שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת חוק על תקציב הקולנוע הישראלי

הצעת החוק הממשלתית, שביקשה להעביר 67 מיליון שקלים לקולנוע הישראלי מדי שנה, נדחתה במליאת הכנסת. יואל חסון: "הצבענו נגד כי לקולנוע הישראלי מגיע יותר"

מליאת הכנסת דחתה היום (ג') אחר הצהריים הצעת חוק ממשלתית שביקשה להעביר 67 מיליון שקלים לשנה לקולנוע הישראלי. באופוזיציה טוענים כי הצבעתם נבעה מרצונם להגדיל את תקציב הקולנוע הישראלי.

 

נראה כי איש בממשלה ובקואליציה לא היה ערוך למארב שהכינו באופוזיציה להצעת החוק. 13 חברי אופוזיציה הצביעו נגדה, בעוד ששישה חברי קואליציה בלבד הצביעו בעדה. לכאורה, הממשלה אמורה היתה להעביר את הצעת החוק שהגיעה היום לקריאה ראשונה בקלות יחסית. כעת נדמה שמישהו בקואליציה נרדם בשמירה.

 

הצעת החוק ביקשה להאריך בחמש שנים נוספות את תחולתה של הוראת שעה, לפיה הסעיף העוסק בתקציב הקולנוע יושעה. בתקופה זו, הוצע בחוק, יוקצו 67 מיליון שקל לשנה לתקציב הקולנוע. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "לאחרונה הגיעו משרד האוצר ומשרד המדע, התרבות והספורט, בהסכמתה של מועצת הקולנוע ובתמיכת נציגי הארגונים השונים אשר נתמכים במסגרת תקציב הקולנוע, להסכמה ולפיה תוארך הקפאתו של הסעיף בחוק בחמש שנים נוספות, ובתקופה זו התקציב השנתי יעמוד על סך של 67 מיליון שקל לשנה".

 

ח"כ יואל חסון (קדימה) שהצביע נגד ההצעה אמר: "הצבענו נגד כי אנחנו טוענים שלקולנוע צריך לתת 100 מיליון ולא 67 מיליון. הקולנוע הישראלי צריך יותר כסף. העובדה שהצעת חוק ממשלתית נפלה נעוצה בכך שאין חברי כנסת לקואליציה. כולם שרים וסגני שרים שאינם מגיעים להצביע ואינם שותפים לעבודה הפרלמנטרית. הממשלה הזו צריכה לדעת שכדי למשול צריך להיות קיימים בכנסת".

 

חסון דחה את הטענה לפיה יש בהצעת האופוזיציה כדי לפגוע בקולנוע ואמר: "עכשיו שהקואליציה תביא חוק חדש עם סכומים מכובדים יותר עבור הקולנוע הישראלי – ואז נתמוך בהצעת החוק". בקדימה הוסיפו כי "ממשלה מנופחת שמזרימה מאות מיליונים להישרדותה ולמימושם של הסכמים קואליציונים

מחויבת לחזק את יוצריה של הארץ הזו. סדר העדיפויות המעוות של הממשלה הזו, שמתבטא בתקציב עלוב לקולנוע וליוצרים, לא יכול לעבור. זהו מסר חשוב לממשלה: תקציב הקולנוע חייב לגדול".

 

בליכוד תקפו את קדימה בחריפות: "האופוזיציה ובראשה קדימה בגדה בתעשיית הקולנוע הישראלית כולה, ביוצרים, במפיקים ובאומנים בישראל. קדימה שוב הוכיחה, כשתקעה מקל בגלגלי היצירה המקומית וסכין בגב הקולנוע הישראלי, שהיא אינה יודעת אופוזיציה ממלכתית, עניינית ואחראית מהי ושאינה בוחלת אף לא בהרס התרבות הישראלית כדי לגרוף הישגים אינטרסנטים, צרים וקצרי מועד".

 

במטה מאבק היוצרים מביעים תמיהה וזעם לנוכח הצבעת חברי האופוזיציה: "מצער הדבר שהקולנוע הישראלי נפל אף הוא קורבן לקטטות קטנוניות בין קואליציה ואופוזיציה ותעשייה שלמה התלויה ממילא על בלימה תרד לטמיון בגלל העדר בגרות פוליטית וחוסר יכולת להבחין בין עיקר וטפל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסון. תקציב הקולנוע חייב לגדול
צילום: דודי ועקנין
לאתר ההטבות
מומלצים