שתף קטע נבחר

נתניהו חזר בו: לא יהיה מע"מ על פירות וירקות

לפי הסיכום, הגירעון התקציבי שייגרם עקב אי ביטול הפטור ממע"מ ייפתר באמצעות הפחתת מס הכנסה ומס חברות בשיעורים קטנים ממה שנקבע. שטייניץ ל-ynet: "זו התחשבות בציבור, אני לא קורא לזה התקפלות". גורמים מסרו כי ההחלטה התקבלה לאחר שראש ש"ס אלי ישי איים ללכת עם ההתנגדות "עד לבחירות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו חזר בו מכוונתו לבטל את הפטור ממע"מ על פירות וירקות. ההודעה על כך נמסרה במשותף עם שר האוצר, יובל שטייניץ, לאחר שבמהלך היום (ב') התקיימו ויכוחים סוערים בעניין בליכוד עצמו ובין חברות הקואליציה. בהמשך הערב נמסר מלשכתו של שר התיירות סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) כי ראש הממשלה חזר בו גם מהכוונה להטיל מע"מ על שירותי תיירות.

 

 

נתניהו ושטייניץ סיכמו שהגירעון התקציבי שייגרם עקב אי ביטול הפטור ממע"מ ייפתר באמצעות ביטול הפחתת מס הכנסה ומס חברות בשיעורים שנקבעו מלכתחילה. לפי הסיכום, מס ההכנסה יקטן בשלב ראשון מ-46% ל-45%, ולא 44% כפי שתוכנן, ומס החברות יופחת מ-26% ל-25%, ורק ב-2010 ירד ל-24%.

 

מנכ"ל האוצר ירום אריאב אמר ל-ynet כי הפחתת מס החברות לא תתחיל השנה אלא תידחה ל-2010, במתווה היורד המקורי. לדברי אריאב, הרווח הצפוי לקופת המדינה מדחיית הפחתת המסים יעמוד על בין 2 ל-3 מיליארד שקל. הטלת המע"מ על ירקות, פירות ושירותי תיירות היתה אמורה להכניס 1.8 מיליארד שקל בשנה. 

  

שטייניץ: לא התקפלנו

ראש הממשלה נתניהו אמר בהודעה: "חלק מרכזי מתפקידי הוא להיות קשוב ללב הציבור. הגעתי למסקנה כי זו לא העת להטיל מע"מ וזו החלטתי".

 

שטייניץ אמר ל-ynet כי "היו ויכוחים ענייניים ביני לבין ראש הממשלה בנושא בשבועיים האחרונים, ולצערי לא הצלחתי לשכנע אותו. אני מכבד את הכרעת ראש הממשלה, ופועל לפיה. לעניות דעתי, המע"מ צריך להיות אחיד לכל המוצרים במדינת ישראל, והפטור שבו מדובר הוא עיוות, שהיה נכון לבטל אותו".

 

"עם זאת", אמר שטייניץ, "עמדנו על עיקרון ברזל שעליו דיברתי בעבר, שמסגרת הגירעון לא תיפרץ. סיכמתי עם רה"מ שהמקור התחליפי לביטול הפטור ממע"מ יהיה ביטול חלק מההפחתה במס החברות והמס ליחידים".

 

בתגובה לשאלת ynet האם ההחלטה התקבלה בעקבות לחצי ש"ס, מפלגת העבודה ואף גורמים בליכוד עצמו אמר שטייניץ: "אנחנו לא ממשלה לחיצה. ראש הממשלה קיבל את ההחלטה מתוך התחשבות ברחשי לב הציבור. אני לא קורא לזה התקפלות".

