שתף קטע נבחר

מתקפה חרד"לית: "צומחת אצלנו תנועה רפורמית"

הרב יהושע שפירא יוצא במתקפה חרד"לית חריפה, ובקלטת שהגיעה לידי ynet מאשים את קולך, בני עקיבא ורבנים בציונות הדתית ב"ניאו-רפורמה" ו"אידיאולוגיה אנטי-רבנית". לדבריו, "המצב בפוליטיקה הוא רק דוגמית לקרע שנעבור, והוא מוצדק"

חצי שנה אחרי הפיצול הפוליטי בציונות הדתית – נראה כי הפילוג הופך לקרע דתי שכבר לא יתאחה: הרב יהושע שפירא, מבכירי הרבנים החרדים-לאומיים, יוצא במתקפה חסרת תקדים נגד המגמות הליברליות בציבור הדתי-לאומי, ומאשים חלקים ממנו ב"ניאו-רפורמה". בהקלטה שהגיעה לידי ynet מציין שפירא בהקשר זה את פסקי ההלכה המתירים שימוש באמצעי מניעה או כניסה להריון שלא במסגרת נישואים וכן התארגנויות פמיניסטיות וחד-מיניות, וקובע: "על זה צריך לקרוע - גם את הבגד וגם את הציבור. אנחנו לא יכולים להשלים עם רפורמה!". הוא רמז עוד כי גם הפילוג הפוליטי במחנה הדתי ארע על רקע זה, אך "זו רק דוגמית" לקרע שעוד צפוי להתרחש.

 

הרב שפירא מכהן כראש ישיבת ההסדר ברמת-גן ונחשב לאחד הכוחות הרבניים העולים בציונות הדתית ובציבור החרד"לי בפרט. הוא נודע כמחנך בולט וכאחד מראשי תנועת התשובה הציונית, והיה גם ממובילי פרישת חברי 'האיחוד הלאומי' מרשימת 'הבית היהודי' ערב הבחירות.

 

בכינוס מדריכי תנועת הנוער החרדית-לאומית 'עזרא', שנערך לפני מספר שבועות, אמר שפירא: "יש לה (לציונות הדתית) ודאי הרבה התמודדויות, אבל בעיני ההתמודדות החריפה ביותר זה עם ניאו-רפורמה. למיטב שיפוטי, הולכת וצומחת בקרבנו תנועה רפורמית חדשה - זו דעתי - ויש לה הרבה מהמאפיינים של הרפורמה הראשונה".

 

לטענתו, קשה לשים לב לתהליך, כיון ש"עושים אותו עם כיפות, עושים אותו אנשים שחלקם מדקדקים במצוות יותר מאלה שנלחמים נגדם" - מה שלדבריו איפיין גם את "הרפורמה הראשונה". עם זאת הדגיש כי תרבות זו "מערערת מכיוונים שונים על האלוקיות של התורה ועל המשכיותה בתורה שבעל פה בימינו - שזו הסמכות הרבנים פסיקת הלכה למעשה".

 

"הניאו-רפורמיות נוגעת בשני דברים – ברומנטיקה ובגבולות ההלכה, וזה שני הדברים שאסור לנו לגעת שם בכלל", הוסיף הרב שפירא, "(היא) מערערת את קדושת הבית היהודי ואת קדושת הצניעות והטהרה בישראל". בהקשר זה הזכיר את הפסיקה המתירה את קיומה של בני עקיבא כתנועת נוער מעורבת, את פעילות ארגון הנשים הדתיות 'קולך', את "כל ההיתרים להתחתן ולא להוליד, לא להתחתן ולהוליד", ואת ארגון הו"ד ו"כל החד מיניות שמדוברת כל כך הרבה - שכל דיבור בה, לפי דעתי, הוא בעצמו החטאת הרבים".

 

על השתתפות רבנים בכנסים של הומואים דתיים אמר: "לדעתי אסור ללכת. זה מקעקע את קדושת היהדות... כל הליכה כזו - לא משנה מה תגיד שמה - היא מתן הכשר לתועבות והחטאת הרבים, ויותר מזה - קיעקוע יסודות הקודש של האומה הישראלית".

 

"בית הכנסת 'שירה חדשה' - מחוץ לגבול"

ראש ישיבת רמת גן ציין כדוגמא נוספת את בית הכנסת השוויוני 'שירה חדשה' בירושלים וטען כי הוא "מחוץ לגבול" וכי המתפללות בו "לא אורתודוכסיות". עוד אמר כי אין על כך חולק - "אפילו בין רבני צֹהר" - והוסיף: לא מדובר במשהו יוצא דופן משהו אלא ב"צעד נוסף במערכת ענקית שקורסת לנו מתחת ידיים".

 

שפירא טוען כי תופעות כאלה היו קיימות גם בעבר אך

נתפסו כחולשה, בעוד כיום "זה נהפך יותר ויותר לאידיאולוגיה אנטי רבנית, ממסדים שלמים קמים בזה ופועלים ותופסים מקום מסביבנו, וחלקנו נמצאים בתוך זה לגמרי". 

 

"הציונית הדתית - מה שקרה לה בין 'האיחוד הלאומי' ל'בית היהודי' זה בעיני בקושי דוגמית לקרע שהיא הולכת לעבור, לעניות דעתי, וזה הקרע", סיכם הדובר, "דרך אגב - (זהו) קרע מוצדק".

 

כתיקון למצב הקיים מציע הרב שפירא ליצור תרבות חדשה באמצעות "להט של אהבת ה', יראת ה' ודביקות בה', שמתבטאים בכל מצווה" – מה שלהבנתו היה עד היום חסר לציונות הדתית. "יש מצווה כזו לאהוב את ה'", אמר, "זה מצווה מדאורייתא, ולא קרליבך המציא את זה!".

 

ח"כ זבולון אורלב מה"בית היהודי" אמר ל-ynet בתגובה: "נדהמתי לשמוע את דברי הרב שפירא והתאכזבתי מאוד מגישתו המפלגת את הציונות הדתית. הגיע הזמן להתעורר ולגבש מנהיגות רוחנית שתדע להילחם באומץ על עמדותיה המקוריות של הציונות הדתית ותאבק מול גישות בדלניות ופלגניות. זוהי שעת מבחן חשובה לרבני הציונות הדתית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב יהושע שפירא
צילום: דודי ועקנין
בני עקיבא. נגד הפסיקה
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אורלב. "לא לבדלנות ופלגנות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים