שתף קטע נבחר

איפה הכי משתלם לקנות מט"ח לקראת נסיעה?

רגע לפני שיוצאים לחופשה, בדקנו היכן כדאי להמיר שקלים למטבע זר. הממצאים: סוכנויות Change הן המשתלמות ביותר, מהבנק דווקא כדאי להתרחק

כמו בכל יולי־אוגוסט מנצלים אזרחים רבים את העומס המועט בעבודה, את חופשת בית הספר של הילדים ואת החום המקומי המעיק ונוסעים להתאוורר בחו"ל. אולם עוד בטרם העלייה על המטוס רבים מהם יצטיידו במטבעות של המדינות שבהן ינפשו. "כלכליסט" בדק היכן כדאי לבצע המרה משקלים למטבע חוץ.

 

הבנקים: אם כבר, אז בכספומט

באופן מסורתי, ישראלים רבים זוכרים כי מטבע אפשר להחליף בבנק. אולם בשנים האחרונות הבינו רבים מהם כי בשל גובה העמלות אולי כדאי למצוא פתרונות אחרים.

 

מבחינת תעריפוני הבנקים עולה כי החלפת כספים בבנק אינה המשתלמת ביותר. כל הבנקים דורשים עמלת מינימום עבור כל פעולה בהמרת ניירות ערך, הן ברכישה והן במכירה.

 

עמלות המינימום נעות בטווח של 5.5–8.5 דולרים לעסקה. לכך יש לצרף את השער שמעניקים הבנקים, אשר אינו מן האטרקטיביים. ביום ראשון שעבר, כשהשער היציג של הדולר עמד על 3.88 שקלים, מכרו הבנקים כל דולר בשער של 3.97 שקלים.

 
איזו חברת אשראי מציעה את העסקה הטובה ביותר?

איזו חברת אשראי מציעה את העסקה הטובה ביותר?
  לאומי קארד* ויזה** אמריקן אקספרס* ישראכרט*
עסקה בדולר 0.5% 2.5% 0.5% 0.5%
עסקה באירו 0.5% 2.5% 1.75% 1.3%
מטבע אירופי אחר 1.75% 2.5% 1.75% 1.75%
משיכה ממכשיר אוטומטי, דלפק או חלפן 4 דולר 4 דולר 3.75 דולר 3.75 דולר במכשיר אוטומטי 5.5 דולר בסניפי בנק

*לפי שער העברות והמחאות מכירה של הבנק הרלוונטי (לרוב 0.8% מעל השער היציג) ** לפי השער היציג

 

נבדוק את הדוגמה הבאה. מי שהיה מעוניין לרכוש באותו היום 1,000 דולר, היה צריך לשלם לבנקים 3,970 שקל, ונוסף על כך עמלת מינימום ממוצעת בת כ־30 שקל. במילים אחרות, בשקלול כל העלויות, בבנק תשלמו 4 שקלים עבור כל דולר - 12 אגורות מעל לשער היציג (עמלה המגלמת פרמיה של 3.05% מעל השער היציג באותו היום).

 

עם זאת, פתרון טוב יותר בנוגע לבנקים הוא למשוך את הדולרים מהכספומטים ולא לעבור דרך דלפק השירות. מי שינהג כך יצליח לחסוך את העמלה הכרוכה בפעולה (חריגים מבחינה זו הם הכספומטים של בנק לאומי בנתב"ג, שבהם יש צורך לשלם עמלת מינימום בת 7.2 דולרים).

 

משיכת מט"ח מהכספומטים תביא לתשלום של 3.97 שקלים עבור כל דולר - פרמיה של 2.3% מעל שערו היציג באותו היום.

 

בנק הדואר מנסה כבר תקופה ארוכה למצב את עצמו כבנק שהחלפת כספים בו היא זולה ובטוחה. באתר האינטרנט של הבנק מתגאים כי אצלם לא משלמים עמלות. גם בבנק הדואר הציעו לכם ביום ראשון האחרון למכור דולרים תמורת 3.97 שקלים, ללא כל עמלה.

