שתף קטע נבחר

נתניהו נגד ארה"ב: לא נקבל גזירות בירושלים

וושינגטון דרשה למנוע בנייה בשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר, וראש הממשלה הגיב בנחרצות יוצאת דופן: "איננו יכולים להסכים לגזירה כזו. ירושלים המאוחדת היא בירת העם היהודי בישראל". ליברמן: "אני מנסה להיות עדין - הדרישה תמוהה". ארדן: הממשל האמריקני יוצר קרע ועימות

העימות בין ישראל לארצות הברית בנושא הבנייה בשטחים הגיע למזרח ירושלים - וראש הממשלה משיב בתקיפות לדרישה האמריקנית: "הריבונות שלנו בירושלים אינה ניתנה לערעור. אין אנו יכולים להסכים לגזירה כזו במזרח ירושלים", אמר הבוקר (יום א') בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה, בעקבות דרישת האמריקנים שלא לבנות בשכונת שייח ג'ראח.

 

ראש הממשלה הוסיף: "ראיתי היום כותרות בעיתונים בנושאי ירושלים. אני מבקש להבהיר, ירושלים המאוחדת היא בירת העם היהודי במדינת ישראל. הריבונות שלנו בה אינה ניתנת לערעור".

 

נתניהו הדגיש: "אני יכול לתאר לעצמי מה היה קורה אם מישהו היה מציע שיהודים לא יוכלו לקנות בתים או לחיות בשכונות מסוימות בלונדון, בניו יורק, בפריז או ברומא - היתה ודאי קמה צעקה בינלאומית גדולה. קל וחומר שאיננו יכולים להסכים לגזירה שכזו במזרח ירושלים".


מתחם מלון "שפארד", שבלב המחלוקת החדשה (צילום: עטא עוויסאת)

 

לפני הישיבה, התייחס גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, לזימונו של שגריר ישראל בוושינגטון לשיחת ההבהרה בנושא. "אני מנסה להיות עדין", אמר ליברמן, והגדיר את הביקורת האמריקנית "תמוהה".

 

לדברי שר החוץ, "יש הרבה משפחות ערביות שבונות בתים בשכונות נוה יעקב ובגבעה הצרפתית. מעולם לא שמעתי הערה בנושא זה, לא מארצות הברית ולא מאירופה. לא יעלה על הדעת שדווקא בירושלים נפלה אזרחים יהודים, כך שלא יוכלו לבנות". ליברמן התייחס גם למיקום המבנה, לא הרחק מהמטה הארצי של המשטרה, "אין מדובר בשכונה פלסטינית מבודדת ומרוחקת".

 

אדלשטיין: "זה עליהום"

מי שהגדיר מפורשות את המחלוקת כ"קרע ועימות" הוא השר גלעד ארדן. "מי שיוצר אותו זה הממשל האמריקני, הדורש מאיתנו להתערב בזכויות בעלי המקרקעין -

 באותה שעה שראשי הרשות הפלסטינית מחרימים את השיחות עם ישראל. אלה הדברים הדחופים ביותר, ולא הבנייה במזרח ירושלים, שבלב הקונצנזוס הישראלי".

 

השר אלי ישי התייחס אף הוא לדרישת האמריקנים. "אני מבין שלממשל האמריקני יש מדיניות, אבל אין גוף בעולם שיכול לעצור את הבנייה בירושלים, ובוודאי כאשר יש לאדם הבונה את כל האישורים הנדרשים. אני בטוח שהאמריקנים יבינו כאשר יוסבר להם שהבנייה שם היא על פי חוק. אין מושג כזה שלא בונים בירושלים". 

 

בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה, ביקש השר משה כחלון מראש הממשלה לגבות פומבית את הבנייה בירושלים: "זאת לא בעיה של עירית ירושלים, זהו נושא לאומי וציבורי", אמר. שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין כינה את הצעד האחרון "עליהום" והדגיש: "הדרישה לגבי בניית שכונה במרחק של מטרים ספורים מאוניברסיטת ירושלים, מוכיחה עד כמה מסוכן להיגרר לדיון על הקפאת ההתנחלויות. זה יוביל אותנו לדרישה טוטאלית להקפיא את חיינו התקינים במדינת ישראל כולה".

 

השגריר זומן לפגישה במחלקת המדינה

בסוף השבוע זומן שגריר ישראל בוושינגטון, מייקל אורן, לפגישה במחלקת המדינה האמריקנית - שם הובהר לו כי ממשל אובמה דורש להפסיק מיד את ההכנות לבניית יחידות דיור במתחם מלון המיועד להריסה, בשכונת שייח ג'ראח.

 השטח המדובר הוא מתחם מלון "שפארד" שבבעלות איש העסקים ארווין מוסקוביץ', יהודי המתגורר בפלורידה.

 

השגריר אורן זומן לפגישה בעקבות חששם של האמריקנים כי הבנייה בשכונה הערבית תשנה את אופי האזור מבחינה דמוגרפית. בכך נענו הבכירים בארצות הברית לפנייה של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שדרש את התערבות הממשל. בפגישתו, אמר השגריר אורן כי מדובר בבנייה פרטית שאושרה על ידי עיריית ירושלים.

 

גורם מדיני בכיר אמר הבוקר כי "ישראל בונה בירושלים וגם בעתיד תבנה. מדובר בקרקע פרטית. עד כה לא היה כל עניין של ביקורת על ישראל בוושינגטון בגין בנייה בירושלים".


פורסם לראשונה 19/07/2009 10:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ריבונות לא מעורערת
צילום: AP
ליברמן. "לא יעלה על הדעת"
צילום: גיל יוחנן
מפת האזור (לחצו להגדלה)
באדיבות emap
מומלצים