שתף קטע נבחר

הרפורמה במינהל אושרה בוועדה

הועדה המיוחדת לעניין הרפורמה בכנסת אישרה אותה באישון לילה, אחרי דיון מרתוני של 16 שעות, לאחר שהממשלה הסכימה להעניק ייצוג לארגונים הירוקים במועצת המינהל ולהעניק זכויות רכישה לבתים במושבים ובקיבוצים

חוק הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל אושר הלילה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת משנה של ועדת הכלכלה של הכנסת לעניין הרפורמה בראשות חבר הכנסת כרמל שאמה. זאת, לאחר ישיבה מרתונית של 16 שעות שהסתיימה לפנות בוקר. 

 

רעידת אדמה באדמות המדינה:

 

זכויות שוות לקיבוצים ולמושבים

 לפני ההחלטה בוצעו בחוק מספר שינויים גדולים, ובעיקר וההחלטה לתת ייצוג למשרד להגנת הסביבה ולארגונים הירוקים במועצה שתקום למינהל מקרקעי ישראל וההחלטה לתת זכויות קניה שוות ליחידות המגורים והעסקים במושבים

ובקיבוצים, בדומה לדירות מגורים עירוניות. זאת, בניגוד לנוסח המקורי, שבו נקבע כי קרקע חקלאית או שימוש בה למטרות אחרות לא ייכללו ברפורמה. ההחלטה האחרונה הבטיחה את תמיכת מפלגת העבודה ברפורמה, לאחר שיו"ר העבודה, אהוד ברק, איים אתמול שלא לתמוך ברפורמה אם התיקון לא יתקבל.

 

השינוי התקבל למרות התנגדות משרד המשפטים. נציגי המשרד הודיעו שיגישו ערר על ההחלטה ויבקשו דיון חוזר. התיקון שנכנס משאיר מחוץ לרפורמה רק את הקרקעות שבשימוש חקלאי טהור.

 

הירוקים מצטרפים לחגיגה

שינוי בולט נוסף בחוק החדש מעניק מעמד למשרד להגנת הסביבה ולארגונים הירוקים במוסדות רשות המקרקעין שתחליף את מנהל מקרקעי ישראל. השינוי נכנס לחוק בלחץ הירוקים שלא הרפו מהוועדה עד לאחר חצות. נציג

המשרד יהיה חבר במועצת הרשות ונציג הירוקים יהיה נוכח בישיבותיה במעמד של משקיף. כמו כן נקבע בחוק (בתמיכת האופוזיציה) שתוקם "קרן ירוקה" לקידום הגנת הסביבה שתתוקצב ב-1% מהכנסות הרשות אך לא פחות מ-50 מיליון שקל בשנה.

 

שינוי משמעותי לא פחות בהשוואה לנוסח המקורי קובע כי הרפורמה תוגבל ל-4-5 אחוזים מקרקעות המדינה - בניגוד לנוסח המקורי שלא כלל הגבלת שטח. השטח הכולל שהמנהל יוכל להעביר בעלות למחזיקים בו לא יעלה על 800 אלף דונם.

 

בהקשר זה נקבעה בחוק גם מגבלת שיווק קרקעות בהקצאה ליחידים עד 16 דונם בחכירה. מעל זה יידרש אישור מיוחד בנימוקים שיירשמו. שר השיכון מחויב בחוק להתקין תקנות עד 1.5.2010 בדבר אי-ריכוז קרקע בידי גורם אחד (אדם בעל שליטה או חברה אחת). התיקון נועד להדוף את החששות בציבור מהפרטת קרקעות המדינה ומכירתן לבעלי הון.

 

הוועדה החליטה, לפי דרישת היועץ המשפטי לממשלה, שלא לעגן בחוק את כללי מדיניות השיווק החדשים שעליהם הוחלט בממשלה, ולהסתפק בכך שכללי העסקאות ייקבעו במועצת הרשות. ח"כ שאמה ציין כי למרות זה החלטות הממשלה ינחו את המועצה, אף זאת במטרה למנוע ריכוזיות בידי יחידים.

 

לפי החלטת הממשלה העברת בעלות על יחידת מגורים בחכירה מהוונת עד רבע דונם תהיה ללא תשלום, למעט חוות. מחזיקים במגרש מרבע עד דונם אחד ישלמו עד 10% משוויו, ו-31% עבור מגרש למרות עסקיות עד לגג של 5 דונם. העברות הבעלות תוגבל רק לישראלים או לתושבי חוץ זכאי עלייה לארץ לפי חוק השבות.  

 

הרפורמה בקק"ל בחוץ

הרפורמה במינהל כוללת העברה של הבעלות על קרקעות שעליהן שוכנים מאות אלפי בתים - שנמצאות כיום בבעלות פורמלית של המינהל - לידי התושבים החוכרים אותן. בנוסף, היא כוללת הקלות בתהליך השיווק ותכנון הבנייה בקרקעות המינהל. הרפורמה הייתה חלק מחוק ההסדרים לתקציב המדינה לשנים 2010-2009, אך הופרדה ממנו, בטענה שאין לה קשר לתקציב. ראה"מ בנימין נתניהו

חשש מסחבת שתטרפד את הרפורמה נוכח ההתנגדות הציבורית והטענות שהיא "מוכרת את קרקעות המדינה".

   

הרפורמה לא תכלול, לפי שעה, את החלפת הקרקעות הגדולה בין קק"ל למינהל. הרפורמה הייתה אמורה לכלול גם הפרטה של עשרות אלפי בתים על קרקע, שנמצאת כיום בבעלות הקרן הקיימת לישראל. לשם כך, אמורה קק"ל להעביר את האדמות לידי המינהל, בתמורה לשטחים פתוחים בדרום הארץ ובצפונה. הבעיה היא, שעסקת החלפת הקרקעות תקועה בשלב זה, בגלל מחלוקת על אישורה במועצת קק"ל.

 

אמנם ההחלפה אושרה במועצה ברוב דחוק, בסיוע 13 צירים מסיעת קדימה, אך הצירים, שהצביעו באמצעות ייפויי-כוח, טוענים כי הצבעתם סולפה בגלל טעות של הנציגה מטעמם בוועדת הקלפי וכי הם בעצם התנגדו לעסקה. הסיעה עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים, שאמור להחליט אם לאשר את ההצבעה, או לחייב את קק"ל לערוך הצבעה חוזרת - שאולי תפסול את החלפת הקרקעות. כך או כך, רבים במינהל מעריכים, כי הממשלה תנסה להוביל את הרפורמה בכל מקרה, גם אם בסופו של דבר היא לא תכלול את אדמות קק"ל.

 

מכשול אחר להשלמת החקיקה הוסר בסוף השבוע שעבר. הוא נוגע למעמד עובדי המינהל ביישום הרפורמה ובמעברם לגוף החדש שייקרא מנהל המקרקעין. לחוק ייכנס סעיף שקובע, כי מעמד וזכויות העובדים יובטחו בהסכם עבודה קיבוצי עם הגוף החדש.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ כרמל שאמה
צילום: יוסי גל
מומלצים