שתף קטע נבחר

איליק רוז'נסקי עוזב במפתיע את דלק נדל"ן

רוז'נסקי עוזב לאחר עשור בקבוצה, לאחר שנקלע לחיכוכים עם אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה, והחליט לפרוש לעסקים פרטיים. המשנה למנכ"ל חוה זמיר־טואף צפויה אף היא לעזוב את החברה

איליק רוז'נסקי, מנכ"ל קבוצת דלק נדל"ן, צפוי לפרוש בימים הקרובים מתפקידו. כך נודע ל"כלכליסט". רוז'נסקי מסכם בתקופה הקרובה כעשר שנות עבודה בקבוצת דלק ובדלק נדל"ן, מתוכן כשמונה שנים כמנכ"ל דלק נדל"ן. על פי הערכות, רוז'נסקי בן ה־50 מעוניין לרכוש, לבדו או עם שותפים, שליטה בחברת נדל"ן כלשהי.

 

רוז'נסקי מסר הבוקר בתגובה כי "קצת לפני גיל 50 ולאחר התאוששות בחברה ובשווקים צריך לשקול ולחשוב אם זה הזמן המתאים לעשות מעשה ולשנות כיוון".

 

ככל הידוע רוז'נסקי, הנחשב למנכ"ל דומיננטי מאוד, נקלע לחיכוכים עם בנו של יצחק תשובה, אלעד תשובה. החיכוכים החלו לאחר שמניות דלק נדל"ן חולקו כדיבידנד בעין, ודלק נדל"ן הפכה להיות חברה בשליטתו הפרטית של יצחק תשובה. במצב זה לחיכוכים כאלה יש משמעות רבה יותר.

 

ככל הידוע, רוז'נסקי ויצחק תשובה דנים בפרישתו של רוז'נסקי כבר כמה שבועות, ובכוונת הצדדים לבצע את המהלך בתיאום מלא ביניהם, ותוך הסכמה הדדית על עיתוי הפרישה ותנאיה. יחד עם רוז'נסקי צפויה לעזוב המשנה למנכ"ל חוה זמיר־טואף. מדלק נדל"ן לא נמסרה תגובה.

 

השמועות על אודות פרישתו הצפויה של רוז'נסקי נמשכות זה למעלה משנה, אולם גורמים המקורבים לקבוצת דלק הזימו שמועות אלו, וגם אתמול טענו הגורמים כי פרישתו של רוז'נסקי לא נידונה ברצינות בעבר.

 

ליווה את החברה מהתחלה

 רוז'נסקי הוביל את דלק נדל"ן מאז הקמתה, והוא זה שחתום על הנפקתה לראשונה בבורסה בתל אביב בשנת 2005, ועל הפיכתה מחברת נדל"ן קטנה לחברה גלובלית, הפועלת בעיקר בצפון אמריקה, במערב אירופה ובישראל, והחולשת על נכסים בהיקף כספי של כ־25 מיליארד שקל.

 

עם זאת, רוז'נסקי גם חתום על מצוקת הנזילות שאליה נקלעה דלק נדל"ן עם פרוץ המשבר הפיננסי, ויש הטוענים כי לקח סיכונים גדולים מדי במסע ההתרחבות של דלק נדל"ן בחמש שנות הגיאות האחרונות. כמו כן, רוז'נסקי הוביל את דלק נדל"ן לביטולה של עסקת ענק בהיקף של כ־12 מיליארד שקל לרכישת 88 נכסים של רשת בתי הכלבו השוויצרית, ילמולי.

 

ביטול העסקה גרר את דלק נדל"ן לסכסוך משפטי בינ"ל מתוקשר, שהסתיים בסופו של דבר בפשרה ובפיצוי ששולם לילמולי, בסכום של כ־100 מיליון שקל על ידי דלק נדל"ן ושותפיה לעסקה.

 

מנכ"ל מתוגמל היטב

 איליק רוז'נסקי הוא מהמנהלים המתוגמלים ביותר של קבוצת דלק. עלות שכרו ב־2005 הסתכמה בכ־9.6 מיליון שקל, ועלות שכרו ב־2006 היתה 25.4 מיליון שקל - אז גם הוכתר כשיאן השכר בחברות הציבוריות. עלות שכרו ב־2007 היתה 16.1 מיליון שקל, ואשתקד הסתכמה בכ־11.5 מיליון שקל. בסך הכל, בארבע השנים האחרונות הסתכמה עלות השכר, שמורכבת מאופציות רבות, בכ־63 מיליון שקל. כיום הוא מחזיק ב־1.41% ממניות החברה, ששווי השוק שלהן עומד על 10.9 מיליון שקל.

 

 

על פי הסכם העסקתו של רוז'נסקי, הוא זכאי למשכורת חודשית ברוטו של כ־75 אלף שקל, שמעודכנת בהתאם לשינוי במדד המחירים. כמו כן זכאי רוז'נסקי לשישה חודשי הסתגלות.

 

מאז שנת 2008 הוביל רוז'נסקי תוכנית ארגון־מחדש בשורות דלק נדל"ן, שמטרתה העיקרית היתה פירעון התחייבויותיה לבעלי איגרות החוב. כחלק מהתוכנית מומשו על ידי דלק נדל"ן נכסים בישראל ובחו"ל ב־800–900 מיליון שקל, ובעקבות זאת שופר במידה רבה מצבה הפיננסי של החברה. כמו כן, החברה עמדה נכון להיום בכל התחייבויותיה, וזאת אף שבשנה האחרונה היו רבים שהעריכו כי לא תצליח לעשות כן. בחודש מאי האחרון פרעה דלק נדל"ן התחייבויות של יותר מ־250 מיליון שקל כלפי בעלי האג"ח. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים