שתף קטע נבחר

מת אברהם אחיטוב, ראש השב"כ בשנות ה-70

אחיטוב, איש מודיעין יסודי ומעמיק שהחל את דרכו בגיל 16 ב"הגנה", התווה את מדיניות המלחמה בטרור אחרי מלחמת ששת הימים ואף טבע את המושג "השטחים המוחזקים". יעקב פרי: הוא חינך דורות בשירות

אברהם אחיטוב, ראש שירות הביטחון הכללי (השב"כ) בין השנים 1980-1974, מת היום (ד'), בן 79.

 

אחיטוב נולד בשנת 1930 בגרמניה בשם אברהם גוטפריד, ובגיל חמש עלה עם משפחתו לישראל. הוא למד בישיבת כפר הרוא"ה, ובגיל 16 הצטרף ל"הגנה". בהמשך הצטרף לשירות המודיעין "ש"י פנימי" שהוקם בעיצומה של מלחמת העצמאות, ולימים הפך לשירות הביטחון הכללי.

 

באותה תקופה עיברת אברהם את שם משפחתו מגוטפריד לאחיטוב, וב-1949 הצטרף לשב"כ. במהלך שירותו סיים תואר ראשון ותואר שני במשפטים בהצטיינות יתרה, ומילא בזה אחר זה מספר תפקידי מפתח בארגון.

 

בהמשך עבר למוסד, ובב-1961 שימש כראש שלוחה של המוסד בחו"ל. ב-1974 מונה לעמוד בראשות השב"כ, ושימש בתפקיד זה עד 1980, אז פרש לאחר 31 שנות שירות.

 

לאחר פרישתו היה אחיטוב חבר בהנהלה הבכירה של בנק הפועלים, עד לשנת 1995. בהמשך שימש כדירקטור בקבוצת ניצב"א החזקות ובתע"ש.

 

"תמיד הטיל ספק"

בכירים לשעבר בשב"כ קיבלו בצער את הבשורה. "הייתה לי הזכות להתקבל לשירות כשהוא היה ראש האגף לענייני ערבים", אומר יעקב פרי, ראש השירות בתחילת שנות ה-90. "אני מצטער מאוד על מותו ומשתתף באבלה של המשפחה. אברהם אחיטוב היה איש יסודי מאוד, מעמיק מאוד וקפדן המחמיר קטנה כחמורה. הוא היה בקי מאוד בתורה המודיעינית ואיש משפחה למופת".

 

"אחיטוב, שהתחנך כבחור דתי, היה ממניחי התשתית לתורת האיסוף המודיעיני", מוסיף פרי. "הוא הוליך את השירות עם כניסתו לשטחים לאחר מלחמת ששת הימים. זאת הייתה אחת התקופות הקריטיות של השירות, והוא חינך ולימד דורות רבים מאוד של אנשי שטח ואנשי איסוף ומודיעין".

  

לדברי ח"כ גדעון עזרא, לשעבר סגן ראש השב"כ, "הייתה לו אמרה אחת לאורך כל הדרך - תמיד להטיל ספק. את זה אני לא אשכח.

בשירות הביטחון זה דבר חשוב במיוחד. הוא היה איש קשה, אבל היושר האישי היה אצלו דבר שאין למעלה ממנו - הוא היה חד מאוד".

 

"למעשה", מוסיף עזרא, "הוא התווה את הקווים הראשונים למלחמה בטרור אחרי מלחמת ששת הימים. ב-1980, כראש השירות, הוא מינה אותי להיות ראש אגף עזה וסיני. היה זה הוא שטבע את המושג 'השטחים המוחזקים' ולא יהודה ושומרון, עזה או שטחי ישראל השלמה. אם היית טועה הוא היה מתקן אותך מיד כדי להבהיר שאין זה כך או כך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות שב"כ
אברהם אחיטוב
באדיבות שב"כ
פרי. "מעמיק וקפדן"
צילום: ירון ברנר
עזרא. "יושר שאין למעלה ממנו"
צילום: דנה קופל
מומלצים