שתף קטע נבחר

"אמא טליבאן" הורשעה בהתעללות ב-6 מילדיה

תושבת בית שמש הורשעה בהתעללות בקטין ובתקיפה חמורה. בעלה הורשע בהתעללות ובאי-דיווח. השופטת דחתה הטענות כי האשה אינה שפויה, והוסיפה ביקורת קשה על הסביבה הקרובה, שלא דיווחה עלך ההתעללות. הסנגור: זה הלקוח הראשון בחיי שלא ראיתי את פניו ולא שמעתי את קולו - היא זקוקה לרופא

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע הבוקר (יום א') את האשה המכונה "אמא טליבאן" בהתעללות בקטין ותקיפה בנסיבות מחמירות. בעלה הורשע בהתעללות, בתקיפה ובאי דיווח על התעללות. האם מבית שמש הורשעה בהתעללות בשישה מ-12 ילדיה במהלך תקופה של 25 שנים.

 

כתב האישום שהוגש נגדה גולל מסכת התעללות והזנחה לאורך שנים רבות, וחולק לסעיפים שנגעו כל אחד לילד אחר. ההתעללות כללה בין היתר הכאה במקל, במערוך, בחגורה ובכבל חשמלי, וכן הרעבה, גירוש מהבית לחצר גם בתנאי קור קיצוניים, כיבוי גפרורים על גופם של הילדים ועוד. מעשי ההתעללות היו חלק מהתנהלות דתית מחמירה באופן קיצוני, שבמסגרתה הסתירה האם את גופה ופניה, וחלק מהילדים לא ראו את פניה במשך שנים. היא אף נהגה במנהגי אבלות קיצוניים כאשר מידת דתיותם של ילדיה לא השביעה את רצונה, כגון קריעת בגדים. במקרים אחרים התעלמה מחלק מהילדים במשך תקופות ארוכות.

 

 

האם מגיעה לבית המשפט, היום (צילום: דודי ועקנין)

 

הטענה המרכזית של ההגנה במשפט הייתה שנאשמת אינה כשירה לעמוד לדין בשל הפרעה נפשית דלוזיונית שממנה היא סובלת, וכי המעשים המיוחסים לה בוצעו בהיותה במצב פסיכוטי. לטענת ההגנה, מחלת הנפש התפתחה אצל האשה החל מהולדת אחד מבניה, הסובל מפיגור שכלי - נקודה שהיוותה "קו שבר" עבורה.

 

בהמשך העידו שורה של מומחים שסיפקו חוות דעת נוספות ושונות על מצבה הנפשי. פסיכיאטרית שבחנה את התנהגותה במשך חמישה שבועות מטעם בית המשפט קבעה כי מעשיה נובעים מאמונה דתית ולא ממצב פסיכוטי. לטענתה, אף שהאם לוקה בהפרעת אישיות קשה ובהתנהלותה יש מאפיינים של התנהגות אובססיבית וכפייתית, אין מדובר במחלת נפש פסיכוטית. השופטת, נאוה בן אור, כתבה בפסק הדין כי היא "מעדיפה ללא היסוס" את עדותה של רופאה זו.

 

"שגרה אכזרית, שיטתית"

"מדובר בשגרה אכזרית, שיטתית, שהתמשכה על פני שנים רבות וארוכות", כתבה השופטת, והוסיפה כי "הנאשמת הייתה ללא ספק מודעת לטיבם של מעשיה". גם לגבי האב כתבה כי "ללא ספק היה מודע לעוצמת ההתעללות, ולמשמעות מחדלו למנוע אותה".

 

באחרית דבר להכרעת הדין, הוסיפה השופטת דברי ביקורת קשים על סביבתה הקרובה של המשפחה, שמעולם לא דיווחה על הזוועות שהתחוללו בקרבתה: "למעלה מ-25 שנים ו-12 ילדים, ובמשך כל השנים הארוכות הללו לא חדרה ענותם של הילדים את הקירות שהלכו וגבהו סביבם... האחריות הישירה למעשים מוטלת על הנאשמים, שפשעו בילדיהם. אין הם רשאים לחלוק בה עם אחרים. אך האומנם יוכלו כל האחרים לומר 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'?".

