שתף קטע נבחר

ברזיל: אליאור חן אינו פליט; הערכה: יוסגר בקרוב

הרשויות בברזיל דחו את בקשתו של "הרב המתעלל" לקבל מעמד פליט. בפרקליטות מעריכים כי הליך ההסגרה יארך עוד כחודשיים, אך חן עלול למצוא דרכים נוספות לעכבו - כגון בקשה להבהרה על נימוקי הסגרתו

עוד מכשול הוסר בדרך להסגרתו של ה"רב" לישראל. הרשויות בברזיל הודיעו אתמול (יום ב') למחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה כי ועדה לענייני פליטים דחתה את בקשתו של אליאור חן לקבל מעמד של פליט במדינה, ובכך סללה את הדרך להסגרתו לישראל, כפי שכבר קבע לפני כחודשיים בית המשפט העליון בברזיל.

 

בהנחה שחן לא ימצא דרכים נוספות לעכב את ההליך, ההערכה בפרקליטות היא כי הוא יוסגר בעוד כחודש וחצי עד חודשיים. רק עניינים פרוצדורליים מעכבים כעת את ההסגרה, שממתינה לפרסום החלטת בית המשפט העליון, על נימוקיה. לאחר פרסום ההחלטה יצטרך שר המשפטים הברזילאי לחתום על צו ההסגרה, ובכך תיסלל הדרך להסגרתו המהירה של חן.

 

חן מבוקש בישראל בגין מעורבותו בפרשה החמורה של התעללות בילדים, במסגרת כת שאותה הוביל, והנהיגה פולחנים סדיסטיים. הוא נמלט עם תחילת החקירה לחו"ל והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. כחודשיים לאחר בריחתו הוא נעצר כשהוא משוטט ברחובות סאו-פאולו. זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט העליון הגיש בקשה לרשויות בברזיל לקבל מעמד של פליט, וזאת על מנת למנוע את הסגרתו לישראל.

 

בפעולה משותפת של עו"ד גלעד סממה מהמחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות, שגריר ישראל בברזיל גיורא בכר ויועץ השגרירות, רפי זינגר, הביעו רשויות מדינת ישראל בפני רשויות ברזיל את התנגדותן לניסיונותיו של חן לנצל את דיני הפליטים על מנת למנוע את הסגרתו לישראל. המאמצים נשאו פרי, ואתמול לפנות ערב התקבלה הודעת הרשויות ברזיל כי ועדת הפליטים דחתה את בקשתו של חן.

 

יש לציין כי גם פרקליטו של חן, עו"ד אריאל עטרי, לא תלה תקוות רבות 

בעניין מעמד הפליט. "הנושא העיקרי בטיעוננו היה ונשאר נושא ההסגרה, ולא הבקשה הנזכרת", אמר ל-ynet. "בנושא ההסגרה אנו מצפים שבית המשפט העליון בברזיל יקבל את טיעונינו, המבוססים היטב בדין הבינלאומי".

 

בפני חן אכן עומדות עדיין כמה דרכים אפשריות לעכב שוב את הסגרתו: הוא יוכל להגיש לשר המשפטים הברזילאי בקשה לעיון חוזר על דחיית בקשתו לקבל מעמד של פליט; וכן יוכל לבקש הבהרה על נימוקי בית המשפט העליון להסגיר אותו. הליכים עלולים לעכב את הסגרתו בעוד מספר שבועות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משטרת ישראל
"הרב" חן. מתקרב להסגרה
באדיבות משטרת ישראל
מומלצים