שתף קטע נבחר

זירת הקניות

בקרוב: חסכתם חשמל - תקבלו הנחה בחשבון

על פי תוכנית שמגבש משרד התשתיות, ומבוססת על מודל שהצליח בקליפורניה, מי שיצליח להפחית את צריכת החשמל שלו ב-20 אחוז יקבל הנחה של 20 אחוז על החשמל שצרך. המטרה: צריכה של פחות חשמל כדי להפחית בזיהום האוויר

תוכנית חדשה שמגבש משרד התשתיות תנסה להתמודד עם המחסור בחשמל ולהפחית את זיהום האוויר. לפי התוכנית, מי שיצליח להפחית את צריכת החשמל שלו ב-20 אחוז, יקבל 20 אחוז הנחה על החשמל שצרך.

 

משרד התשתיות מעוניין להפעיל את התוכנית כבר מאוגוסט הקרוב, לפחות באופן ניסיוני. "יישום של תהליך כזה יביא לחיסכון לצרכנים, לחברת החשמל ותועלת רבה לסביבה", אמר מנכ"ל המשרד, שאול צמח.

 

המודל מבוסס על תוכנית שמופעלת בהצלחה רבה בקליפורניה תחת השם "20/20". כל מי שהצליח לחסוך 20 אחוז מצריכת החשמל בביתו בהשוואה לחודש המקביל בשנה שלפני כן מקבל הנחה של 20 אחוז על החשמל שצרך. התוכנית פועלת בקליפורניה מאז שנת 2001 ולפי נתונים של חברות החשמל שם הצליחו מאז 34 אחוז מהצרכנים להפחית לפחות 20 אחוז מצריכת החשמל שלהם.

 

בישראל צורכת משפחה כ-660 קוט"ש (קילוואט-שעה) בממוצע בחודש. מי שיצליח להפחית את היקף הצריכה ל-530 קוט"ש יקבל את ההנחה. בתעריך הנוכחי, שעומד על 51.5 אגורות לקוט"ש (כולל מע"מ), יגיע החיסכון הכולל לכ-120 ש"ח בחודש בממוצע.

 

הרקע לתוכנית היא המודעות הגוברת בשנים האחרונות להשפעה שיש לייצור החשמל על התחממות כדור הארץ, והדרישה להפחית את צריכת החשמל. לפני שנה וחצי העבירה הממשלה החלטה מקיפה על התייעלות אנרגטית, כולל תאריכי יישום ופעולות לביצוע, אך עד היום כמעט דבר ממנה לא יושם. הסיבה קשורה כנראה לעובדה שבישראל התרגלו לאורך השנים להקים תחנות כוח נוספות בכל פעם שהדרישה לחשמל גדלה, ובכל זאת התחנות הקיימות אינן מצליחות לספק את הצריכה בשעות השיא.

 

ארגוני הסביבה טוענים זה מכבר כי אין צורך להקים עוד ועוד תחנות כוח מזהמות אלא לייעל את משק החשמל ולהביא לחיסכון משמעותי על ידי שינוי בהרגלי הצריכה. כעת נראה שהרעיון החל לחלחל גם למקבלי ההחלטות במשרד התשתיות, חברת החשמל, רשות החשמל והפורום הישראלי לאנרגיה.

 

כדי להצליח להגיע ליעד החיסכון של 20 אחוז צריך גם לעבור לשימוש במכשירי חשמל חדשים, חסכוניים ויעילים יותר, דבר שקשה להערך אליו בטווח הקצר. אנשי ארגוני הסביבה אמרו כי אם תיושם התוכנית ללא הסברה מקיפה לציבור וזמן להיערכות, היא עלולה ליצור אכזבה בקרב צרכנים שלא יצליחו להגיע ליעד החיסכון של 20 אחוז.

 

מחברת החשמל נמסר שהיא "מברכת על כל תהליך שבא לעודד חיסכון ושימוש מושכל באנרגיה". ד"ר שחר דולב מהפורום הישראלי לאנרגיה אמר: "אנו שמחים שקריאתנו ליישם תוכנית להתייעלות אנרגטית בישראל מתחילה לשאת פרי. יישום ראוי של התוכנית יפחית את הצוכך לבנות תחנות כוח מזהמות באופן הזול והיעיל ביותר".

 

הכתבה המלאה התפרסמה היום ב"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטורציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים