שתף קטע נבחר

זינוק של 15% בעיקולים בארה"ב במחצית 2009

למרות תוכנית ממשל אובמה שמעניקה סובסידיות לנותני הלוואות, קיבלו יותר מ-1.5 מיליון בתים בארה"ב הודעות על עיקול צפוי בינואר-יוני השנה

מספר הבתים בארה"ב שנמצאים על סף עיקול זינק בכ-15% במחצית הראשונה של 2009, על רקע הגידול באבטלה, שגרם לאנשים רבים לא לעמוד בתשלומי המשכנתא החודשיים.

 

 

לפי דו"ח שפרסמה היום (ה') חברת המעקב ריאלטי-טראק, משבר העיקולים התופח פגע ביותר מ-1.5 מיליון בתים בארה"ב בששת החודשים הראשונים של השנה. מהנתונים עולה כי למרות התוכנית של ממשל אובמה, שנועדה לעודד את תעשיית ההלוואות להימנע מעיקולים באמצעות סובסידיות בהיקף של 50 מיליארד דולר, העיקולים המשיכו. לדעת מומחים, העיקולים צפויים להגיע לשיאם רק באמצע השנה הבאה.

 

ביוני זינק מספר הבקשות לעיקולי בתים ביותר מ-33% לעומת יוני 2008, וב-5% לעומת מאי. יותר מ-336 אלף בתים קיבלו לפחות הודעה אחת על עיקול צפוי בחודש שעבר, כלומר - אחד מכל 380 בתים בארה"ב. בנקים עיקלו יותר מ-79 אלף בתים ביוני, לעומת 65 אלף בתים חודש קודם לכן.

 

שיעור העיקולים הגבוה ביותר נרשם במחצית הראשונה של 2009 בנבאדה - יותר מ-6% מהבתים במדינה קיבלו בקשת עיקול. אריזונה תפסה את המקום השני, ואחריה פלורידה, קליפורניה ויוטה.

 

 

לפי משרד האוצר האמריקני, נכון לתחילת יולי, כ-130 אלף לוקחי הלוואות נרשמו לתוכנית הממשל לביצוע שינויים במשכנתאות, ו-25 חברות משכנתאות הצטרפו לתוכנית, ויקבלו סובסידיות בהיקף של כ-18.6 מיליארד דולר. אך אנליסטים ומומחים בתחום אומרים כי השפעת התוכנית קטנה מהצפוי, וכי היא מורכבת מדי.

 

לפני כשבוע, שר האוצר טימותי גייתנר ושר השיכון שון דונובן ניסו להגביר את הלחץ על התעשייה, ואמרו במכתב לחברות המשכנתאות המשתתפות בתוכנית שהתעשייה צריכה "להקדיש יותר משאבים לתוכנית כדי שתצליח". בנוסף, הזמינו השניים את בכירי התעשייה לפגישה עם בכירים בממשל ב-28 ביולי.

 

 

 

ריאלטי-טראק צופה כי במהלך השנה יוגשו 4 מיליון בקשות לעיקולים עבור 3.2 מיליון בתים, שיא חדש, ולעומת 3.1 מיליון בתים ב-2008.  שיעור האבטלה ההולך וגדל, שהגיע בחודש שעבר לשיא של כמעט 26 שנים, הוא הגורם המשמעותי ביותר שפוגע ביכולתם של בעלי הבתים לעמוד בהחזר ההלוואות.

 

ירידה נוספת בתביעות חדשות לדמי אבטלה

עוד דווח היום כי מספר התביעות החדשות לדמי אבטלה ירד בשבוע שעבר ב-47 אלף ל-522 אלף תביעות חדשות, הרמה הנמוכה ביותר מאז ינואר. כלכלנים צפו כי מספר התביעות החדשות לדמי אבטלה יעמוד על 575 אלף.

 

עם זאת, משרד העבודה מסר כי הירידה אינה משקפת בהכרח שיפור בתנאים הכלכליים, אלא בעיקר את השפעות ההיערכות מחדש בתעשיית הרכב. מספר האנשים שממשיכים לקחת דמי אבטלה ירד ב-642 אלף ל-6.27 מיליון איש, הרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע אפריל. 

 

הפדרל ריזרב צפה בתחזית חדשה כי שיעור האבטלה בארה"ב יגיע ליותר מ-10% במהלך השנה הנוכחית. ביוני עלתה האבטלה ל-9.5%. המיתון, שהתחיל בדצמבר 2007 והוא הממושך ביותר מאז מלחמת העולם השניה, הוביל לאובדן של כ-6.5 מיליון משרות בכלכלת ארה"ב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
למרות הסיוע, זינוק בעיקולים
צילום: רויטרס
מומלצים