שתף קטע נבחר

סין מודה: ירינו למוות ב-12 מתפרעים באורומצ'י

מניין ההרוגים במהומות במחוז שינז'יאנג עלה ל-197; לראשונה מודים השלטונות כי 12 מהם נורו על ידי המשטרה, שגילתה "איפוק עצום". לא נמסר אם ה-12 שנורו הם מוסלמים או בני האן, הקבוצה האתנית המהווה את הרוב בסין

שלטונות סין מודים לראשונה כי ירו למוות במתפרעים - נור בכרי, מושל המחוז הצפון-מערבי שינז'יאנג שבו פרצו מהומות הדמים על רקע אתני לפני כשבועיים, הסכים לומר אמש (שבת) כי המשטרה ירתה למוות ב-12 מתפרעים בעיר אורומצ'י. לדבריו, המשטרה גילתה "איפוק עצום" בתגובתה להתפרעויות.

 

בכרי לא ציין לאיזו קבוצה אתנית השתייכו 12 ההרוגים שנורו - מבני האויגור, הקבוצה האתנית המוסלמית שהחלה במהומות, או בני ההאן סינים, הקבוצה האתנית הגדולה בסין, שהיגרה למחוז וכיום מהווה בו רוב. אשר ליתר ההרוגים במהומות, לדבריו, רובם נפגעו ממכות של אלות, מוטות ברזל ולבנים.

 

עוד מסר, כי סך מניין ההרוגים במהומות מגיע כעת ל-197. בשבוע שעבר פורסם לראשונה מניין הרוגים רשמי מטעם השלטונות, שעמד על 192 - מהם 46 אויגורים ו-137 האנים. מניין הפצועים במהומות, על פי שלטונות סין, עומד על 1,721.

 

המושל הוסיף כי השוטרים ירו תחילה באוויר לאות אזהרה, ורק לאחר מכן ירו למוות במתפרעים חמושים שתקפו אזרחים ובזזו חנויות. "בכל מדינת חוק, השימוש בכוח חיוני כדי להגן על האינטרס של העם ולמנוע פשיעה אלימה", הוסיף במסיבת עיתונאים שכינס. "זוהי חובתו של השוטר".

 

לדברי בכרי, בידי השלטונות היה מידע מוקדם על ההפגנה ב-5 ביולי, אולם איש לא צפה שאלימות כזו תפרוץ. "לא יכולנו לדמיין שמתפרעים יכולים להיות כה אכזריים ולא אנושיים", אמר, והוסיף כי לפי החשד, רבים מהמפגינים הכינו מבעוד מועד מוטות ואבנים. "לא צפינו זאת".

 

המהומות באורומצ'י, עיר הבירה של המחוז, פרצו ב-5 ביולי במהלך הפגנה של בני המיעוט האויגורי לאות מחאה על טיפול הממשלה בעימות שפרץ בסוף החודש שעבר בין האנים לאויגורים במפעל בדרום סין, שבו נהרגו שני אויגורים. עד מהרה התפתחו המהומות להתפרעויות כלליות של אלפי אויגורים בעיר, שכללו מעשי ביזה, ונדליזם ואלימות קשים, ואף התפשטו לערים נוסופת במחוז. מנגד, יצאו קבוצות מבני ההאן לנקום, והחלו לפרוע באויגורים.

 

כעבור שבוע התעוררו המהומות שוב, אך דעכו שוב במהרה. סין הודיעה כי תטפל ביד חזקה בהפרת הסדר, ותוציא להורג את האחרים למהומות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרוגים במהומות באורומצ'י
צילום: רויטרס
שוטרים מול מפגין
צילום: AP
מומלצים