שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המועמדת של אובמה לעליון: אין לי הטיה גזענית

  אחרי שאתמול הציגה את עצמה בפני ועדת המשפטים של הסנאט, שבה אליה סוניה סוטומאיור כדי להשיב לשאלות הקשות שהטיחו בה הרפובליקנים. היא נדרשה להסביר למה התכוונה כשאמרה ש"לטינית חכמה" יכולה לפסוק טוב יותר מגבר לבן

  השופטת ההיספאנית הראשונה שצפויה להתמנות לבית המשפט העליון של ארה"ב, מועמדת הנשיא ברק אובמה לתפקיד, סוניה סוטומאיור, התייצבה היום (ג') מחדש לשימוע בפני הוועדה המשפטית בסנאט, כדי להגן על המוניטין המקצועי שלה. באשר להתבטאות הכי שנויה במחלוקת שלה הבהירה שמעולם לא התכוונה לרמוז שאשה היספאנית היא בהכרח שופטת טובה יותר מגבר לבן.

   

  "אני רוצה להצהיר מראש, באופן שלא משתמע לשתי פנים: אני לא מאמינה שלאף קבוצה גזעית, אתנית או מגדרית יש עדיפות בכל הנוגע לשפיטה הוגנת", הצהירה סוטומאיור בהופעתה השנייה בתוך יומיים בפני הוועדה. היא ציינה שהרקע שלה והניסיון המשפטי שלה לימדו אותה לשמור על ראש פתוח ולבחון תיקים בלי דעות קדומות.

   

  "אני מאמינה שלכל אדם יש הזדמנות שווה לשמש כשופט טוב וחכם, בלי קשר לרקע שלו או ניסיון חייו", הוסיפה סוטומאיור, שצפויה להפוך לאשה השלישית שתמונה לבית המשפט העליון האמריקני. רפובליקנים בוועדה תקפו אותה בעיקר על נאום שנשאה פעם, שבו רמזה ש"לטינית חכמה" תגיע בדרך כלל למסקנות טובות יותר מאשר גבר לבן בלי רקע דומה.


  סוניה סוטומאיור מאזינה לשאלות הקשות בוועדה, היום (צילום: רויטרס)

   

  סוטומאיור הבהירה שדבריה נועדו לדרבן נשים וארגונים למען זכויות ההיספאנים להגביר את פעילותם במסגרת החוק. "ניסיתי לספק להם השראה כדי שיאמינו שחוויותיהם היום-יומיות יכולות להעשיר את המערכת המשפטית, משום שחוויות ורקעים מגוונים תמיד עושים זאת", אמרה.

   

  "אנחנו לא רובוטים"

  שופטת בית המשפט לערעורים בת ה-55 אמרה בהתייחסה לפסיקה שלה עם שני שופטים אחרים - נגד כבאים לבנים מקונטיקט שטענו ששחורים הועדפו על פניהם - כי היא לא עסקה באפליה מתקנת כפי שנטען. "הסוגיה לא הייתה מה נעשה או לא נעשה, משום שפעלנו בהסתמך על תקדים", אמרה השופטת, בהתייחסה לפסיקה אחרת, שבוטלה בחודש שעבר על-ידי בית המשפט העליון. היא אמרה שעל רקע ביטול פסק הדין, היא בטוחה "לגמרי" שהייתה מגיעה למסקנה אחרת.


  "שופט צריך ליישם את החוק, לא להמציא אותו" (צילום: AFP)

   

  דמוקרטים, שמפלגתם היא ששולטת בסנאט, אמרו כי לסוטומאיור יש את הניסיון המשפטי והרקע ההולם כדי להתמנות לבית המשפט בן תשעה השופטים שהיה מחולק עד עתה בין ארבעה שופטים ליברלים לחמישה שמרנים. האיזון הזה יישמר, משום שהיא תחליף את השופט הפורש דיוויד סאוטר, שנחשב לליברלי. ואולם רפובליקנים תקפו אותה וטענו כי היא "שופטת אקטיביסטית", שתושפע מהטיותיה הליברליות בפסיקות.

   

  הרפובליקני הבכיר בוועדה, סנאטור ג'ף סשיונס, לחץ

  על המועמדת בנושא כששאל אם היא מאמינה ש"להיות חסרת פניות היא שאיפה בלבד שייתכן שאינה מתאפשרת תמיד או אפילו ברוב המקרים". סוטומאיור שבה והכחישה שתיתן לחייה האישיים למשול בפסיקותיה, ואמרה כי על אף שהניסיון חשוב, החוק קודם לו.

   

  "אני מאמינה שהניסיון שלי, בן 17 השנים, מראה שאני מאמינה שעל שופטים ליישם את החוק, ולא לייצר אותו", אמרה השופטת, וציינה שהמבחן הוא להכיר בהטיה הפנימית ולהסירה מתהליך קבלת ההחלטות. עם זאת ציינה: "חוויות משפיעות עליך. אנחנו לא רובוטים בלי רגשות שרק מקשיבים לראיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "כל שופט יכול להיות חכם"
  צילום: AP
  השחור הראשון מינה היספאנית ראשונה. ארכיון
  צילום: AFP
  מומלצים