שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  האוצר מציג: המודל הישראלי לחיסכון פנסיוני
  שר האוצר והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון הציגו את הצעתם למודל חדש לחיסכון פנסיוני, שיחייב את הגופים המוסדיים להציע מספר מסלולי השקעה ייעודיים, המותאמים לגיל החוסכים. הממונה על שוק ההון: "זה המודל הצ'יליאני המשופר"

  שר האוצר יובל שטייניץ והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר ידין ענתבי הציגו היום (ד') רשמית את הצעתם למודל חדש לחיסכון פנסיוני בישראל.

   

  שטייניץ וענתבי פרסמו טיוטת הוראות, הנוגעת להתאמת החיסכון הפנסיוני למאפייני החוסך ולגילו. לפי הטיוטה, הגופים המוסדיים (קופות הגמל, קרנות הפנסיה וחברות הביטוח) יחוייבו להציע בין חמישה לשבעה מסלולי השקעה ייעודיים, שלכל אחד מהם הרכב השקעות שונה. באופן זה, ניתן יהיה להתאים לכל חוסך את המסלול הרלוונטי לו. בנוסף, יוכלו הגופים המוסדיים לנהל גם מסלולי השקעה "מתמחים", כמו למשל מסלול השקעה שמתמקד במניות או מסלול שמתמקד באגרות חוב.

   

  לפי הנהוג היום, עמיתים חדשים בקרן פנסיה או בקופת גמל מצטרפים לרוב למסלול שאותו קבע המעסיק או הגוף המוסדי. כך, רוב כספי החיסכון הפנסיוני של הציבור בישראל מנוהלים במסלולים "כלליים", ללא התחשבות במאפיינים הייחודיים של כל חוסך, וללא הבחנה בין חוסכים צעירים לבין חוסכים מבוגרים יותר.

   

  משמעות הנוהג הקיים היא שאין הבחנה בין חוסך שמתקרב לגיל פרישה, ומעוניין במסלול חיסכון סולידי יותר, ובין חוסכים צעירים, שיכולים להרשות לעצמם יותר סיכון מאחר ומרבית שנות החיסכון עוד נמצאות לפניהם.

   

  מהו המודל הצ'יליאני לחיסכון פנסיוני?

   

  בטיוטת ההוראות שפורסמה היום מחויבים הגופים המוסדיים בשלושה שלבים:

   

  בשלב הראשון יגובש מודל על פיו יוקמו חמישה עד שבעה מסלולי חיסכון ייעודיים לקבוצות שונות באוכלוסייה: מסלול לפנסיונרים, מסלול לבני 60 ומעלה עד ליציאתם לפנסיה, מסלול לבני 55-60, וכן שניים עד ארבעה מסלולים שונים המיועדים לחוסכים עד גיל 55.

   

  שלושת המסלולים הראשונים (מגיל 55 ואילך) אמורים להתאפיין ברמת סיכון נמוכה יחסית, המתאימה לגיל החוסכים. את כללי ההשקעה במסלולים אלו תגבש ועדה בראשות פרופ' יוג'ין קנדל, המועמד לתפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה. המסלולים ה"כלליים" הנהוגים היום יבוטלו. לפי תוכנית האוצר, המודל יגובש עד פברואר 2010.

   

  בשלב השני יותאמו מסלולי החיסכון למאפייני החוסכים, והחוסכים יעודכנו על המעבר. בשלב זה הגופים המוסדיים יחויבו לסווג כל חוסך למסלול המתאים לו, ולהודיע לחוסכים מהו המסלול אליו סווג עד סוף מרס 2010.

   

  המעבר למסלול החיסכון המתאים לחוסך יהיה אוטומטי, והחוסך יידרש להודיע לגוף המוסדי אם אינו מעוניין בכך. החוסך יקבל את האפשרות לבחור שלא להצטרף למסלול המתאים לגילו, ולבחור במקומו מסלול אחר מתוך המסלולים הקיימים, כולל המסלולים המתמחים. זאת, בתנאי שלא עבר את גיל הפרישה.

   

   באוצר מדגישים, כי המעבר בפועל לחיסכון על פי המסלולים החדשים ייעשה בתחילת 2011.

   

  בשלב השלישי הגוף המוסדי יידרש לבחון לאורך תקופת החיסכון את התאמת המסלול למאפייני החוסך, לרבות גילו, ולנייד את החיסכון בין המסלולים השונים תוך מתן הודעה לחוסך. חוסך רשאי לבחור להישאר או להחליף את המסלול לפי טעמו, ובלבד שלא עבר את גיל הפרישה. תהליך זה יביא לכך שככל שהחוסך מתבגר, הוא יעבור למסלול חיסכון סולידי יותר, המתאים יותר לגילו.

   

  צמצום המסלולים קיימים

  באוצר מציינים עוד כי נכון להיום, החוסכים מתקשים להשוות בין המוצרים השונים ולקבל החלטה מושכלת אודות החיסכון הפנסיוני שלהם, בגלל שאותם גופים מוסדיים מנהלים מוצרים רבים, הדומים זה לזה ולעיתים אף זהים לגמרי.

   

  בנוסף לקושי צרכני זה, המצב כיום גורם לפגיעה ביכולתו של הגוף המוסדי לנהל את ההשקעות בצורה הטובה והמתאימה ביותר עבור החוסכים, בגלל שקיים  מספר רב של קופות עם יתרות נכסים נמוכות. לכן, אומרים באוצר כי החל מ-2011 יידרשו הגופים המוסדיים לצמצם את מספר קופות הגמל שבניהולן, כך שכל גוף ינהל רק קופת גמל אחת מאותו סוג (קופת גמל אחת לתגמולים, קרן השתלמות אחת וכדומה).

   

  לדברי שטייניץ בעקבות פרסום הטיוטה: "אנו משיקים היום את המודל הישראלי לחסכון הפנסיוני. זו רפורמה מאוזנת המאפשרת לציבור לחסוך במסלולים מותאמי גיל מחד ומותירה בידיהם מרחב החלטות גדול מאידך. הרפורמה תטיב את מצבם של החוסכים בבואם לגיל פרישה ותקטין סיכונים שעלולים להיגרם בשל תנודות השוק בעיתות משבר".

   

  ענתבי הוסיף: "המשבר הכלכלי הגלובלי המחיש את הצורך ביצירת מסלולים ייעודיים לחוסכים הנמצאים לפני גיל פרישה המקטינים את החשיפה לשוק ההון".


  פורסם לראשונה 08/07/2009 14:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "האוצר מציג: המודל הישראלי לחיסכון פנסיוני"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המסלול הכללי יבוטל
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  המסלול יותאם לאופי החוסך
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מומלצים