שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בסכנת הכחדה: רב צבאי חרדי
  מערכה נוספת בקרב בין בה"ד 1 לרבנות הצבאית: ל-ynet נודע כי רגע לפני פתיחת קורס הרבנים בבית הספר לקצינים החליט מפקד הבסיס כי מי שלא שירת שירות מלא - לא יתקבל. מועמד שנופה: "זה אבסורד. מי יהיה רב אם לא מי שלמד תורה?"

  החרדים מוּדרים? הרבנות הצבאית נאלצה לבטל ברגע האחרון את השתתפותם של כמה חניכים בקורס הרבנים הצבאיים שנפתח היום (א') בבה"ד 1. ל-ynet נודע כי מפקד בית הספר לקצינים הודיע שלא יסכים יקבל כצוער אדם ששירת בצה"ל במסלול שלב ב', ולא בשירות מלא. משמעות ההחלטה היא פסילה כמעט גורפת של מועמדים חרדים, שרובם המוחלט דוחים את גיוסם כדי ללמוד תורה ולבסוף משרתים בצבא פרק זמן מינימלי.

   

  בעבר, חרדים רבים מונו לקצינים בקורס הרבנות ופיתחו קריירה צבאית, אף שלא שירתו שירות חובה מלא. עד לפני כמה שנים - תחת פיקודו

  של הרבצ"ר גד נבון - הם היוו את רוב מערך הרבנים של צה"ל.

   

  ביום חמישי שעבר, שלושה ימים בלבד לפני פתיחת הקורס, הודיע מפקד בה"ד 1, אל"מ אהרון חליוה, לרב הצבאי הראשי, תא"ל אביחי רונצקי, על החלטתו, והצליח להביך את הרבנות הצבאית כולה. ביום שישי בצהריים – כמה שעות בלבד לפני כניסת השבת – הודיעו מארגני הקורס למועמדים הרלוונטיים כי קבלתם אליו בוטלה. עם זאת, הם הוזמנו להגיע לפרק ההשלמה שמקיימת הרבנות בשבוע האחרון של הקורס בבה"ד 11 בצריפין, ולקבל בסופו דרגות קצונה ייצוגיות בלבד. בנוסף, הוזמנו לשיחה אישית עם הרב הצבאי הראשי, תא"ל אביחי רונצקי.

   

  ברבנות הצבאית הבהירו למועמדים כי בכל מקרה לא יוכלו לשמש כרבנים צבאיים בקבע, אלא רק במילואים. אנשיה, שכבר חודשים ארוכים מארגנים את הקורס ומגייסים אליו חניכים, ניסו במשך כל סוף השבוע להילחם בגזירה מבית הספר לקצינים – ללא הצלחה. לחלק מהחניכים שנופו נאמר כי יוכלו לנסות להגיש קבילה בעניין נגד מפקד בה"ד 1.

   

  מ', בוגר שלב ב' שהיה אמור להתחיל היום את הקורס, אמר ל-ynet: "מדובר באבסורד, כאשר מועמדים שלמדו יותר תורה ובגלל זה התגייסו רק לשירות מקוצר לא יכולים להיות רבנים בצבא, למרות שעל פניו הם הראויים והמתאימים לכך ביותר, בעוד כאלה שהעדיפו מסלולים אחרים על פני לימוד רציני בישיבה מתקבלים לקורס".

   

  הוא מחה גם על הדרך והעיתוי בה נמסרה לו ההודעה: "אחרי שכבר הכנתי את אשתי, המשפחה, מקום העבודה ואת כל מי שצריך לשירות מילואים של חודש וחצי – הודיעו לי פתאום יממה וחצי לפני ובאמצעות הטלפון שהכל מבוטל".

   

  אין מדובר בעימות ראשון בין שתי היחידות על רקע קורס הרבנים. לפני כחודש פסל חליוה את תכני הקורס הנרקם ודרש להסיר ממנו נושאים כמו "הלכות צבא ומלחמה" ושיעורים ב"תודעה היהודית", ובמקומם להציב לימוד מוגבר של מקצועות צבאיים.

   

  בכירים ברבנות הצבאית אמרו אז ל-ynet: "בה"ד 1 משתלט לנו על הרבנות. לרופאים ועורכי דין הוא לא עושה את זה", וחניך שכבר סיים את הקורס הקודם העיד: "כבר בשנה שעברה שכחו שזה גם קורס רבנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגרש המסדרים בבה"ד 1
  צילום: דובר צה"ל
  צילום: צביקה טישלר
  רונצקי. הובך
  צילום: צביקה טישלר
  מומלצים