שתף קטע נבחר

צרפת: עונשי מאסר ממושכים לרוצחי אילן חלימי

על ראש "כנופיית הברברים", יוסף פופאנה, נגזר מאסר עולם, והוא לא יוכל להשתחרר מהכלא ב-22 השנים הקרובות. עורך הדין של משפחת חלימי התרעם על עונשי המאסר - של 18 ו-15 שנה - שנגזרו על עוזריו: "לא משקפים את חומרת המעשים"

פרשת הרצח האנטישמי המדוברת ביותר של השנים האחרונות מגיעה לסיומה. בית משפט בצרפת גזר אמש (יום ו') מאסר עולם על מנהיג "כנופיית הברברים" שחטפה, עינתה ורצחה לפני כשלוש שנים וחצי בפריז את היהודי אילן חלימי, והטיל עונשי מאסר כבדים גם על שותפיו הבכירים.

 

בית המשפט בבירה הצרפתית נענה בכך לדרישת התביעה שמנהיג הרוצחים, יוסף פופאנה, יבלה את שארית ימיו בכלא. לפי גזר הדין, עונשו של פופאנה לא יוכל להיקצב ב-22 השנים הקרובות. עם הקראת גזר הדין ביצע פופאנה בהפגנתיות תנועות של מחיאת כפיים.

 

על שני עוזריו העיקריים של פופאנה, ז'אן כריסטוף סומבו וסמיר עבד אל-מאלכּ, נגזרו 18 ו-15 שנות מאסר. אֶמה, הצעירה שפיתתה את חלימי לבוא אחריה והפילה אותו בפח שטמנו לו רוצחיו, נידונה לתשע שנות מאסר. שני נאשמים נוספים, גבר ואישה, זוכו.

 

עורך דינה של משפחת חלימי מיהר ליצור קשר עם שרת המשפטים, ומחה בפניה על גזרי הדין, הקלים לדבריו, שהושתו על עוזריו הבכירים של פופאנה. הוא טען כי העונשים אינם תואמים את חומרת המעשים. ככלל, אכן מדובר בעונשים קלים במעט מאלה שדרשה התביעה, פרט לזה שנגזר כאמור על מנהיג הרוצחים.

 

22 נאשמים נוספים הורשעו בביצוע פשעים שונים במסגרת הפרשה המזעזעת, בהם חטיפה בידי קבוצה מאורגנת ואי הגשת סיוע לאדם בסכנה. על אלה שהיו אחראים לשמור על חלימי נגזרו בין עשר ל-12 שנות מאסר.

 

חלימי, בן 23, נעלם לאחר שיצא לפגישה עם צעירה שהכיר בחנות טלפונים סלולריים בה עבד. אחרי היעלמותו יצרו חוטפיו קשר עם בני משפחתו, ודרשו כופר בסך של 400 אלף אירו, אולם כיוון שהמשפחה לא הצליחה לאסוף סכום כסף כה גדול, אלה הפחיתו את דרישתם ל-5,000 אירו "בלבד". עם זאת, זמן קצר אחר כך ניתקו את הקשר עם המשפחה.

 

כשלושה שבועות לאחר שנעלם, בפברואר 2006, נמצא חלימי כשהוא עירום וכפות באזיקים סמוך למסילת רכבת בפרבר של פריז. הוא היה בהלם, ולא יכול היה לדבר. גופו היה מכוסה בכוויות, חתכים ופצעים, והוא מת בדרך לבית החולים. שנה לאחר מכן הובא לקבורה בהר הרצל בירושלים.

 

פופאנה, שנמלט לחוף השנהב אחרי הרצח והוסגר לצרפת, הודה במהלך המשפט כי הצית את חלימי לאחר ששפך עליו חומר דליק. התביעה תיארה אותו כ"מגלומן סוטה", שביקש לחטוף יהודים "בגלל שהם מפוצצים בכסף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
חלימי. נחטף ועונה למוות
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
צילום: איי פי
פופאנה. לכלא
צילום: איי פי
מומלצים