שתף קטע נבחר

הרב שפירא מתרכך: "הניאו-רפורמה עוד לא כאן"

אחרי שטען בהקלטה שנחשפה כאן כי הציונות הדתית מתמודדת עם רפורמה חדשה ועורר סערה, מסביר הרב יהושע שפירא בשיחה עם ynet כי התכוון רק ל"ניצנים", ובעיקר למדרון החלקלק המוביל אליה: "אני אוהב את בני עקיבא; הפמיניזם חלק מתהליך הגאולה; הפיצול הפוליטי הוזכר רק כדוגמה לקרע"

הוא חולל סערה רבתי כשטען כי ההתמודדות הקשה ביותר של הציונות הדתית היא עם ניאו-רפורמה ואף נקב בדוגמאות, ובתגובה הואשם כי "הפוסל – במומו פוסל". כעת מבהיר הרב יהושע שפירא את דבריו בהקלטה שנחשפה אתמול (יום א') ב-ynet, ואומר: "לא כל מי שהזכרתי הוא רפורמי". לדבריו, "קיימת תופעה תרבותית שהיא מדרון חלקלק שגורם לגלישה לכיוון הזה, עד שבמקומות מסוימים כבר צצים בפועל ניצני רפורמיות".  

 

 

בשיחה עם ynet שב הרב שפירא על אבחנתו לפיה רבים מאלה הנמצאים בתוך התהליך מקפידים על ההלכה יותר ממתנגדיהם ועושים הכל "לשם שמים", ולכן ברור שאינם רפורמים ממש. עם זאת הוא חושש כי הם אינם נותנים דעתם לכך ש"הבאים אחריהם עלולים להתגלץ' למטה יותר, עד שבסוף צומחת בעיה של רפורמה".  

 

עוד הוסיף כי אינו שולל באופן גורף תופעה תרבותית זו, אשר יש בה גם צדדים חיוביים. "זה נושא עדין מכדי להצביע עליו - יש בו לבן, יש אפור ויש אפור כהה יותר, אבל גם ניצנים של ניאו-רפורמיות".  

 

"אוהב את בני עקיבא"

על דבריו נגד הגישה הרואה בתנועת נוער מעורבת כמציאות "לכתחילה", אמר: "באותה שעה שההקלטה פורסמה הייתי בסמינריון הדרכה של בני עקיבא ועשיתי את זה באהבה גדולה. אני אוהב את התנועה הזו, מרגיש שייך אליה, וכשדובר על תנועת נוער בקהילה שלנו ברמת גן ועלו אפשרויות שונות אמרתי: רק בני עקיבא. לחשוב שאני אומר שזו תנועה ניאו-רפורמית? פשוט לתלוש את השערות מלשמוע דבר כזה!".  

 

הוא הסביר כי למרות השאיפה להפרדה בין המינים – "בני עקיבא במצבה הנוכחי מצילה רבים ואנחנו אוהבים אותה כמו שהיא", וכוונתו רק הייתה לאלה שרואים בתנועה המעורבת אידיאל ולא מציאות של "בדיעבד". עליהם אמר: "האמירה הזו היא חלק מתהליך שמוביל לקראת ניאו-רפורמה".  

 

בעניין הביקורת הנשמעת בהקלטה ביחס לנשות "קולך", הבהיר הרב שפירא: "אני סבור שהפמיניזם הוא חלק מתופעת הגאולה. התכוונתי רק לחלק ממנה, המנגח את העולם הרבני וכל הזמן עסוק בזה. גם זה חלק מהמדרון החלקלק שגורם לערעור על המשך התורה שבעל פה".  

 

ראש ישיבת רמת גן אינו שולל היתרים נקודתיים ל"חתונה ללא הריון", אך טוען כי רק הרבנים צריכים לפסוק בעניין. "התרבות שרואה בזה שער שנפרץ וכבר דנים בזה בראש כל חוצות אנשים שלא אמונים על פסיקת הלכה ולא מתוך יראת שמים של פוסק שזה תפקידו - זה מדרון חלקלק".

  

ומה הקשר לפיצול הפוליטי בציונות הדתית? הרב שפירא מבהיר כי ציין זאת רק כדוגמה לקרע גדול בציבור, ומדגיש כי לא טען שהוא התרחש על רקע זה. "אני בוודאי לא חושב שהרב הרשקוביץ הוא ניאו-רפורמי. עוד יאשימו אותי גם בזה?". אגב כך הזכיר כי אף שמהלכיו הובילו לפילוג בין 'האיחוד הלאומי' ל'בית היהודי' ערב הבחירות – הוא עצמו מעולם לא תמך בכך בפועל. לדבריו, "עד היום אני לא יודע אם זה היה נכון".

  

"הייתה אווירה קשה של פילוג על רקע פוליטי", הסביר הרב את אזכור הפרשה בהקשר הרפורמי, "ואני אמרתי שבנושא הזה אפשר לחיות יחסית בשלום גם אם יש חילוקי דעות, אבל ברגע שיש בעיה שאנחנו מזהים שתצמח כאן ניאו-רפורמיות – אז כבר יהיה הרבה יותר קשה לאחות את הקרע".

  

"אם יושבים רבנים ואומרים שבבית כנסת הזה אני לא יוכל להתפלל כי הוא מחוץ לגבול - זה קרע יותר גדול מהשאלה הפוליטית שלא מערערת על עצם היסוד של השותפות בינינו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב יהושע שפירא
צילום: דודי ועקנין
בני עקיבא
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים