שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ליברמן: שברק ידבר עם מיטשל - אני מתנחל
  שר החוץ אמר בישיבת סיעתו כי אין אלטרנטיבה ליחסים המיוחדים של ישראל וארה"ב, אך עדיין יש "קווים אדומים". הוא תמך בשליחת ברק למו"מ עם מיטשל במקומו והציע הסבר לא שגרתי: עלולים להאשים אותי בהכשלת המגעים כי אני מתנחל

  שר החוץ הציע אחר הצהריים (ב') הסבר לא שגרתי לעובדה ששר הביטחון, אהוד ברק, מנהל מגעים מדיניים במקומו. בישיבת סיעת ישראל ביתנו אמר אביגדור ליברמן כי הוא חושש שיאשימו אותו בסיכול המשא ומתן משום שהוא מתגורר בהתנחלות.

   

  ליברמן דחה טענות לפיהן ראש הממשלה מעדיף להשתמש בשר ברק לנושאי מדיניות חוץ, כמו בפגישה עם השליח ג'ורג' מיטשל בלונדון. "שואלים למה שר הביטחון מנהל משא ומתן עם הפלסטינים? למה הוא נפגש

  עם מיטשל ולמה משרד החוץ לא מטפל בנושא הפלסטיני? אני יכול לענות תשובה דיפלומטית: מטבע הדברים הנושא הפלסטיני מטופל על ידי משרד הביטחון. מי שחותם בסופו של דבר זה שר הביטחון, וכל העניין של המחסומים והסיוע ההומנטירי עובר דרך משרד הביטחון ולכן זה טבעי".

   

  עם זאת, הוא הציע גם הסבר "לא דיפלומטי" לדבריו, הקשור בהיותו מתנחל. "יש כאן באופן ברור ניגוד עניינים. מבחינתי להתעסק בנושא הזה - זה ברור שיש כאן ניגוד עניינים באופן מוחלט. לא הייתי רוצה שיאשימו אותי שבאופן מכוון הכשלתי משא ומתן. עם כל משחקי הכבוד של שר כזה או אחר, אני חושב שיחסינו עם ארצות הברית הם הרבה יותר חשובים אפילו מהכבוד של שר החוץ במדינת ישראל".


  ליברמן בישיבת הסיעה. "רוצים לעזור לארצות הברית" (צילום: גיל יוחנן) 

   

  יו"ר ישראל ביתנו שב והדגיש כי שיתוף הפעולה עם השר ברק ושאר חברי הממשלה הוא טוב. "עבודת הצוות בממשלה יוצאת מן הכלל, כולל עם שר הביטחון. אני יכול רק לדבר בשבחו. הממשלה הזו עובדת בצורה מאוד מאוד מתואמת, מסודרת ויש פה הסכמות". 

   

  ליברמן הביע ביטחון ביחסי ישראל עם ארה"ב, אך הבהיר כי גם כאן יש להציב גבולות. "זה ברור שאנחנו מבינים ורוצים לעזור לארצות הברית, ואין שום אלטרנטיבה ליחסינו המיוחדים עם ארצות הברית. אולם בשום פנים ואופן לא נוותר על אותם קווים אדומים, כפי שסיכמנו עם ראש הממשלה. הגדרנו קווים אדומים מאוד ברורים", אמר.

   

  "פליטת הפה של סרקוזי? לא מתרגש"

  במהלך הישיבה נשאל ליברמן גם על התבטאותו השנויה במחלוקת של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שקרא לפטרו. "אנשים נוהגים לפעמים להגיד דברים מיותרים, כולל אותי. אז לא הייתי מתרגש", הוא אמר בביטול והוסיף כי מנהיגים רבים לעתים נכשלים בלשונם. "אני שמח לציין שאני בחברה טובה, עם אובמה ומרקל. אין לי שום בעיה עם המקרה הזה, ואני מתייחס אליו כאל פליטת פה מצערת".

   

  כשנשאל על הצהרת סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן, לפיה לישראל יש את הזכות לתקוף באיראן, השיב ליברמן: "ביידן אמר דברים שהם בהחלט הגיוניים. ישראל היא מדינה ריבונית. בסופו של דבר האחריות היא רק על ממשלת ישראל, ולא על מישהו אחר. יש מחלוקות, אך ההחלטות שלנו יהיו לפי האינטרסים של מדינת ישראל".

   

  ליברמן דחה גם את הדיווחים בכלי תקשורת, לפיהם השר לשעבר אריה דרעי מועמד להחליפו במשרד החוץ, במקרה שיוגש נגדו כתב אישום. "אני לא רואה שום כתב אישום", הבהיר השר. "השאלה היא זלזול באינטליגנציה של אנשים. מישהו רציני לא חושב שאריה דרעי יכול להצטרף לישראל ביתנו על בסיס המצע של ישראל ביתנו. הוא חבר מאוד קרוב שלי, ואנחנו מדברים על בסיס יום-יומי, אבל זה לא הגיוני. ישבתי וגיחכתי עם אריה דרעי על מה שפורסם בתקשורת בעניין הזה".

   

  השר הצהיר בנוסף כי משרד החוץ בראשותו נמצא בעיצומו של "תהליך פנימי מאוד עמוק כדי לבדוק מה תפקידו של משרד החוץ בעידן החדש. מעולם

  לא נעשתה בדיקה כזו. רפורמה היא כמעט מילת גנאי. מבחינת משרד החוץ יש צורך דחוף בשינוי אמיתי, שינוי עומק, כי המציאות השתנתה דרמטית. הדיפלומטיה המסורתית יורדת מהבמה - יש תקשורת ישירה, מפגשים אישיים - וחלק גדול מסדר היום נקבע לא על ידי דיפלומטיים אלא על ידי ארגונים חוץ ממשלתיים".

   

  שר החוץ אף הצליח לזקוף לפחות "הישג" אחד לזכותו מאז כניסתו לתפקיד. "הדבר הכי משמח שראיתי היום זה אי-אמון של טיבי בשר החוץ. עכשיו אני בטוח שהכל בסדר ואנחנו בדרך הנכונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קווים אדומים. ליברמן
  צילום: גיל יוחנן
  לא מתנחל. ברק
  צילום: AP
  פליטת פה מצערת. סרקוזי
  צילום: רויטרס
  יחסים מיוחדים. ביידן
  צילום: AFP
  מומלצים