שתף קטע נבחר

נחתם הסכם לבניית צינור גז עוקף רוסיה

הונגריה, רומניה, בולגריה אוסטריה וגרמניה ישתפו פעולה בבניית צינור שיזרים גז טבעי מאגן הים הכספי למרכז אירופה ויעקוף את רוסיה, הספקית הגדולה באזור עד כה

בניית צינור הגז נאבוקו יוצאת לדרך. ראשי הממשלות של טורקיה, הונגריה, רומניה, בולגריה ואוסטריה חתמו באנקרה על הסכם שיאפשר את הקמת הצינור, אשר יזרים גז טבעי מאגן הים הכספי למרכז אירופה ויעקוף את רוסיה, שהייתה עד כה ספקית הגז הגדולה לאזור. גם גרמניה לוקחת חלק בהסכם, אם כי הצינור לא יעבור בשטחה.

 

    בחורף האחרון:

 

השלמת הפרויקט מתוכננת לשנת 2014 ועלותו מוערכת בכ-8 מיליארד דולר. על פי התכנון, הצינור יוביל את גז מאזרבייג'אן דרך גאורגיה וטורקיה ומשם יתפצל למדינות אירופיות. הצינור מתוכנן לעבור גם דרך מדינות הבלקן, אשר עד כה היו תלויות לחלוטין באספקת הגז הרוסי. כיום שותפות בפרויקט חברות OMV האוסטרית, MOL ההונגרית, טרנסגאז הרומנית, בולגרגז הבולגרית ובוטאס הטורקית. הצינור יתפרס על פני 3,300 קילומטר וינטרל את התלות של אירופה ברוסיה.

 

מלבד הגז האזרי יעברו דרך הצינור גם משלוחי גז מקזחסטן וטורקמניסטן. גם איראן הביעה עניין להשתתף בפרויקט, אך הדבר נמנע ממנע בשל הסנקציות הכלכליות המוטלות עליה.

 

במקביל מתכננים ברוסיה לבנות צינור גז אלטרנטיבי - הזרם הדרומי - פרויקט שמאחוריו עומדת ענקית הגז הרוסית הממשלתית גזפרום. פרויקט זה צפוי גם הוא להוביל את הגז למרכז ודרום אירופה, אך דרך קרקעית הים השחור ובעלות נמוכה יותר. השלמתו צפויה רק בשנת 2015 ומטרתו העיקרית היא לשמור על מעמדה של רוסיה כספקית הגז המרכזית של אירופה.

 

בינתיים אל התחרות על צרכן הגז האירופאי מצטרפת גם עיראק, אשר הודיעה אמש כי היא מתכוונת להזרים כ-15 מיליארד מ"ק גז טבעי לטורקיה. מוקדם יותר סירבו שלטונות עירק להשתתף בפרויקט נאבוקו עקב מחסור בגז לצרכים מקומיים, אך לאחר שיערוך התפוקה הודיעו כי יזרימו חלק מהגז לטורקיה דרך צינורות קיימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משבר הגז במזרח אירופה: רוצים להשתחרר מהתלות ברוסיה
צילום: רויטרס
מומלצים