 

אלי ישי איים ללכת עם ההתנגדות "עד לבחירות"

לפי גורמים המקורבים לעניין, ההחלטה התקבלה בסופו של דבר לאחר ישיבה שהתקיימה בין שטייניץ לבין שלושה מחברי ש"ס בוועדת הכספים. חברי הכנסת אמרו לשטייניץ כי ש"ס מתכוונת להצביע נגד הכוונה לבטל את הפטור ממע"מ, ושטייניץ ביקש לברר את עמדתו של ראש המפלגה, אלי ישי. בשיחת טלפון בין האישים שאל שטייניץ את ישי עד לאן ילך עם התנגדותו זו, וישי ענה: "עד הבחירות". שטייניץ אמר תודה, ונכנס לנתניהו. זמן קצר לאחר מכן נמסרה ההודעה לתקשורת.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בירך על החלטת רה"מ ואמר כי מדובר בצעד חיוני שהתבקש מלכתחילה. ח"כ רונית תירוש (קדימה) אמרה בתגובה: "רה"מ היה ונשאר לחיץ, שלא לומד מלקחי העבר".

 

השר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן ממפלגת העבודה בירך את ראש הממשלה ושר האוצר על ביטול המע"מ על פירות וירקות. "אני עדיין סבור שאפשר היה להשאיר את המס על 46% ובסכום שהיה להשתמש לצרכים חברתיים נוספים". 

   

מוקדם יותר בכנסת: ש"ס לוחצים, שטייניץ מאיים

במהלך היום הסוער דווח כי ראש הממשלה יקבל פשרה של הטלת מע"מ על ירקות, פירות ושירותי תיירות בשלוש פעימות. לפי הצעת הפשרה, שאושרה בישיבת סיעת הליכוד, היה אמור המע"מ על פריטים אלו לעמוד בשנה הקרובה על 5.5% בלבד, ולעלות אחר כך בהדרגה בשיעור של 5.5% לשנה במשך שלוש שנים, עד שיגיע לגובה המע"מ הנוכחי.

 

עוד קודם לכן איים שטייניץ בכנסת להטיל את המע"מ, "עם ש"ס או בלי ש"ס". מקורביו של יו"ר ש"ס ישי אמרו בתגובה כי "אם זה הסגנון באוצר ובליכוד, שלא יתפלאו למצוא את ש"ס משתפת פעולה החל ממחר ועד להודעה חדשה בהצבעות בוועדת הכספים עם האופוזיציה. נתניהו ושטייניץ עומדים לגלות כי אין להם רוב להטלת המע"מ, וגם להצעת הפשרה שלהם".

 

סכסוך נוסף התגלע בין חברת הכנסת מירי רגב מהליכוד ובין חברי כנסת אחרים במפלגה. רגב, שהתנגדה להטלת המע"מ, אמרה כי שמעה שמועות שעומדים להדיחה מוועדת הכספים לפני ההצבעה על המע"מ. השר סילבן שלום התערב ואמר: "אני שונא את הכוחנות הזאת, כשמאיימים בהדחות. כוחנות כזאת לא היתה אף פעם בכנסת, והיא רק תרחיב את מעגלי ההתנגדות להטלת המע"מ". בסופו של דבר, רגב הסכימה לפשרה של הטלת המע"מ המדורגת. 

 

רגב מסרה בתגובה להחלטה: "אני שידעתי קושי מברכת על החלטת רה"מ ואמבטיחה כי אמשיך להאבק גם בעתיד למען השכבות החלשות". לדבריה, "זו החלטה אמיצה של מנהיג אמיתי , אני סומכת על ראש הממשלה שימשיך לעמוד בהצלחה מול האתגרים הביטחוניים והמדיניים".

 

מפלגת העבודה, מצידה, התנגדה גם להטלת המע"מ על פירות וירקות, וגם לפשרה של הטלת המע"מ המדורגת. המפלגה התכוונה להודיע היום בערב לנתניהו ושטייניץ על התנגדותה, בעקבות החלטה שקיבלו שרי העבודה בישיבתם השבועית ביום ה' שעבר. עם זאת, שרי המפלגה שמרו על פרופיל נמוך בעניין, בתקווה שרה"מ ושר האוצר יחזרו בהם מכוונתם לבטל הפטור ממע"מ בעקבות לחצי ש"ס וח"כים בליכוד. 

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, צבי לביא ותני גולדשטיין


פורסם לראשונה 06/07/2009 17:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים