שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עתירה: למה מס הבצורת זורם לקופת האוצר?

יוסי אלון מתל אביב עתר לבג"ץ בדרישה לבטל את היטל הבצורת או לדאוג שהכסף ישמש לפיתרון משבר המים: אם יש משבר מים והחליטו להטיל היטל על מנת לפתור אותו, יש לדאוג שכספי ההיטל ישמשו לקידום הפיתרון, כדי שבשנה הבאה לא יהיה עוד צורך בהיטל כזה. כל עוד הכסף נכנס לאוצר זה מריח כמו כלי לכיסוי הגירעון בתקציב

הביקורת החריפה נגד היטל הבצורת מגיעה לפתחו של בית המשפט העליון: יוסי אלון, תושב תל אביב, עתר לבג"ץ נגד המדינה ורשות המים בדרישה לבטל את היטל הבצורת, שנכנס לתוקף אתמול (ד').

 

אלון, באמצעות עורך דינו ברק רון, טוען שהעובדה שכספי היטל הבצורת אינם מועברים לפיתרון משבר המים אלא לקופת האוצר, הופכת את המהלך לכלי שנועד לכסות על גרעונות המדינה, לא פותרת את משבר המים ולא מסייעת לשנות את המציאות שאילצה להטיל את ההיטל.

 

"הטענה המרכזית שלנו היא שאם ההיטל יועד לפתור את משבר המים, הכספים שנגבים מהציבור אמורים להיות מופנים לפיתרון המשבר", אמר ל-ynet עו"ד רון. "התחושה כעת היא שזה בא לממן גירעון תקציבי ולא את משבר המים".

 

"העתירה שלנו אומרת כך: או שתבטלו את ההיטל, או שתקבעו שהכספים יועברו לפיתרון המשבר - לחפירת מאגרי מים, מתקני התפלה וכ"ו. אינני מומחה למים אבל אני בטוח שניתן לייעד את הכסף לטובת פיתרון המשבר במשק המים. אז לפחות נהיה שקטים כי נדע שהמדינה פועלת על מנת להסיר את הגזירה הזו מעלינו.

 

"נכון להיום, אם תהיה עוד שנת בצורת, יאריכו את ההיטל בעוד שנה, ואז שוב בעוד שנתיים, ותהיה המשכיות של הפגיעה הזו, אבל הפיתרון למשבר המים לא יימצא אם לא ייעדו את הכסף על מנת להביא לסוף המשבר.

 

רון אומר כי הוא מודע לקושי שבבקשה לבטל את המהלך כולו, וצופה שבבית המשפט ישיבו אנשי רשות המים כי המחסור במים אמיתי ודוחק ושיש הכרח בחיסכון במים. הוא גם צופה שהמדינה תטען שהמנגנון עליו הוחלט - היטל הבצורת - היא הדרך להביא לחיסכון במים. אך הוא סבור שהעדר ההוראה המפורשת להעביר את כספי ההיטל לצורך שידרוג תשתיות המים במדינה מעידה שכל המהלך לא נועד אלא ככלי להזרים כסף לקופת האוצר, לצרכים אחרים.

 

"ייתכן שהם צודקים ויש משבר חמור; אז בואו ותפתרו אותו: קחו את הכסף ויעדו אותו לפיתרון המשבר במשק המים כדי שבשנה הבאה לא יהיה צורך בהיטל כזה.... אם הממשלה צריכה לכסות גרעונות - שתטיל מס חוקי וגלוי. מים הם מצרך חיוני והטלת מס על צריכת המים מעליבה את האנטיליגנציה, ומנוגדת לחוק 'כבוד האדם וחירותו'", דברי רון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אילוסטרציה
צילום: איי אף פי
מומלצים