 

במילים אחרות, אם מחליטים בכל זאת לקבל שירות אנושי אז בבנק הדואר זול יותר להחליף כסף, אולם אין הבדל בין החלפה זו לבין משיכת דולרים באחד הכספומטים המאפשרים זאת.

 

סוכנויות Change: רק לא בנמל התעופה

סוכנויות המרת המטבע הן האופציה המשתלמת ביותר: בהיותן גופים קטנים המתחרים בגופים מבוססים, הן מורידות את התעריפים, וברובן לא נגבית כל עמלה: בבדיקה של עשר סוכנויות ברחבי הארץ עלה שאף לא אחת מהן גובה עמלה, וכולן מציעות שערי מכירה נמוכים משמעותית מאלה המוצעים בבנקים, לרבות בנק הדואר.

 

בחלק מהסוכנויות שאלו מה היקף הדולרים שברצוננו לרכוש, עובדה המלמדת על תעריף משופר לסכומים גבוהים יותר.

 

הסוכנות הזולה ביותר (הממוקמת בבאר שבע) הציעה לקנות דולרים בתעריף של 3.9 שקלים, ואילו היקרה ביותר (ברמת אביב) - ב־3.97 שקלים. רק סוכנות זו נקבה במחיר השווה לבנקים השונים - כל השאר דרשו תעריפים שנעו סביב 3.93 שקלים. כלומר, מי שירצה לרכוש אלף דולר באחת מסוכנויות ההמרה ישלם רק 3,930 שקל - 5 אגורות בלבד (או פרמיה של 1.3%) מעל שערו היציג של הדולר באותו היום.

 

עם זאת, חריג לכך ניתן למצוא בסוכנויות ההמרה בנתב"ג, שם המחירים גבוהים הרבה יותר.

 

אמנם שער ההמרה עמד ביום ראשון האחרון על 3.93 שקלים לכל דולר, אולם נוסף על כך נדרשים המחליפים לשלם עמלה בת 2.7%. כלומר, מי שביקש לרכוש אלף דולר היה צריך לשלם לא פחות מ־4,038 שקלים - כמעט 16 אגורות (פרמיה של כ־4%) מעל שערו היציג באותו היום.

 

דרך אחרת, מסרה לנו סוכנות ההחלפה בנתב"ג, היא לרכוש את הדולרים בשער גבוה יותר ובכך להיפטר מתשלום עמלה, אולם השער היה גבוה במידה משמעותית מהשערים בשאר מדינת ישראל - 4,029 שקל (פרמיה של 3.9% מעל השער היציג). במילים אחרות, אם אתם רוצים להחליף כספים, נמל התעופה בן־גוריון אינו המקום לכך.

 

לסיכום, כדי למצוא עסקה טובה יש לברר את שערו היציג של המטבע הזר ולעשות סקר שוק קצר בקרב כמה סוכנויות באזור מגוריכם. לאור הבדיקה של "כלכליסט", פרמיה של 1%–1.5% מעל שערו היציג של המטבע מסתמנת כעסקה לא רעה.

 

כרטיסי אשראי: עדיפה משיכה אחת

בסופו של דבר, מרבית הנוסעים לחו"ל בוחרים לקחת איתם כרטיס אשראי כגיבוי ­- גם אם רכשו מט"ח עוד בארץ.

 

כשמדובר באשראי, מומלץ לבצע משיכה אחת של סכום גבוה ולא לבצע כמה משיכות של סכומים קטנים. כמו כן, קיימים כמה סוגי כרטיסים שבהם עד גובה סכום מסוים ובתקופה מסוימת, שמוגדרים מראש, לא נגבית ריבית על הפעולות השונות.

 

נתון נוסף שחשוב להביא בחשבון הוא מועד החיוב: אם החיוב לא מתבצע באופן אוטומטי ומיידי, העלויות יגדלו בהתאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
מעדיפים בבנק? אז כספומט עדיף
צילום: עומר הכהן
המרה בנתב"ג - היקרה ביותר
מומלצים