שתף קטע נבחר

תוצאות ראשונות באינדונזיה: הנשיא גבר על יריביו

על פי ספירה מהירה וחלקית של כ-2,000 קלפיות, גרף הנשיא המכהן סוסילו במבנג יודהיונו 58 אחוזים מהקולות. אם נתון זה מהימן, הרי שהוא מספק לנשיא להיבחר בסיבוב אחד לכהונה נוספת בת חמש שנים

נשיא אינדונזיה הרפורמיסטי סוסילו במבנג יודהויונו הצליח לגבור על יריביו - כך עולה מספירה ראשונית של הקולות בבחירות לנשיאות שנערכו היום (ד') במדינה המוסלמית הגדולה. עם זאת, עדיין לא בטוח שהנשיא הצליח לגרוף את הרוב הנחוץ לו לנצח בסיבוב אחד.

 

כדי לגבור על יריביו בסיבוב אחד בלבד, זקוק הנשיא ליותר מ-50 אחוזים מקולותיהם של כ-176 מיליון בעלי זכות בחירה. אחרי סגירת הקלפיות, ספירה מהירה ובלתי רשמית מ-2,000 קלפיות, שם נספרו יותר מחצי מהקולות, העניקה לנשיא המכהן 58 אחוזי תמיכה, שיעור המספיק לו בכדי לנצח בסיבוב יחיד. מנהיגת האופוזיציה מגוואטי סוקרנופוטרי גרפה על פי הספירה הראשונית 27 אחוזים, בעוד שסגן הנשיא יוסוף קאלה גרף 15 אחוזים בלבד.

 

הבחירות היום הן הפעם השנייה שאינדונזיה בוחרת את נשיאה באופן ישיר, ותוצאותיהן יקבעו את מידת הרפורמות שיונהגו במדינה בחמש השנים האחרונות, ואת קצב הפיכתה לדמוקרטית. פרשנים סבורים כי כהונה שנייה תאפשר לנשיא להאיץ את קצב הרפורמות ואת היקפן במדינה הדרום-אסיינית, מה שייאפשר למשוך אליה משקיעים זרים ולחזק את כלכלתה.

 

לפני עשור, היתה אינדונזיה מדינה כושלת באסיה. אחרי 32 שנות משטרו של הרודן סוהרטו, שהנהיג מערכת של שחיתות מובנית ונפוטיזם, עמדה המדינה על סף קריסה פוליטית, חברתית וכלכלית. בתקופת שלטונו של יודהיונו, ידעה המדינה

יציבות פוליטית, שלום ושגשוג כלכלי. היום המדינה ניצבת על סף חדש - סף המראה כלכלית והצטרפות לכלכלות ה"בריק" - ברזיל, רוסיה, הודו וסין.

 

"היום הוא יומו של העם", אמר יודהיונו לאחר שהצביע בעיר בוגור שבאי ג'אווה. למרות שלאחרונה נרשמו תקריות אלימות של גורמים בדלנים, עברו חמש שעות ההצבעה בשקט ולא התקבלו דיווחים על אי שקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצח בסיבוב יחיד? יודהיונו
צילום: AFP
אישה מצביעה בג'קרטה, היום
צילום: AP
מומלצים