שתף קטע נבחר

הפנסיה התקציבית תוצמד למדד המחירים

ועדת העבודה והרווחה אישרה את הצעת האוצר להצמיד את הפנסיה התקציבית למדד במקום לעדכוני השכר הקובע לפנסיה של העובדים. עוד קבעה הוועדה, תוספת לקצבה בשל שחיקת קצבאות הגמלאים המקבלים פנסיה תקציבית. המשמעות - תוספת של עד 21% לקצבה

ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול (ג') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הקובעת הצמדת הגמלאות של עובדים בפנסיה תקציבית למדד המחירים לצרכן.

 

מדובר בכ- 250 אלף גמלאים במגזר הציבורי, שבהסדר פנסיה תקציבית הצפויים לקבל תוספת מיידית של עד 21% לגמלתם, עם אישור התיקון בחוק בקריאה שניה ושלישית.

 

בכך למעשה קיבלה הוועדה את הצעת האוצר כי במקום ההצמדה הקיימת לעדכוני השכר הקובע לפנסיה של העובדים, יהיה עדכון שנתי בהצמדה למדד המחירים לצרכן, ללא פגיעה במקרה שהמדד ירד. בשבוע שעבר, דחתה הוועדה את ההכרעה בעניין זה.

 

עד כה היתה צמודה הגמלה לשכר במגזר הציבורי ועודכנה במסגרת הסכמי השכר שהיו משיגים האיגודים המקצועיים עם משרד האוצר.

 

השיטה החדשה מנתקת את התלות של עדכון הגמלה בהסכמי השכר. בהסכם בין ההסתדרות והאוצר, ובחוק שעבר בוועדה בעקבותיו, נקבע כי הגמלה תעודכן בתחילת כל שנה אזרחית בהתאם לעליית המדד. מנגנון זה מאפשר לעדכן את הגמלה מידי שנה, כך שגמלאים רבים יותר ייהנו מהעדכון.

 

ברקע התיקון לחוק, עומד הסכם השכר במגזר הציבורי שנחתם בין ההסתדרות למשרד האוצר באפריל 2008.

 

עוד קבעה הוועדה, תוספת לקצבה בשל שחיקת קצבאות הגמלאים המקבלים פנסיה תקציבית.

 

גם בעניין זה, הוועדה נמנעה מהצבעה על התיקון, בשבוע שעבר, בגלל מחלוקת סביב התיקון לפיו שינוי שיטת ההצמדה יהיה כרוך בפיצוי על שחיקת השכר של עובדי המגזרים שהחוק החדש יחול עליהם, בשש השנים האחרונות.

 

התוספת שניקבעה, תינתן בעד התקופה מ-1 בינואר 2000 ועד 31 בדצמבר 2007.

 

על-פי הסכם השכר, צפויים הגמלאים ליהנות מתוספת בשיעור של 5-12 אחוזים בגין שחיקת השכר בשנים האחרונות, בהתאם לשנת הפרישה. כמו-כן מתוספת המדד בשנת 2008 והם יקבלו 4% נוספים כתוספת קבועה. ההסכם אף קובע כי הגמלאים יקבלו את תוספת השכר בשיעור 5% שקיבלו עובדי המגזר הציבורי, כך שהגמלאים יהנו מתוספת מיידית של עד כ- 21% לגמלתם.

 

לא כולל את עובדי כוחות הביטחון

יצוין כי בשנת 2007 נקבעו תוספות שכר במסגרת הסכמי השכר במשק שעדכנו גם את הפנסיה התקציבית. תוספות אלו לא מומשו במלואם.

 

הוועדה קבעה בהחלטתה כי תוספות השכר שימומשו בעתיד יחולו גם על ציבור הגמלאים.

 

לעובדים בדירוגים שונים שטרם נקבעה להם תוספת שחיקה - הרופאים, המורים העל-יסודיים ועובדי המחקר במשרד הביטחון, זו תקבע להם בצו על ידי האוצר בתוך שנה. במידה ולא ייעשה כך קבעה הוועדה כי תחול עליהם תוספת השחיקה כפי שנקבע לכלל עובדי המדינה.

 

הצעת החוק מחריגה את עובדי כוחות הביטחון, צה"ל, שב"ס ומשטרה.


פורסם לראשונה 08/07/2009 11:02

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוברת להצבעה בקריאה שניה ושלישית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים