שתף קטע נבחר

שטייניץ: המע"מ על הירקות יאושר בכנסת

שר האוצר אמר בישיבת סיעת הליכוד כי ביטול הפטור ממע"מ לירקות ולפירות יאושר במליאה, "עם ש"ס או בלי ש"ס". מקורביו של ישי מאיימים: ש"ס תחבור בוועדת הכספים עם האופוזיציה

"הטלת המע"מ על ירקות ופירות בחוק ההסדרים תעבור בכנסת עם ש"ס או בלי ש"ס", אמר אחר הצהריים שר האוצר, יובל שטייניץ, בישיבה השבועית של סיעת הליכוד בכנסת. הדברים נאמרו בתשובה לשאלת ח"כ מירי רגב (ליכוד) האם יש כוונה לבטל את הטלת המע"מ.

 

שטייניץ הוסיף כי "המע"מ יוטל בצורה זו או אחרת, ויש על כך דיונים עם סיעות הקואליציה". הוא התכוון להצעת האוצר להטיל את המע"מ באופן מדורג ובמקביל להפחתה מדורגת של המס הישיר. ח"כ אופיר אקוניס, יו"ר ועדת הכלכלה, הציע לדחות את מתווה הפחתת המס הישיר עד 2012, ובינתיים לסגת מהטלת המע"מ על ירקות ופירות.

 

מקורביו של יו"ר ש"ס, אלי ישי, מסרו ל-ynet בתגובה לדבריו של שטייניץ: אם זה הסגנון באוצר ובליכוד, שלא יתפלאו למצוא את ש"ס משתפת פעולה החל ממחר ועד להודעה חדשה בהצבעות בוועדת הכספים עם האופוזיציה.

 

 

רגב שאלה את ראש הממשלה בנימין נתניהו מה פשר השמועות שעומדים להדיח אותה מוועדת הכספים לפני ההצבעה על המע"מ.  יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, השיב לה שתתקבל על כך החלטה סיעתית. השר סילבן שלום התערב ואמר: "אני שונא את הכוחנות הזאת, כשמאיימים בהדחות. כוחנות כזאת לא היתה אף פעם בכנסת, והיא רק תרחיב את מעגלי ההתנגדות להטלת המע"מ".

 

הדיון בנושא סוכם בהצעה שח"כ רגב תיפגש עם ראש הממשלה לדון בנושא, והיא תקבל כל החלטה שלו. הישיבה הסתיימה בסיכום שאין נסיגה מנושא המע"מ.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא התייחס לסוגיה ורק אמר כי שני הנושאים החשובים ביותר בשבועות הקרובים על סדר היום הפוליטי-כלכלי הם העברת התקציב והעברת חוק הרפורמה של מנהל מקרקעי ישראל. בשעות הערב צפויה פגישה בין שר האוצר לשר החקלאות, שלום שמחון, שבה מתעתד שמחון לומר כי שרי העבודה החליטו שלא לתמוך בהטלת המע"מ.

 

רגב אמרה כי אם יתממשו האיומים שהיא שומעת מכיוון נתניהו להדיח אותה מוועדת הכספים לפני ההצבעה מחר "בוחרי הליכוד יבואו חשבון עם המפלגה בבחירות. לדעתי זו תעודת עניות לליכוד ובוחריו יבואו עמו חשבון".

 

מוקדם יותר היום טענו גורמים במערכת הפוליטית, כי נתניהו נועד עם שטייניץ בניסיון למצוא פתרון לסוגיית המע"מ על ירקות ופירות. גורמים במערכת הפוליטית אמרו כי נתניהו ושטייניץ מנסים לבדוק כיצד להגיע לפשרה לגבי הסוגיה, על רקע ההתנגדות העזה להטלת המע"מ במערכת הפוליטית.  

 

ההערכה היתה שנתניהו ושטייניץ ינסו להגיע עם ועדת הכספים לפשרה, שכבר מתגלגלת בוועדה ובמסדרונות האוצר, לפיה המע"מ על ירקות, פירות ושירותי תיירות יוטל בהדרגה, ואילו הפחתת מס הכנסה תיפרש על זמן ארוך מהמתוכנן.

 

במשרד האוצר ובמשרד ראש הממשלה סירבו להגיב לדברים. 

 

הבוקר פורסם בכלי תקשורת שונים כי נתניהו החליט במפתיע, כביכול, לוותר כליל על הכוונה להטיל מע"מ על הירקות והפירות. הידיעה, שאחר כך רוככה, יוחסה לגורמים במשרד האוצר. באוצר ובמשרד ראש הממשלה אמרו כי לא ידוע להם על כל החלטה כזאת.  

 

כך או כך, נתניהו יצטרך להגיע היום להסכמה כלשהי עם ועדת הכספים של הכנסת, כיוון שהוועדה צריכה לאשר עד מחר את חוק ההסדרים לתקציב המדינה לשנים 2009-2010, שכרגע עדיין כולל את הטלת המע"מ במלואה. 

 

הח"כים מהליכוד מוכנים לפשרה, העבודה נגד 

בסוף השבוע שעבר הושגה התקדמות משמעותית בסוגייה, כאשר נציגי הקואליציה בוועדת הכספים הייתה קרובה לפשרה עם האוצר שתאפשר הטלה הדרגתית של המע"מ על הירקות ועל שירותי תיירות, במקביל להפחתה הדרגתית של מס הכנסה ומס החברות, אטית מהמתוכנן כיום.  

 

לפי הצעת הפשרה, שנולדה בשיחות לא פורמליות שהתקיימו בין חברי כנסת לפקידי אוצר במסדרונות פורום קיסריה יעמוד המע"מ על פירות, ירקות ומוצרי תיירות בשנה הקרובה על 5.5% בלבד ויעלה אחר כך בהדרגה בשיעור של 5.5% לשנה במשך שלוש שנים, עד שיגיע לגובה המע"מ הנוכחי - 16.5%. קצב הפחתת מס הכנסה ומס חברות ירד מ-2% לשנה ל-1% לשנה. לפי תחשיב זה, עלות הפחתת המסים, שהייתה אמורה להיות 4 מיליארד שקל בשנה, תסתכם ב-2 מיליארד שקל בשנה, ואותו חיסכון אמור להיות שווה ערך להכנסה הצפוייה מהטלת המע"מ.

 

אלא שגם הפשרה הזאת אינה מקובלת על האופוזיציה, וגם לא על מפלגת העבודה. הבוקר נמסר מלשכת שר החקלאות, שלום שמחון (העבודה), כי בכוונתו להודיע הערב לנתניהו ולשטייניץ על התנגדות שרי העבודה למיסוי. ההחלטה תגרור התנגדות למהלך מצד חברי הכנסת של העבודה בוועדת הכספים ובמליאת הכנסת. החלופה שמציעה העבודה היא הקפאה מוחלטת של הפחתת המסים הישירים או העלאת המע"מ הכללי בחצי אחוז ל-17%.

 

החלטת שרי העבודה התקבלה בישיבה השבועית שלהם ביום ה' שעבר. עם זאת הם ביקשו לשמור על פרופיל נמוך בתקווה שראש הממשלה ושר האוצר יחזרו בהם נוכח ההתנגדות הנמשכת מצד ש"ס וח"כים בליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים