שתף קטע נבחר

ברשות חוששים: הנורמליזציה תבוא על חשבוננו

גורם פלסטיני בכיר הזהיר כי ישראל מנסה לחמוק מכל התחייבויותיה באמצעות התוכנית להקפאה זמנית של הבנייה בהתנחלויות. "אלה יוזמות ריקות שאסור שיבואו על גבינו"

"ישראל מנסה להיפתח לעולם הערבי 'על גב' הפלסטינים ועל גבן של יוזמות ריקות מתוכן" - כך הגיבו בצהריים (יום א') מרצונה של ישראל לקדם את הנורמליזציה בינה לבין מדינות ערב בתמורה להקפאה זמנית של הבנייה בהתנחלויות.

 

ברשות הפלסטינית הגדירו את התוכנית הישראלית כניסיון של ישראל לחמוק מכל התחייבויותיה מול הפלסטינים

וכי לא ייתכן שבתמורה להקפאת הבנייה למשך שלושה חודשים - ייפתחו שערי ערב בפני ישראל.

 

החשש הפלסטיני בא על-רקע הדיווחים בימים האחרונים אודות ה"סוכריות" שמוצעות לישראל במסגרת קידום הנורמליזיציה מול מדינות ערב.

 

"זהו ניסיון לא חדש של ישראל להיפתח לעולם הערבי על גב הפלסטינים ועל גבן של יוזמות ריקות מתוכן. אנו ניאבק בניסיון הזה. העולם הערבי צריך להיפתח לישראל רק כשאחרון המתנחלים יעזוב את השטחים הכבושים ותפורק האחרונה שבהתנחלויות", אמר ל-ynet גורם בכיר ברשות.

 

לדבריו הגורם, מסר ברוח זו הועבר למדינות הערב "אנו מצפים מהממשל האמריקני לא לתת יד לתרגילים הישראלים הידועים האלה, שבסופו של דבר ייפגעו אנושות בתהליך המדיני. אסור שישראל תקבל הכל עוד לפני שפירקה מסמר אחד בשטחים".

 

בסוף השבוע התייחס שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, לסוגיית הבנייה בהתנחלויות והנורמליזציה ואמר כי "בממשל אובמה מבינים שההתנחלויות אינן הנושא היחידי, אלא אחד מתוך מכלול נושאים. על מדינות ערב לקדם נורמליזציה איתנו. ישראל וארה"ב פועלות להשגת פשרה בשאלת המשך הבנייה כך שיתאפשרו בהתנחלויות חיים נורמליים".

 

סוגיית הבנייה בהתנחלויות ודרישת ישראל ממדינות ערב לקידום נורמליזציה עמה, תעמוד במרכז פגישתם של שר הביטחון, אהוד ברק, והשליח האמריקני המיוחד למזה"ת, ג'ורג' מיטשל, מחר בלונדון. גורם בכיר בלשכת ברק אמר בסוף השבוע כי ישראל מוכנה לנקוט צעדים לקידום הדיאלוג, אך אין מדובר בהקפאת התנחלויות.

 

עוד אמר הבכיר כי הפגישה עם מיטשל תהווה שיחת מבוא לשלום האזורי, בניסיון להשיג התקדמות במגעים לקראת דיאלוג אפשרי עם הפלסטינים.

בנוסף, אמרו גורמים בירושלים כי גם מיטשל יביא עמו תשובות לדרישות ישראל. זאת, בעקבות פגישתו עם הנשיא, ברק אובמה.

 

מי שמוטרד מאוד מהאפשרות להקפאת הבנייה, היא מועצת יש"ע שפנתה אתמול לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה להיפגש עמו בדחיפות. במועצה טוענים כי חל "כרסום בעמדתה של הממשלה בנושא הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. בימים האחרונים מתפרסמות ידיעות בנושאים, כגון: הקפאה 'זמנית', בניה בתחום המבונה בלבד, בנייה בגושים בלבד, בנייה לצורך ריבוי טבעי ותו לא, ועוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאחז חוות גלעד (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים