שתף קטע נבחר

המנכ"ל הציע לעובדים: בחרו בין קיצוץ לפיטורים

במפגש בין שר האוצר להתאחדות התעשיינים, חשף מנכ"ל של חברת תעשיות מתכת כיצד הציע לעובדים קיצוץ בהיקף המשרות כחלופה לפיטורים. לטענתו, העובדים העדיפו פיטורים חלקיים. "צריך שהמדינה תכפה הגמשת שעות עבודה"

תעשיינים, מסתבר, נאלצים להציע לעובדיהם לבחור בין פיטורים ובין פגיעה בתנאי עבודתם, כך עולה לפחות ממקרה אחד שחשף ביום א' תעשיין באירוע של התאחדות התעשיינים.

 

לדברי אלי יפה, מנכ"ל חברת תעשיות המתכת "חישולי כרמל": "אנחנו צריכים שהמדינה תכפה עלינו ועל ההסתדרות חוקים שיאפשרו הגמשה של שעות העבודה של העובדים. מפעלים נאלצים כיום לעבור לעבודה במשרות חלקיות והמדינה אינה מסייעת להם בכך. במפעל שלי שאלתי את העובדים האם הם מעדיפים לעבור לעבודה ב-80% משרה או שאלה שאין אפשרות להחזיק אותם יפוטרו. התשובה – של מרבית העובדים שלא יפוטרו, כמובן – היתה שהם מעדיפים פיטורים, כיוון שקיצוץ במשרות העובדים בלא תמיכה ממשלתית משמעותו הפחתה בשכרם".

 

יפה סירב לומר כמה עובדים הוא פיטר בסופו של דבר. הוא אמר את הדברים במפגש שערך שר האוצר יובל שטייניץ עם תעשיינים בישיבת הוועד הפועל של התאחדות התעשיינים בתל אביב, ובו הטה אוזן קשבת למצוקות התעשיינים. שטייניץ אמר בתגובה לדבריו של יפה כי ישמח לבדוק כל רעיון אחרי גיבוש תקציב המדינה.

 

תעשיינים אחרים התלוננו במפגש על הפגיעה המתמשכת של צה"ל בתעשיות הביטחוניות, בשל רכישת ציוד ביטחוני מחו"ל. לדברי שלמה פס, מנכ"ל אורדן לשעבר, שמייצג כיום את התעשיות הביטחוניות בהתאחדות: "צה"ל פועל לפי שיקולים משלו ואינו לוקח בחשבון את השלכותיהם הכלכליות ואת העובדה שהם משפיעים על עשרות אלפי עובדים. צה"ל מעביר כיום את פרוייקט "הנמר" לחו"ל. הם אומרים שזה בנוסף למה שמייצרים בארץ אבל זה לא נכון. בסוף הכל יעבור לחו"ל וזה יגרום לפיטורים איומים".

 

פס ביקש משטייניץ לעצור את המגמה הזאת ולדרוש ממשרד הביטחון לרכוש מתוצרת הארץ את כל הנשק שאינו נרכש בכספי סיוע האמריקני הדולרי. אבל שטייניץ, שבעבר שימש כיו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אמר כי הוא מבין את שיקולי הצבא וכי למשרד האוצר אין השפעה על משרד הביטחון בנושאים הללו.

 

גל פיטורים נוסף באוקטובר?

חלק מהתעשיינים שדיברו באירוע אמרו כי בחודשים אוקטובר-נובמבר צפוי גל פיטורים חדש בהייטק הישראלי. מנכ"ל חברת באטם, צבי מרום, לדוגמא, הזהיר מפני גל פיטורים כזה ושאל את שטייניץ אם לממשלה יש תשובה לכך.

 

שטייניץ העיר כי זוהי הפעם הראשונה שהוא שומע כי צפוי גל פיטורים ואמר שהממשלה אינה שולטת בשווקים הבינלאומיים ושאם הדברים נכונים קשה לחשוב כיצד ניתן להשפיע עליהם.


פורסם לראשונה 05/07/2009 19:22

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה הייתם בוחרים? קיצוץ בשעות או פיטורים חלקיים?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים