שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הרב אליהו: אוי לנו מרבנים שמתחנפים לנשים

  בהמשך להקלטת הרב יהושע שפירא שנחשפה ב-ynet, בה הזהיר מרפורמה במגזר הדתי, תוקף הרב מרדכי אליהו "רבנים שמנסים למצוא חן בעיני נשים". בשיעורו התייחס לשירת נשים בטקס צבאי - "לאטום אזניים או ללכת לכלא" והדגיש: להקפיד על הפרדה מוחלטת בחתונות. ואיך גבר ימסור ד"ש לאישה?

  יומיים חלפו מאז חשף ynet את דבריו של הרב יהושע שפירא, המזהיר מפני תנועה ניאו-רפורמית בציונות הדתית, וכעת זוכה הרב לתמיכה פומבית מאחד ממנהיגי הציבור הדתי-לאומי - הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו.

   

  בשיעור שמסר אמש בנושאי צניעות תקף הרב בחריפות את רבני הקו הליברלי-יחסית בציונות הדתית, ואמר: "אוי לנו מאותם הרבנים ... רוצים למצוא חן בעיני הנשים". בהמשך חידד את דבריו במשל: "כתוב שהכלב תמיד רץ לפני אדונו ומסתכל אחורה לראות לאן פני אדונו הולכים ... יענו הוא המנהיג ... (צריך) להיזהר שלא להיגרר אחרי כלבים".

   

  רב העיר צפת שמואל אליהו, בנו שדיבר לפניו ולאחריו, הבהיר את ההקשר: "תחזקנה ידיו של הרב יהושע שפירא מרמת גן, שבימים האחרונים עמד בתוקף על הנושא הזה".

    

  "האמת היא שלא נאה לדבר את מה שאני חושב לדבר עכשיו, אבל המציאות מחייבת אותנו לדבר", פתח הרב אליהו האב את שיעורו, "אם אחרים מפרסמים ומדברים ואומרים 'אנחנו פוסקים' - יאמרו שגם אנחנו מסכימים ... אני מצטער שאני מדבר דברים כאלה היום. אוי לנו למצב שהגענו שאנחנו צריכים לומר את הדברים".

    

  לדבריו, "היום ישנם אנשים שמחפשים קולא (להקל בהלכה) ... הם אומרים: מה אתה מחמיר? מי שמחמיר הוא חמור!... אנחנו אומרים: אדם שמתנהג בצורה כזו (חוסר צניעות) גרוע מבהמה. הבהמות גם כן יש להן צניעות".

    

  את הסכנה מאותם רבנים הדגים בסיפור: "פעם אחת ראיתי רב אחד לומד ספר קבלה בחוף שגברים ונשים מתרחצים בו. אמרתי לו: מה אתה עושה פה? הוא אמר: אני מתקן אותם. אמרתי לו: אתה מתקן אותם? אתה מקלקל את עצמך!".

    

  על האשמת הרב שפירא לפיה מדובר ב"ניאו-רפורמה", אמר הרב אליהו: "היום קוראים לאותם אנשים אורתודוכסים, רפורמים - כל מיני שמות משונים שלא כתובים בתורה ... מה פירוש הדבר הזה? יש הלכה, יש שולחן ערוך, מותר – מותר, אסור – אסור. זה הכל".

   

  "שירת נשים? עדיף כלא צבאי"

  בהמשך השיעור פירט הרב הראשי לשעבר כמה מהלכות הצניעות על פי פסיקתו. בנוגע לטקסים צבאיים הכוללים הופעת זמרות המליץ לחיילים לאטום את אוזניהם, אך הוסיף: "כדאי ללכת לבית סוהר ולא לשמוע למפקד ולא לשמוע קול של אישה שרה, אישה מנגנת". עוד אמר כי אסור לשמוע גם נאום של אישה, אם היא מדברת בתנועות ידיים. "זה חמור מאוד צריך להיזהר מהדברים האלה כולם".

    

  בהמשך קבע הרב מרדכי אליהו כי ישיבת גברים ונשים יחד בחתונות - אסורה, וכמובן שגם ריקודים מעורבים. "כתוב שגם בהספד גברים לבד ונשים לבד. אם בהספד נאמר כך – כל שכן בחתונות ושמחות ושאר דברים".

    

  "יש היום בחתונות מותר ביחד, מותר לרקוד, מותר להסתכל - הכל מותר ... גבר רוקד עם אישה זרה ... מחליפים את הנשים - הגבר השני לוקח את האישה של הראשון ורוקד איתה. זה חמור מאוד הדבר הזה!".

    

  "רבנים חזרו בכם!", זעק הרב, "תגידו: טעינו. לא, אין ריקודים מעורבים, אין חתונות מעורבות, אין ישיבה מעורבת. להיזהר בדברים האלה. לחזור!". הוא אמר כי פוסקים כאלה מוצאים חן בעיני הנשים כי "אישה רוצה שיסתכלו עליה", אך "בעיני הגברים הם לא ימצאו חן, כי הגברים יודעים שזה לא בסדר".

    

  עוד בעניין החתונות: "יש מלצריות היום, לצערנו הרב, אדם נמצא במלון, בחתונה, באה מלצרית - מי יודע איך היא מתלבשת... אני לא יודע אם היא ענייה או עשירה. יש לה בגדים ללבוש או אין לה בגדים ללבוש?".

    

  ואיך גבר ימסור ד"ש לאישה? "אדם יכול לומר לגבר: אשתי מוסרת דרישת שלום לאשתך. לא יאמר לו 'תמסור דרישת שלום לאשתך ממני'. לא. אלא הגברת שלי מוסרת לאשתך. זה דרך לצניעות, וצניעות בעם ישראל זה דבר הכי חשוב. לא רק צניעות בלבוש - גם צניעות במעשים, גם צניעות בדיבור".

   

  הרב שמואל אליהו, בנו של הרב הראשי לשעבר, חידד בסיום השיעור את הדברים, והתייחס גם הוא לנושא הופעת נשים באירועים צבאיים. על התבטאויותיו של קצין חינוך ראשי לפיהן על החיילים הדתיים להישאר במקומם על אף הבעייה ההלכתית, אמר: "זו פקודה בלתי חוקית בעלי. אז מה אם אתה תת-אלוף ואתה קצין חינוך ראשי? הוא בעצמו - צריכים לחנך אותו!".

   

  "מותר לאדם לשבת בכלא, זה לא נורא", הוסיף הרב אליהו הבן, "אי אפשר להכריח בן אדם ללכת נגד התורה. היום זה שיר, ומחר זה שיר וחצי לבוש, ורבע לבוש, ושליש לבוש, והשם ירחם... פירצה בנושא הזה היא כמו אש. אתה לא יודע איפה זה מתחיל ואיפה זה נגמר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב מרדכי אליהו
  צילום: ראובן שוורץ
  צילום: לע"מ
  להקה צבאית. זהירות
  צילום: לע"מ
  מומלצים