 

להכרעת הדין הגיעו כמה מילדיהם של בני הזוג, והם נכחו באולם מהלך הקראת הכרעת הדין, ואף נישקו וחיבקו את האם. לאחר הדיון אמר פרקליטה של האם, עו"ד גיל דחוח: "צר לי מאוד שאשה חולה, שחריגה מאוד גם לתרבותה וחריגה באופן קיצוני לנוף אותו אנו מכירים, צריכה שידונו אותה כמו אדם בריא. צריך להתייחס אליה כאדם עם ליקוי, וחברה ששופטת אנשים כאלו סופה שתפלוט אותם".

 

"צר לי שאנו נמדדים בכלים משפטיים ולא רואים את החריגות, החולי ואת כל השוני של האשה הזו", הוסיף עו"ד דחוח. "גם הפסיכיאטרים של המדינה אמרו שיש לה בעיה נפשית. צר לי שעל חוט השערה שופטים אדם שהוא לא בריא. זהו הלקוח הראשון בחיי שלא ראיתי את פניו ולא שמעתי את קולו, וככה החליטו לנהל פה משפט, כשהלקוח אינו יכול להתייעץ עם פרקליטו. זו אשה שנמצאת בתוך עלטה ולא יצאה מביתה עשר שנים, שעסוקה כל כולה בטקסים וממלמלת מילים. מקומה לא בשורה אחת עם נאשמים, אלא היא צריכה להיות מטופלת על ידי רופאים".


שניים מילדיהם של בני הזוג, כיום בגירים, בבית המשפט (צילום: דודי ועקנין)

   

התובע בתיק, עו"ד דן בהט מפרקליטות מחוז ירושלים, אמר מנגד: "בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע היום שהנאשמת ביצעה מעשי התעללות בילדיה במשך 25 שנה, מעשים שחורגים מעבר למה שמקובל בחברה. בית המשפט אף קבע שהאם כשירה לעמוד לדין ומבדילה בין טוב לרע. רוב הילדים חזרו במשפט על מה שהעידו במשטרה. נשקול עכשיו מחדש את כל הנושא לגבי הטיעונים לעונש, כולל העמדה שמציגים חלק מהילדים".

 

עקב המצוקה: גילוי עריות בין הילדים

על-פי כתב האישום החמור שהוגש באפריל אשתקד, במשך 25 שנים נהגו האם ובעלה להכות את ילדיהם נמרצות באמצעות כלים שהיו בבית ולהצליף בהם בחגורות ובכבלים. הם אף נעלו את הילדים מחוץ לביתם כשלא עשו כדבריהם. באחד המקרים שפורט בכתב האישום, כיבתה על חזהו של בנה גפרור ואף שפכה אקונומיקה על כפפות השוער שברשותו, לאחר ששיחק כדורגל בניגוד להוראותיה.

 

עוד עלה מכתב האישום, כי לנוכח המצוקה שבה היו שרויים, התפתחה בין חלק מהילדים מערכת יחסים של גילוי עריות - שממנה התעלמה האם.

 

בסופו של דבר נכללו בכתב האישום עבירות הקשורות רק לשישה מ-12 הילדים, בין היתר בגלל התיישנות ומשום שחלק מהילדים לא העידו.

 

משפטה של "אמא טליבאן" התנהל בדלתיים סגורות, כאשר במהלכו היא סירבה להעיד כשפניה חשופות. ל-ynet נודע כי בחודשים האחרונים התקיימו מגעים בין עו"ד חזן לנציגי הפרקליטות. חזן אף העביר להם מכתב שבו ביקש לא להרשיע את האם, מכיוון שהיא זקוקה לטיפול פסיכיאטרי. עוד הוא כתב כי הרשעתה ושליחתה למאסר יפגעו קשה בבני משפחתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם היום בבית המשפט
צילום: דודי ועקנין
האב בבית המשפט. הורשע גם הוא
צילום: דודי ועקנין
מומלצים