שתף קטע נבחר

מי "יצר" את אמא טליבאן?

במחקר חדש טוען הסוציולוג שלומי דורון כי דחייתם של חוזרים בתשובה מקהילות חרדיות מכריחה אותם ליצור קהילות משלהם. שם, כשלצידם אנשים נוספים שניתקו מעגלי חיים, מתפתחת התנהגות רדיקלית. אמא טליבאן היא הדוגמה הקיצונית

המקרה של "אמא טליבאן", שהואשמה בהתעללות קשה ב-12 ילדיה ובהתעלמות מגילוי עריות בתוך משפחתה, עורר סערה וגרם לרבים זעזוע עמוק. אבל מתברר שלא לגמרי במקרה הפרשה אירעה בקהילה החרדית בבית שמש. מחקר חדש של הסוציולוג ד"ר שלומי דורון מהמכללה האקדמית באשקלון מעלה טענה כי דחיית חוזרים בתשובה מהקהילות החרדיות בירושלים היא גורם משפיע באימוץ התנהגויות קיצוניות.

 

רצונם של בני אדם לגור ליד הדומים להם הוא תופעה מוכרת וחוצה מגזרים ותרבויות. גם בחברה החרדית מעדיפים שכנים דומים, ויותר מכך - מגלים התנגדות למי שלא.

 

בספר שייצא בקרוב, "המהלכים בין העולמות - חוזרים בתשובה וחוזרים בשאלה בחברה הישראלית", מצביע דורון על כך שקהילות "חרדיות לגמרי" דוחות חוזרים בתשובה, ובכך גורמות להם ליצור קהילות קיצוניות, כדוגמת זו שבבית שמש, וש"הולידה" את האם המתעללת.

 

"החזרה בתשובה היא תופעה מעניינת בחברה הישראלית", מסביר דורון, "מצד אחד מדובר באנשים שעושים מהלך רוחני גדול ומוערך, ומצד שני, החרדים שמים להם המון מכשולים". לדבריו, בעבר כבר דובר על המחסומים הניצבים בפני החוזרים בתשובה בענייני חינוך ושידוך, אבל עוד לא דובר על המחסומים הניצבים בפניהם בענייני דיור.

 

דורון: "מקום שיש בו ריבוי של חוזרים בתשובה נחשב למקום פחות טוב. כשמשפחה חרדית חדשה באה לבניין - בודקים מי הם. יש קבוצות חרדיות שבודקות שבע דורות אחורה מי היה הסבא של הסבא, ושהוא לא חזר במקרה בתשובה.

 

"ההתנהלות הזו יוצרת בעיה מאוד קשה, שכן דיור הוא נושא בעייתי במגזר החרדי, והראשונים שיפלטו החוצה ממרכזים חרדים יהיו החוזרים בתשובה. אם אתה חוזר בתשובה, או גרוע מכך - חוזר בתשובה ספרדי, לא תוכל להתקבל לכל מקום. כך נוצרת תופעה של משפחות שלא מתקבלות לקהילות חרדיות ונאלצות להקים קהילות משלהן".

 

משבר נפשי

דורון אומר כי ההבדל הגדול בין הקהילה של החוזרים בתשובה לקהילות אחרות הוא שמדובר באנשים שלעתים ניתקו את עצמם מכל סממן שאפיין את חייהם החילוניים.

 

"אלה אנשים שכל המעגלים שלהם התפרקו", מבהיר דורון, "הם התנתקו מהמשפחה החילונית שלהם, התנתקו מהקהילה החילונית שלהם ומהזהות החילונית שלהם. כשהם מנסים להיכנס לעולם החרדי ולא מתקבלים, זה יוצר אצלהם שבר אישי. הכל מתפרק והם לא מצליחים להרכיב משהו חדש. אל הוואקום הזה נכנסים אנשים בעלי שליטה רוחנית, כמו אליאור חן, שמצליחים להביא אותם למקומות קצוניים להחריד. כי כשאתה חושב שמשהו לא בסדר אצלך אתה עוד יותר מקצין את ההתנהגות שלך.

 

"במקרה של 'אמא טליבאן' אי הקבלה לקהילה חרדית יצר ואקום לא רק רוחני ,אלא נפשי. במצבים של שינוי זהות, ובעיקר דתית, אם אין מי שיקבל אותך בצד השני זה יוצר הפרעות נפשיות לא קלות. כך הצליח חן להשפיע עליהם כל-כך. למעשה, מי שאשם בקיצוניות של החוזרים בתשובה הם במקום מסוים החרדים עצמם, שלא קיבלו אותם אליהם".

 

הפתרון יגיע מלמעלה

אחרי שהובהר היטב שיש בעיה, צריך למצוא לה פתרון. אבל זה לא כל-כך פשוט. "אין פתרון", אומר דורון. "הסיבה לכך היא שהעולם

החרדי רוצה לשמור על הגבולות שלו, והוא יעשה הכל כדי להגן על עצמו מהחילוניות. חוזרים בתשובה נתפסים כאנשים שעלולים להכניס אליהם משהו מהעולם החילוני. כשחוזר בתשובה מגיע לגור במרכז של חרדים הוא לא מכיר את כל הניואנסים ולעיתים הוא מעמיד אותם במצבים לא נעימים, וזה יוצר לעיתים מפגש טעון".

 

ואולם, בסוף דורון מתרצה ומסכים שאולי, אולי יכול להיות סוף טוב לסיפור הזה. "הפתרון יכול להגיע רק מלמעלה", הוא אומר ולא מתכוון לאלוקים. "הפתרון צריך לבוא מהרבנים הגדולים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמא טליבאן. משבר קשה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים