שתף קטע נבחר

מתנגדי הרפורמה במינהל הפגינו מול הכנסת

כ-450 איש מחו נגד הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ואחזו שלטים: "ביבי וברק מוכרים את קרקעות המדינה". בקרב הנואמים בהפגנה היו ח"כים ממפלגות השמאל והימין

מתנגדי הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל הפגינו היום (א') מול הכנסת תחת הסיסמה "ביבי וברק מוכרים את קרקעות המדינה". המפגינים אפו עוגה גדולה בצורת ארץ ישראל וחילקו אותה לחבריהם אשר התחפשו ל"בעלי הון" מעונבים לתפארת.

 

לטענת המארגנים במקום היו כ-650 מפגינים, הנושאים בידיהם שלטים עליהם כתוב כי "הארץ לא תימכר לצמיתות" וכן "ביבי ברק ואלי ישי מוכרים את ישראל". המשטרה מסרה שהמספר היה נמוך יותר - כ-450 איש. בין הנואמים בהפגנה היו ח"כים ממפלגות השמאל והימין: שלי יחימוביץ (עבודה), אורי אריאל (האיחוד הלאומי) ונחמן שי (קדימה). ההפגנה התנהלה ללא אירועים מיוחדים, כשהמארגנים טוענים ש"השוטרים משועממים". 

 

העברת הבעלות לידיים פרטיות

הרפורמה נגדה מוחים המפגינים כוללת העברה של בעלוּת על קרקעות, עליהן שוכנים מאות אלפי בתים, מהמינהל לידי התושבים החוכרים אותן. המפגינים מקרב ארגוני שמאל מתנגדים לרפורמה בשל התנגדותם העקרונית להפרטה. זאת, בעוד ארגוני ימין מתנגדים לרפורמה מחשש שהיא תביא למכירת אדמות לערבים; בד בבד עם ארגונים ירוקים החוששים מהאצת הבנייה בשטחים פתוחים.

 

בממשלה מקווים כי הרפורמה תאפשר לדיירים גמישות רבה יותר בביצוע שינויים והרחבות בנייה באותם בתים, כיוון שמעתה הם לא יזדקקו עוד לאישור המינהל. עוד כוללת הרפורמה הגמשה של ההליך לשיווק אדמות בבעלות המינהל המיועדות לבנייה, כדי לזרז את הליכי התכנון והבנייה בישראל.

 

נציין שעל אף שחוק הרפורמה במינהל אושר בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית - הוחלט לקיים דיון חוזר על אחד מסעיפי החוק - הסעיף המאפשר לקיבוצים ולמושבים להטיל וטו על מכירת חלקות המגורים של אנשי היישובים לרוכשים מבחוץ, שאינם מקובלים על הנהגת היישוב. זאת, בעקבות התנגדות שהגיש ח"כ אחמד טיבי (תע"ל), הטוען כי הסעיף נועד למנוע הצטרפות ערבים ליישובים, ולכן הוא איננו חוקתי, ומנוגד לפסיקת בג"ץ, שקבע כי החכרה של קרקעות ליהודים בלבד מהווה אפליה חמורה.

 


"לא להפרטת הקרקע". (צילום: דודי ועקנין)

 

קבוצה של 34 דוקטורים ופרופסורים מאוניברסיטאות ומכללות שונות ברחבי המדינה - המתנגדים לרפורמה - כתבה היום מכתב מחאה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולכל שאר שרי הממשלה וחברי הכנסת. זאת, בניסיון לשכנע אותם להתנגד

לה.

 

"הממשלה מבצעת הליך פגום ואנטי דמוקרטי, שבאמצעותו היא מנסה להעביר את אחת הרפורמות החשובות ביותר בתולדות מדינת ישראל - הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל - בחקיקה חפוזה, שאינה מאפשרת דיון ציבורי אמיתי", כתבו אנשי האקדמיה.

 

השתתפה בהכנת הכתבה: אפרת וייס


פורסם לראשונה 19/07/2009 19:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחמן שי נואם בהפגנה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים