שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  קדימה: "נצביע בעד חוק הקולנוע"

  חברי הסיעה שהצביעו נגד הצעת החוק הממשלתית שהבטיחה 67 מיליון שקלים בשנה לתעשיית הקולנוע,מבטיחים לתמוך ביוזמה לכשתובא להצבעה שנייה במליאה. בינתיים, באיגודי היוצרים מקווים שהדבר יקרה לפני יציאת הכנסת לפגרה

  ההצבעה נגד ההסכם החמש שנתי לתקצוב הקולנוע, שגובש על ידי משרדי האוצר והתרבות הקודמים, היתה הצהרה פוליטית שמטרתה לחשוף את מערומי הממשלה הנוכחית, כך מודים היום בסיעת קדימה. עם זאת, אומרים היום (ד') בסיעה כי אם חוק הקולנוע יוגש לקריאה נוספת במליאת הכנסת, הוא יזכה לתמיכת חבריה. במטה המאבק של ארגוני היוצרים נושכים שפתיים, סופרים את הדקות שנותרו עד לפיזור הכנסת ומקווים לטוב. בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים שייפתח מחר, הם מתכוונים לומר בקול את דעתם על המחטף.

   

  "אנחנו בעד הקולנוע ונפעל על פי עמדותיהם של נציגי ענף הקולנוע", מבהיר היום דובר סיעת קדימה, שמוליק דהן. "המסר שהעברנו אתמול בהצבעה בכנסת ברור - 67 מיליון שקל לתחום הקולנוע זה תקציב ממשלתי דל, בטח כשמדובר בממשלה מנופחת ובזבזנית שסדר העדיפויות שלה מעוות. ההצבעה אתמול היתה הצבעת מחאה שמטרתה היתה בין היתר לעורר את שרת התרבות, לימור לבנת, שהסתפקה במה שביבי נתן לה, זאת בשעה שגורמים סקטוריאליים שונים עם לובי חזק סוחטים את השיבר ומשיגים תוספות תקציביות של מאות מיליוני שקלים.

   

  "לבנת נרדמה בשמירה. במקום שתדאג לתקציבים אמיתיים לתרבות, היא תומכת בתקצוב משרדים לענייני כלום. אם אנשי הקולנוע היו רואים את הציניות שבה נשפכים מיליונים בוועדת הכספים, גם הם לא היו מסתפקים בסכום המגוחך שהוצע להם". דהן הדגיש כי במקביל לפעולת המחאה במליאה, הגיש הבוקר ח"כ יואל חסון הצעת חוק פרטית שמבקשת להעלות את תקציב הקולנוע לסכום של 100 מיליון שקל.


  לבנת. ההצבעה היא הצבעת אי אמון של קדימה בעצמה (צילום: דודי ועקנין)

   

  מי שנפקד אתמול מההצבעה בכנסת היה בין היתר גם נחמן שי, יו"ר צוות הפעולה של סיעת קדימה בנושא התרבות, שאומר ל-ynet: "אם הייתי נוכח אתמול בהצבעה, הייתי מנסה ליישר את ההדורים. צריך להבין שזה המשחק הפרלמנטרי. אף אחד לא ביקש להקריב את חוק הקולנוע ואין צורך להסביר לי כמה התחום חשוב. מה שקרה אתמול זה חלק מהמאבק הלגיטימי בין הקואליציה לאופוזיציה. מותר לקדימה להפגין במליאה את כוחה ולהגן על עצמה כאופוזיציה בכל נושא, גם כשמדובר בקולנוע.

   

  "זו היתה הפגנת כוח ואני מתחייב בשם 'קדימה' שהחוק הזה יעבור וללא התנגדות. זו היתה אמורה להיות השנה של התרבות. מתברר שלביבי נתניהו הנדיב יש כסף בקופה לכל מי שדופק על הדלת למעט התרבות. אני תוהה מדוע התרבות אינה יוצאת נשכרת מכך? מדוע ערוצי הטלוויזיה קורסים? מדוע הקולנוע מסתפק במועט? מדוע האבטלה? בפוליטיקה, כשיש לך הזדמנות אתה צריך לקחת אותה. לבנת לא עשתה את זה, אולי כי הלובי לתרבות לא מספיק חזק. אז אנחנו מנסים לעשות את זה במקומה".


  ריבלין. כאחד ממובילי חוק הקולנוע יפעל לזירוז ההליך (צילום: דן בלילטי)

   

  במטה המאבק של איגודי היוצרים נושמים לרווחה בעקבות הצהרת סיעת קדימה על כוונתה לתמוך בהצעת החוק שתוגש להצבעה חוזרת במליאה מיד עם תום הדיונים על חוק ההסדרים ותקציב המדינה. "אנו מודים לחברי קדימה שהתעשתו והחליטו למנוע את המכה האנושה שכמעט ונגרמה לתעשייה שלמה. אנו מבקשים בכל לשון של בקשה שיצביעו בעד חוק הקולנוע ומקווים שאין זה מאוחר מדי. אם בקדימה רוצים להוביל את התרבות הישראלית נסמך אם הסיעה תפעל לקידום הצעת החוק שהגיש הבוקר ח"כ חסון כבר במושב הבא של הכנסת - אך אנא, מנעו מאיתנו עוגמות נפש ונזקים".

   

  עכשיו באים ומתנגדים?

  במטה המאבק מדגישים כי הם מגבים באופן מוחלט את שרת התרבות, לימור לבנת, בכל מהלכיה ומגנים את המהלך שהובילה אתמול ח"כ דליה איציק. "אחרי שנה וחצי של דיונים מתישים באה שרת החינוך לשעבר, דליה איציק, וגררה את סיעתה להצבעה אומללה ובניגוד להסכם חתום אשר משמעותה חורבן עבור ענף הקולנוע", אומרים באיגודים.

   

  כאקט של מחאה קוראים חברי מטה המאבק לכל העושים במלאכת הקולנוע ולקהל הצופים להצטרף להפגנת סולידריות מחר, יום ה', באירוע פתיחת פסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים. מן הבאים מבקש מטה המאבק לענוד על זרועם סרט שחור ולהצטרף לתהלוכת אבל שתצא בשעה 18:00 מרחבת סינמטק ירושלים.

   

  "זה אמור היה להיות יום חג לתעשיית הקולנוע הישראלית, אבל למען האמת התחושה היא שאין לנו שום סיבה לחגוג", אומר יו"ר איגוד המפיקים, מוש דנון. "קשה להימלט מהתחושה שרוכבים על גבינו. גם אנחנו לא חושבים שתקציב של 67 מיליון שקל מספק אבל לקח לנו כמעט שנתיים להגיע להסדר ואנחנו מבקשים שגם בקדימה יעמדו מאחורינו".

   

  השרה לימור לבנת אומרת בתגובה: "הסכם עם אנשי הקולנוע נעשה על ידי ממשלת 'קדימה'. גם את הצעת החוק, הגישה להצבעה בכנסת ממשלת 'קדימה'. הצבעת סיעת 'קדימה' אתמול היא הלכה למעשה הצבעת אי אמון של קדימה בעצמה, בשר האוצר שלה ובראש מפלגתה. חמור מכך, על ההסכם הזה חתומים כל איגודי ענף הקולנוע בישראל. בהצבעתה, פעלה 'קדימה' גם נגד האינטרסים והחלטותיה של תעשיית הקולנוע הישראלית. מדובר במאבק פוליטי על גב הקולנוע הישראלי".

   

  שרת התרבות תגיש את הצעת החוק להצבעות חוזרות במליאה בתום הדיונים על חוק ההסדרים ותקציב המדינה. באיגודי היוצרים מקווים שההליך יושלם עד תום המושב הנוכחי. אם לא כן, תיכנס תעשיית הקולנוע למצב של קיפאון עד לחזרת הכנסת לפעילות באוקטובר.

   

  ראש מועצת הקולנוע, מיכה חריש, שוחח בנושא עם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שהבטיח מצדו לפעול לזירוז ההליך. "אני אופטימי", אמר חריש ל-ynet בתום השיחה, "ריבלין הוא מיוזמי חוק הקולנוע וידוע כתומך וידיד לתחום. בהצבעה האומללה שנערכה אתמול הוא הצביע בעד החוק. בשיחה איתו הוא הבטיח שיעשה ככל שביכולתו לקדם במהירות האפשרית את ההצבעה".

   

  חריש הוסיף כי המאבק של הקולנוע הישראלי הוא במקביל גם על אבטחת התקציבים המיועדים לעשייה המקורית גם בטלוויזיה. "זו זירת המאבק הבאה שלנו ואנחנו חייבים לייצר תשתית איתנה בכנסת לתמיכה בקולנוע", אמר.

   

  יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, אישר את הדברים ואמר: "יש דברים שהם באחריות ממלכתית – אופוזיציה וקואליציה – אחד מהם הוא עתיד הקולנוע בישראל. אופוזיציה ממלכתית לא מחבלת בנושאים של קונצנזוס המוסכמים על כל. חוק הקולנוע אינו חוק פוליטי ולכן אינו כלי בניגוחים פוליטיים. בין יוזמי חוק הקולנוע היו אנשי מרצ, מפלגת העבודה ותנועת הליכוד. זהו חוק שנתון מעל לחשבונות מפלגתיים. מעולם לא היה עולה על דעתי להתייחס אליו, קל וחומר להצביע בעדו או חלילה נגדו, מתוך שיקול פוליטי. זהו חוק שמקדש את הקולנוע כערך לאומי, ולא כתעשייה.

   

  "מפלגה לאומית, שאינה סקטוריאלית, אשר עושה חישובים פוליטיים על גבי חוק הקולנוע ומצביעה נגדו כדי לכבוש הישגים בזירה הפוליטית, מכניסה גול עצמי, לה ולמדינת ישראל כולה. הודעתי לשרת התרבות והספורט, לימור לבנת, כי אם תבקש להביא את חוק הקולנוע בשנית להצבעה חוזרת אקבע אותו על סדר יומה של המליאה ללא דיחוי. אם לא בשבוע הבא, עקב דיוני התקציב וחוק ההסדרים העמוס, אזי בשבוע שלאחריו עוד בטרם צאת הכנסת לפגרה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לבני. זה בידיים שלה
  צילום: דודי ועקנין
  לאתר ההטבות
  מומלצים