שתף קטע נבחר

"חוק הנכבה" חוזר: בלי מאסר, בכפוף לאוצר

בוועדת השרים לחקיקה תעלה מחר מחדש הצעת החוק שעוררה סערה. לשר האוצר תינתן סמכות לשלול תקציבים מארגונים שיציינו את יום העצמאות כיום אבל, אך אנשים פרטיים לא ייאסרו

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר (יום א') בגרסה מעודכנת של "חוק הנכבה", אותה יעלה לוועדה חבר הכנסת אלכס מילר מישראל ביתנו. ההצעה אוסרת על כל גוף או מוסד ציבורי המתוקצב על-ידי המדינה לממן מגוון פעילויות - שציון יום העצמאות של מדינת ישראל כיום אבל היא רק אחת מהן.

 

על פי הצעת החוק, ייאסר על גוף מתוקצב או מוסד ציבורי הנתמך על-ידי המדינה להוציא כסף לשם ביצוע פעילות שיש בה "שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי; שלילת אופיה הדמוקרטי של המדינה; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור ופגיעה בכבוד דגל המדינה או בכבוד סמל המדינה".


הפגנה ביום הנכבה האחרון. נגד הערכים הבסיסיים? (צילום: AFP)

 

על פי הצעת החוק, באם שר האוצר ייראה שגוף מתוקצב או גוף נתמך על ידי המדינה לא קיים את ההוראות -  הוא יהיה רשאי לעכב מימון עבורו.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי חוק יסודות התקציב קובע את עקרונותיו של תקציב המדינה, ואת מרחב התמרון של מנסחי התקציב. לפי ההצעה, "עקרון 'הדמוקרטיה המתגוננת' יובא לידי ביטוי מעשי גם במסגרת הקביעה מהי הוצאה אסורה על גופים ממשלתיים ועל גופים הזוכים למימון ממשלתי. בנוסף ייקבע בחוק איסור על גופים ממשלתיים או כאלה שזוכים למימון, לארגן או לממן פעילויות שיש בהן כדי לערער את יסודות המדינה ולסתור את ערכיה הבסיסיים".

 

התיקון - בעקבות הסערה הציבורית

לפני מספר שבועות חוללה הצעת "חוק הנכבה" המקורית סערה ציבורית, שבעקבותיה נדחתה הצעת החוק בוועדת השרים. כדי למנוע את גניזתה, תוקן הנוסח המקורי בתיאום בין מזכיר הממשלה, צבי האוזר, לבין מילר.

 

"אם למישהו היה ספק לגבי הגרסה הקודמת של הצעת החוק, כלל הקשת הפוליטית תסכים על כך שמדינה שפויה לא תממן פעילות הסתה נגד עצמה, שהרי מדובר בסכנה ביטחונית ובטפשות גמורה. לכן אני מאמין שהממשלה תביע תמיכה גורפת בהצעה",

 אמר מילר והוסיף: "לא אתן שכספי משלם המסים ישמשו לתעמולה אנטי-ציונית המופעלת על-ידי גופים טרוריסטיים ומסיתים מקצועיים".

 

בהצעה הקודמת נאסר על הפגנות ביום העצמאות והוצע להעמיד לדין פלילי - עם עונש מאסר של שלוש שנים - את אותם אנשים שחגגו ביום הנכבה ושללו את קיומה של מדינת ישראל. כעת מדובר באיסור על כל גוף או מוסד ציבורי המתוקצב על-ידי המדינה לממן מגוון פעילויות המציינות את יום העצמאות כיום אבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להפגין מותר, לממן אסור
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
ח"כ מילר. "כולם יסכימו"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים