שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  איך לעשות כסף מהשקעות נדל"ן באילת?

  המשקיעים הזרים עוזבים והמחירים יורדים, אבל תעריפי השכירות שומרים על יציבות. התוצאה: הדירות בעיר הנופש הלאומית שוב אטרקטיביות. כך תנצלו את ההזדמנות

  שוק הנדל"ן האילתי מתחמם בקיץ: לפתע אין דירות להשכרה. משקיעים מנצלים חופשה באילת לסגור עסקה או שתיים לדירת נופש הצופה למפרץ. גם המספר הגדל של העובדים במלונות ואתרי התיירות גורם לביקוש הדירות לגדול. לאחר שנה של שפל חסר תקדים - "החורף הארוך של אילת", כפי שהוא מכונה בשוק המקומי - ניתן למצוא נכסים רבים ומעולים מתחת ל-100 אלף דולר.

   

   

  האטרקטיביות האילתית באה לידי ביטוי בשוק הנדל"ן. למרות היותה הכי מרוחקת בארץ, אילת אינה נחשבת אזור פריפריאלי, אלא יותר מראה מובהקת של המתרחש במרכז. כלומר, הדירות העממיות והזולות מתייקרות, משום שהן זוכות לביקושים גדולים ממשקיעים מכל הארץ, ואילו היוקרתיות עומדות ללא ביקוש.

   

  עיקר הביקוש הוא לדירות 4-3 חדרים במחירים של כ-500-300 אלף שקל (בממוצע). התשואה על דירה כזאת מגיעה ללמעלה מ-5% ולעיתים עד 8%, שכן הן מושכרות ב-3,200-2,300 שקל לחודש והמחירים עתידים להאמיר בקיץ.

   

  הנה מה שאתם צריכים לדעת לפני שאתם יוצאים בחופשה הקרובה מהמלון הממוזג שלכם לחפש נכס להשקעה.

   

  דירות: 10% תשואה

  "אם לפני כשנה רוב המשקיעים בנדל"ן בעיר היו תושבי חוץ, הרי שהיום מדובר בישראלים, תושבים מקומיים שזיהו את הפוטנציאל של הנדל"ן בעיר", אומרת עו"ד נעמי גונן, בעלת משרד נדל"ן באילת. "כמו כן, אם לפני כשנה עסקאות הנדל"ן כללו דירות חדשות ויקרות יותר, הרי שהיום מדובר בעסקאות בהיקפים נמוכים יותר, שהתשואה שלהן גבוהה", מסבירה גונן.

   

  עם זאת, גונן מזהירה את התל אביבים המסתערים על הנדל"ן בעיר: "רבים מהמשקיעים מנצלים את בואם לאילת לחופשה המשלבת עסקים ורוכשים דירות כלאחר יד. יש השקעות מעולות, אך לא הכל ורוד. התשואה על דירה בשכונה אחת לא דומה לתשואה של דירה בשכונה אחרת. שוק הנדל"ן באילת הוא ייחודי ודורש התמקצעות רבה. צריך להיזהר מדירות הנראות כמציאות, אך עלולות להתגלות כבור שחור שלא ניתן להשכיר או למכור אותו", מסבירה גונן.

   

  לדבריה, "ניתן למצוא הפרשים של עד 25% בין בניין לבניין באילת. ואנחנו מדברים על דירה באותו גודל. מנגד יש דירות קטנות שאותן ניתן לרכוש במחירים מצחיקים של פחות מ-300 אלף שקל. לאחר שיפוץ קטן ניתן לקבל על דירות אלו תשואה של 10% ויותר".

   

  עם זאת, יש לזכור כי לא קל לנהל נכס הנמצא באילת מהרצליה. "שירות ניהול ההשקעה על ידי עורך דין באילת עולה בדרך כלל כחודש אחד משכר הדירה השנתי, דבר המבטיח לבעלים כי הכל מתנהל לפי חוק ומצמצם את הסכנה בהשקעה. לעומת זאת יש ירידה חדה במחירי דירות היוקרה. שכן במצב הכלכלי של היום, אנשים לא משתגעים על בית פרטי צופה לים, שיהיה נעול רוב השנה.

   

  "גם הצרפתים שרכשו עשרות בתים בשכונה שלמה מממשים חלק מהנכסים. מדובר בבתים צמודי קרקע שהיו מבוקשים ונרכשו בכמויות גדולות על ידי משקיעי חוץ צרפתים ורוסים, אך אלה נפגעו מהמשבר הגלובלי ואינם נראים היום. יתרה מכך, חלקם העמידו את נכסיהם למכירה, כך שהיום קיים היצע גדול מאוד של נכסי יוקרה, וקונים אין.

   

  דירות יומיות: מול המלונות

  מאחר שאילת במהותה היא עיר נופש, דירות רבות בעיר מושכרות על בסיס יומי לתיירים. אין מדובר דווקא בתיירים מחוץ לארץ, אלא בתיירות פנים שמשגשגת. כך למשל, דירות באזורים כמו צופית, עין נטפים ואיילות, מושכרות על בסיס יומי או שבועי. מדובר בדירות מרוהטות, ממוזגות היטב ומאובזרות עד רמת סכו"ם וצלחות.

   

  המחיר ליום נע בין 125-50 שקל לאדם. המחיר הזול הוא בעיקר לדירות המתאימות לסטודנטים, חיילים, צוללנים ודלפונים. המחיר היקר הוא לדירות בפרויקטים יוקרתיים ויפים, בדרך כלל עם בריכה ואפילו ספא. כך שאם אתם חושבים על השקעה באילת - אולי כדאי לכם לנסות את האופציה הזו.

   

  לאחרונה רכש משקיע מתלאביב דירה בשדרות צאלים, 2 חדרים בשטח 60 מ"ר בקומה שנייה, כשהיא משופצת לחלוטין, ב-292 אלף שקל. בפרויקט שבו בריכת שחייה לשימוש הדיירים, מה שעושה אותו מתאים מאוד למשקיעים, תוכלו למצוא דירה למכירה ב-350 עד 370 אלף שקל. ניתן, כמובן, להשכירה על בסיס יומי. בתקופות החורף השכירות לדירה כזאת תעלה כ-2,000 שקל לחודש - עדיין תשואה של כ-7%.

   

  מזלה של אילת מבחינת המשכירים הוא ביציבות במחירי השכירות. בחורף אמנם המחירים יורדים ב-10%, וחלק מהדירות מתפנות. בקיץ מתבצע תיקון אוטומטי, ויש אף דירות על בסיס יומי ושבועי, המנוהלות דרך האינטרנט. תשואות שעשויות להגיע ביולי-אוגוסט לקצב שנתי של 30%. 

   

  הצרפתים הפסידו 20% על דירות באילת

  הבעיה של אילת היא המשקיעים שלא גרים בעיר. הם גילו את העיר בעיתוי שונה, וחשבו שהמחירים רק יעלו. רבים עשו את הצעד הזה לפני כשנה וחצי, כלומר לפני המשבר, ורכשו דירה במחירי שיא. אז היה אפשר לטעות, שכן אף אחד לא צפה את חומרתו של המשבר הכלכלי שיכה בנו. במיוחד לא כשרעש של עשרות טיסות צ'רטר נחתו בעיר מצרפת.

   

  התוצאה: משקיעי חוץ רכשו דירות ב-650 אלף שקל, בשכונת שחמון למשל, שעומדות היום למכירה ב-500 אלף שקל. ויש מי שמתווכח ורוצה עוד להוריד את המחיר. לכן צריך למצוא תמיד את העיתוי הנכון. נכון לעכשיו, כשהמחירים בשפל כלשהו, אפשר עוד להמתין, אבל יש לזכור כי לאור הביקושים הגבוהים במרכז הארץ, הם יקרינו כהרגלם גם לאילת.

   

  יש גם חסרונות

  אם אתם עדיין חוששים מהמשבר הגלובלי, יש כמה גורמים שכדאי לשקול: ראשית המשבר לפני סיום. שנית תושבי החוץ מכירים כבר את אילת, בעיקר הצרפתים והרוסים, ולכן הם עתידים לשוב אליה. חשוב לציין כי המחירים היום אטרקטיביים בעיקר לנכסי יוקרה, ונראה שבקרוב דווקא מחירי נכסי היוקרה יאמירו עם חזרתם של תושבי החוץ העירה.

   

  בעקבה הסמוכה הבינו כבר את הפוטנציאל, ולכן מתרחש שם פיתוח נדל"ני אדיר. כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות" לפני כשנה, החלו השכנים הירדנים בהקמת עשרות בתי מלון ענקיים ואטרקטיביים ביותר לצד פיתוח, במימון סעודי של מאות מיליוני דולרים, רצועת החוף הירדנית ממול.

   

  רוני פיבקו, מנכ"ל רשת קלאב הוטל וחבר נשיאות התאחדות בתי המלון באילת: "כבר היום יש לנו קשיים להביא לכאן תיירים מחו"ל. זה מתחיל בהגבלות לאישורי נחיתה בשדה התעופה האילתי לטיסות בינלאומיות, החמור מכך הוא שאפילו לאל על לא נותנים לנחות באילת, דבר הנותן עדיפות לצד הירדני ונגמר בכך שקו הרכבת לאילת תקוע למרות שמדברים עליו כבר שנים".

   

  באילת אף באים בטענות כי התמהמהות בהקמת הקזינו, שבכל העולם מהווה חלק מאזור תיירותי, גורמת אף היא לנסיגה באטרקטיביות של העיר. "אנו חוששים כי אילת, תושביה, עובדיה ומדינת ישראל בכלל עלולים להפסיד למדינות השכנות, שכן ע"פ הערכות של התאחדות בתי המלון, מדובר בחצי מיליון תיירים ישראלים וזרים. כלומר, הפסד כספי של מאות מיליוני דולרים למדינת ישראל, אובדן של מאות מקומות עבודה ותעסוקה לעובדים".

   

   

  הכתבה המלאה מתפרסמת הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים