא בכספת במשכן וניתן בקלות לבדוק את הצעדים שביצעתי בתחום. רכשתי בעבר מניות של החברה אך הפעם האחרונה היתה לפני 4 או 5 שנים. אני מקווה מאוד שהשמועות בנושא אינן קשורות לוועדה שעמדתי בראשה ושעסקה בשוק ההון".

 

אחד משני הבכירים בעולם הכדורגל שמעורבותו בבדיקה נבדקת מסר כי: "מדובר בקשקוש מוחלט. השקעתי רק כמה עשרות אלפי שקלים בחברת "ישראמקו" שבועות לפני ההודעה. אם היה לי מידע פנים הייתי משקיע מיליונים. עד היום לא נקראתי לחקירה בנושא ולא ידעתי שהנושא נבדק. אני בטוח שאם יבדקו את הנושא לעומק ימצאו שהחשדות כלפיי מופרכים". בכיר נוסף מעולם הכדורגל, שמעורבותו בנושא נבדקת, הכחיש כל קשר לפרשה.

 

תגובתו של קובי מיימון לא התקבלה עד סגירת הגיליון. 

 

רשות ניירות ערך סירבה להגיב. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו: צח שפיצן, אמיר זהר ועידן דורפמן

 

הכתבה המלאה מתפרסמת הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
ח"כ חיים כץ
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים