שתף קטע נבחר

יורם קניוק והיהדות

לא תנאף הוא דיבר לא רלוונטי, בשר חזיר הוא אחד ממאכלים רבים ששווה לא לשמור כשרות בשבילם, אבל לקרוא תנ"ך זה תענוג. יורם קניוק מספר על היהדות שלו, ומגלה שביאליק המליץ לאמו על השם כי "יורם היה המלך שעשה רק את הרע בעיני ה'"

1. עם איזו דמות תנ"כית היית רוצה להיפגש, ומה היית אומר לה? עם דוד המלך. הייתי שואל אותו "איך הצלחת לא לאהוב אף אחד כל ימי חייך ולהישאר כל כך אהוב?", כמאמר הפסוק "נפלאת אהבתך לי מאהבת נשים". הוא אמנם ידע להראות תשוקה, אבל לא הראה לעולם אהבה - ובכל זאת הצליח להיות נאהב.

 

2. מצווה שהיית מבטל. לא תנאף. כמובן שאין מדובר רק באינטרס שלי, אבל לנאוף זה עונג גדול. כל גיבורי התנ"ך נאפו, חוץ מירמיהו אולי. זהו דיבר שכבר מזמן ירד מסדר היום.

 

3. מצווה שמוצאת חן בעיניך. "לא תענה ברעך עד שקר". יש מצוות רבות שמוצאות חן בעיניי, אבל זו באופן מיוחד, היות והיא מבוססת על הרוע האנושי, רוע נטול סיבה שאותו יש למנוע. כמובן שגם "לא תרצח" הוא חשוב מאוד, אך הוא בעייתי. לראיה, כבר בתחילת התנ"ך קין רוצח, ולא רק זאת, אלא שמתאפשרים לו חיים שלמים והקמת משפחה. אפילו אברהם לקח את שני בניו למות. אחד לעקידה והשני למדבר. הם נצלו בעקבות הנסיבות.

 

4. יום כיפור: בבית הכנסת/ צם בבית מול הדי.וי.די/ עסקים כרגיל? אני מצטער, אבל אני לא צם ביום כיפור. לעומת זאת, אני מאוד אוהב ביום הזה לקרוא את הטקסטים שבמחזור התפילה ליום הכיפורים. בקרבת ביתי, בשדרות רוטשילד, יש את בית כנסת בר אילן, ואני נוהג לשבת על הספסל מחוץ לבית הכנסת ולשמוע את מנגינת כל נדרי. אני פחות מתחבר לטקסט, אבל הלחן מקסים בעיניי.

 

5. מתי בפעם האחרונה התפללת או היית בבית כנסת? הייתי בבית כנסת לפני 20 שנה. זה היה יום כיפור והייתי בשטוקהולם במסגרת השקת ספר שלי שיצא שם, והרגשתי לפתע צורך לבקר בבית כנסת.

 

6. מה אתה זוכר משיעורי תנ"ך? אווו. ידעתי פעם 40 פרקים בעל-פה. למדנו תנ"ך בהנאה אדירה, זו הייתה השפה שלנו והההיסטורה שלנו. אז הדיבור על תנ"ך היה מאוד עמוק והמורים שלנו היו חכמים ודרשו את הפירוש הכי קרוב להיגיון. החרדים מנכסים לעצמם את התורה, והשאירו לנו את הנביאים והכתובים. פעם אמרו לי בחנות ספרים סיני, שמוכרת לקהל חרדי "אין לנו נ"ך, הקונים שלנו רוכשים רק תורה". אני עדיין קורא תנ"ך כמעט מדי יום, וזו אחת מההנאות הכי גדולות שלי. רק אתמול קראתי שוב את שירת דבורה והתמוגגתי מהכח.

 

7. ברית מילה: בגלל המסורת/ בשביל הילד/ מנהג פגאני? מנהג פגאני. לא היה לי בן אז איני יכול לומר מה הייתי עושה לו היה לי, אבל אני עדיין זוכר את הכאב. אגב, ח.נ ביאליק היה הסנדק שלי ונתן לי את שמי. הוא המליץ לאמי לתת לי את השם כי "יורם היה המלך שעשה רק את הרע בעיני ה'". הייתי יורם השני בארץ.

 

8. מה המאכל שרק בשבילו שווה לא לשמור כשרות? אחחח...כל כך הרבה. בשר חזיר.

 

9. האוכל יהודי הכי טעים בעיניך? מרק עוף עם אטריות, וגם גפילטע פיש. אצלנו לא ידעו לבשל, כך שאין לי זכרונות מבית אמא בעניין הזה, אבל עד היום אני הולך למסעדת "קיטון" ונהנה מהמאכלים האלה.

 

10. מה חסר בלוח השנה היהודי? יותר שמחה. כפי שבעבר היה ט"ו באב, כשהבחורות היו יוצאות לכרמים.

 

11. מה בין יהודי לגוי? אני לא יודע, אבל יש ביהדות משהו מופלא בעיניי - שאין רב ראשי, אין דוגמא. משה הוציא את האל מחוץ לטבע, וזה חידושו הגדול. אינך יכול להשפיע על האל. הנצרות למשל הוסיפה את העובדה שהאל שלהם יכול ללדת ובעצם היותו אנושי יותר, הוא הופך לאליל. לצערי, היום זה השתנה, וגם בקרב היהדות יש רבים שהופכים את היהדות לעבודת אלילים. בעבר, היו בית שמאי ובית הלל, היה ויכוח ודיון, כיום יש פסיקה ולא מתעמתים עם אמיתות אחרות. אפילו משה אומר "מי כמוך באלים ה'" ובכך חושב "אתה האל שלי", אבל בד בבד מציג אלטרנטיבה קיומיות של אלים אחרים. הרבה מזה הלך היום לאיבוד.

 

12. אם היית ממציא את יום המנוחה שבת, איך הוא היה נראה? אמנם הייתי בשבת סוגר הרבה דברים, אבל נותן תחבורה ציבורית כדי שכולם יוכלו לנסוע לים. הייתי מנסה להנהיג פה שבת שדומה לאירופה בימי ראשון. זה יום מנוחה, אבל גם יום כיף. אצלנו, אם אין לך רכב פרטי, לא מאפשרים לך ללכת לים או לטייל בטבע. אני בעד סגירה של קניונים וחנויות ובתי מסחר, אבל בתי קפה וקיוסקים צריכים להיות פתוחים. יש לנו יום וחצי מנוחה בשבוע, למה אי אפשר לבלות עם הילדים ולראות יער או גיא או חורשה בנחת? למה כובלים אדם לביתו?

 

13. מיהו עמלק בעיניך? אין לי מושג מיהו. אני יודע רק ששונאים אותו ושצריך להרוג אותו, אבל אף אחד לא יודע מיהו ושאלתי לא מעט אנשים בעניין. הוא

בלי ספק "האחר", ואולי האחר הזה הוא בעצם היהודי. ולכן משך אלפיים שנה התעללו בו ושנאו אותו מהיותנו "האחר". כדאי שנלמד מזה משהו.

 

14. בקשה מאלוהים: אני לא מאמין שיש דבר כזה, כך שאני לא יכול לבקש משהו ממנו. אבל אני חושב שאחד הדברים היפים ביהדות זה שאפשר לקיים את המצוות גם בלי להאמין. "הכול בידי שמים, חוץ מיראת שמים".

 

  • יורם קניוק ישוחח עם ד"ר מיכה גודמן "על החיים,על המוות ועל הרוח היהודית" במסגרת אירוע שמקיימת עמותת "תשקופת" המסייעת לחולים במחלות קשות. הערב יתקיים ביום רביעי, 22 ביולי בשעה 20:00, בבית ציוני אמריקה בתל אביב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם קניוק
צילום: מיכאל קרמר
חזיר. הכי טעים
צילום: רויטרס
תנ"ך. 40 פרקים בעל-פה
צילום: הרצל יוסף
צילום: AP
חוף הים. למה אין תחבורה בשבת?
צילום: AP
מומלצים